Sztuka survivalu

Sztuka survivalu

Hobby

Survival to różne działania człowieka (np. gromadzenie wiedzy czy umiejętności), związane z przygotowaniem do przetrwania w sytuacji zagrożenia. Niektórzy uważają, że warunkiem przeżycia w niesprzyjających warunkach są szkolenia i specjalistyczny sprzęt. To prawda jednak podstawę survivalu stanowi tak naprawdę wiara i chęć przeżycia. Nastawianie psychiczne jest więc bardzo ważne, na co jednak jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury!

Sztuka survivalu

Poradnik survivalowy

Istnieje parę priorytetów survivalowych – pierwszym z nich jest przede wszystkim zachowanie spokoju i odpowiednie nastawianie psychiczne. Znanych jest wiele przypadków, w których ludzie wyłącznie dzięki woli przeżycia przekraczali granice swoich możliwości. Przykładem takiej sytuacji może być pewien pilot, który po katastrofie w Andach w 1930 roku, szedł przez śnieg pięć dni i nocy bez snu, myśląc o swojej żonie – to ona podtrzymywała go przy życiu. Kolejne priorytety survivalowe to na równi: schronienie, ogień i pierwsza pomoc. Są one równie ważne ponieważ zależnie od sytuacji, zapewnią nam przetrwanie. Jeżeli np. złapie nas burza śnieżna, najważniejsze będzie znalezienie schronienie. W przypadku przemoknięcia po wpadnięciu do rzeki, rozpoczynamy od rozpalenia ognia. Przy poważniejszych ranach na pierwszym miejscu znajdzie się pierwsza pomoc, czyli opatrzenie skaleczeń. Następny priorytet survivalowy to sygnalizacja – jest ona bardzo ważna, jeżeli chcemy jak najszybciej wrócić bezpiecznie do domu. Musimy więc, w jakiś sposób zasygnalizować gdzie się znajdujemy. W tym celu wykorzystujemy telefon komórkowy, latarkę, gwizdek bądź inne rzeczy, którymi możemy zaznaczyć swoją obecność i dać szansę ekipie ratunkowej na odnalezienie nas.

Techniki survivalowe

Kolejny survivalowy priorytet to woda – w niektórych sytuacjach odwodnienie już po kilku godzinach może stać się uciążliwe. Musimy się więc zastanowić jak w skrajnych warunkach tę drogocenną ciecz zdobyć. Woda powierzchniowa (np. jeziora, stawy, rzeki) to najłatwiejsza do zdobycia ciecz jednak nie zawsze można ją spożywać – taka woda nadaje się do spożycia, tylko jeżeli nie zawiera groźnych bakterii czy drobnoustrojów. Możemy ją uzyskać poprzez odparowanie bądź z deszczu (tylko jeżeli jest zebrana z czystych powierzchni). Jeżeli nie możemy znaleźć zbiornika z wodą powierzchniową, warto podążać szlakami zwierząt, obserwować ptaki (te lecące płasko i nisko prawdopodobnie zmierzają w stronę wodopoju), bądź owady (występowanie w powietrzu komarów, bądź małych muszek może świadczyć o źródełku wody położonym niedaleko). Możemy również zbierać deszczówkę i rosę pojawiającą się na roślinach. Ostatnie na liście priorytetów jest pożywienie ze względu na możliwość przeżycia aż 3 tygodni bez jedzenia.

Górska szkoła przetrwania

Dla osób, które chciałyby sprawdzić swoje siły w survivalu, Dwór Korona Karkonoszy przygotowała imprezę firmową w stylu szkoły przetrwania. Uczestnicy tego typu wyjazdu nauczą się jak radzić sobie w ekstremalnych sytuacjach, zapewnić sobie bezpieczeństwo, a także co robić w razie nieszczęśliwego wypadku. Oczywiście nie obędzie się bez budowania schronienia, rozpalanie ogniska bez zapałek i odnajdywania właściwego szlaku. Wszystkich odważnych – zapraszamy!

Maja Majewska
Artykuł został przygotowany przez Dwór Korona Karkonoszy specjalizujący się w organizacji wesel i imprez integracyjnych.

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments