Suplementy diety – czy rzeczywiście są pomocne?

Suplementy diety – czy rzeczywiście są pomocne?

Uroda i zdrowie

Po suplementy diety sięgamy w trosce o swoje zdrowie. Można je dostać w każdej aptece bez recepty. Okazuje się jednak, że są sytuacje, w których zażywanie suplementów diety może nam zaszkodzić, a nie pomóc. Czy warto po nie więc sięgać? A jeśli tak, to jak je zażywać, aby rzeczywiście pomagały w leczeniu, poprawiały wygląd czy usprawniały funkcjonowanie organizmu?

Suplementy diety – czy rzeczywiście są pomocne?

Czym są suplementy diety?

Zgodnie z przyjętą w sierpniu 2006 roku ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia suplementami diety określane są produkty, które zawierają substancje odżywcze: witaminy i minerały. Mogą też zawierać inne substancje. Suplementy diety nie są lekami, ich zadaniem jest uzupełnianie normalnych produktów żywnościowych.

Sytuacje, w których suplementy diety mogą szkodzić

W aptekach dostępne są między innymi suplementy diety zawierające glukozaminę. To substancja, która hamuje zmiany zwyrodnieniowe stawów, nie jest jednak w stanie zregenerować chrząstki stawowej. Po suplementy diety z glukozaminą bardzo często sięgają osoby w starszym wieku, którym dokuczają bóle stawów. Preparaty te nie będą więc skuteczne. Innym rodzajem suplementów diety, które mają łagodzić bóle stawów są te z imbirem. W przypadku tych preparatów jest inne niebezpieczeństwo związane z ich długim zażywaniem. Otóż długofalowe zażywanie preparatów z imbirem może być przyczyną zmniejszenia krzepliwości krwi. Preparaty te szczególnie ostrożnie powinny więc zażywać osoby, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe. Osoby, które cierpią na nadciśnienie szczególnie ostrożnie powinny przyjmować preparaty zawierające magnez i wapń. Pierwiastki te mogą wchodzić w niepożądane reakcje z lekami, które leczą nadciśnienie. Wapń osłabia działanie beta-blokerów – jednej z grup leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia.

Kiedy warto sięgnąć po suplementy diety?

Po suplementy diety warto sięgać, gdy brakuje nam jakiegoś składnika odżywczego. Z uwagi na to, w jakich warunkach klimatycznych żyjemy zdecydowana większość z nas ma niedobór witaminy D. Jest to więc jeden ze składników odżywczych, które suplementowanie jest obecnie zalecane nie tylko w przypadku dzieci, ale także osób dorosłych. Większość z nas (może nawet wszyscy) ma również niedobór witaminy B9 czyli kwasu foliowego. Niedobór witaminy B9 mają nawet osoby, które odżywiają się racjonalnie, nasza dieta pokrywa bowiem tylko połowę dziennego zapotrzebowania. Składnikiem, który spora część z nas powinna uzupełniać suplementami diety jest także błonnik. Dzienne zapotrzebowanie osób dorosłych na błonnik to 30 gram, większość z nas dostarcza go sobie nieco ponad połowę.

Stosuj zgodnie z zaleceniami

Zawsze przed zastosowanie suplementu diety warto poradzić się lekarza lub farmaceuty. Koniecznie też powinniśmy przeczytać ulotkę informacyjną dołączoną do opakowania. Pamiętajmy, że jednocześnie zażywając kilka różnych suplementów możemy przedawkować pewne witaminy czy pierwiastki mineralne. Przedawkowanie jest stanem niebezpiecznym dla naszego zdrowia. Nie łykajmy suplementów jak cukierków.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z zakreconysloik.com.pl

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments