Domowe sposoby na leczenie łuszczycy

Domowe sposoby na leczenie łuszczycy

Uroda i zdrowie

Łuszczyca należy do przewlekłych chorób skóry. Jest schorzeniem, które dotyka głównie mieszkańców Europy i Stanów Zjednoczonych. Praktycznie nie chorują na nią Eskimosi, mieszkańcy Ameryki Południowej, Dalekiego Wschodu i Afryki Zachodniej. Charakterystycznym objawem łuszczycy są czerwone, wypukłe i łuszczące się plamy, które najczęściej pojawiają się na łokciach, kolanach i skórze głowy. Łuszczyca jest chorobą niezakaźną, jej leczenie jest długotrwałe. Zleconą przez dermatologa kurację można wesprzeć domowymi sposobami. Pomagają specjalne kąpiele, zioła oraz dieta.

 

Domowe sposoby na leczenie łuszczycy

Standardowe metody leczenia łuszczycy

Należy bardzo wyraźnie podkreślić, że aktualnie nie znamy jednego leku, który skutecznie poradziłby sobie z łuszczycą. W leczeniu stosowane są więc między innymi retinoidy i antybiotyki oraz preparaty na bazie dziegciu. Stosuje się także maści sterydowe oraz fototerapię. Do naświetlań stosowane są zarówno promienie UVA i UVB. Lepsze efekty lecznicze przynoszą naświetlania promieniami UVA, są jednak pacjenci, którzy źle reagują na podawane wspomagająco przy fototerapii leki doustne.

Domowe metody leczenia łuszczycy

Problemem, który dotyka osoby borykające się z łuszczycą jest mocno przesuszona skóra. Aby temu zapobiec do pielęgnacji skóry warto wykorzystywać specjalną linię kosmetyków o nazwie emolienty. Spośród domowych metod wspierających tradycyjne metody leczenia łuszczycy bardzo dobre efekty przynoszą kąpiele z wykorzystaniem soli pochodzącej z Morza Martwego, która działa między innymi przeciwzapalnie.Także pobyt nad morzem – niekoniecznie nad Morzem Martwym, może być także Morze Bałtyckie – bardzo korzystnie wpływają na leczenie łuszczycy. Wspierając leczenie łuszczycy domowymi sposobami warto sięgnąć także po zioła. W terapii stosowane są mieszanki zawierające kilka rodzajów ziół. Są to między innymi: liście fasoli i brzozy, skrzyp polny, rzewień, akacja i perz. Zioła te miesza się ze sobą w równych proporcjach. Można używać ich w całości lub rozdrobnionych. Napar przygotowuje się z jednej łyżeczki mieszanki zalanej litrem wrzącej wody. Do przemywania skory można używać również naparów z przytulii właściwej lub dymnicy. Polecana jest także kąpiel owsiana oraz okłady z liści kapusty. Bardzo dobre efekty u części osób przynosi stosowanie olejku z rokitnika.

Niskokaloryczna dieta

Coraz częściej mówi się, że leczenie łuszczycy należy wesprzeć stosując odpowiednią dietę. Do zaostrzenia choroby bardzo często dochodzi u osób, które mają nadwagę lub są otyłe. Dlatego wskazane jest stosowanie niskokalorycznej diety. Dieta osób, które chorują na łuszczycę powinna zwierać duże ilości warzyw, które działają antyoksydacyjnie. W diecie nie powinno zabraknąć również nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy omega-3 oraz omega-6 działają przeciwzapalnie. Dlatego też w jadłospisie nie powinno zabraknąć olejów roślinnych (szczególnie oleju rzepakowego i oliwy) oraz tłustych ryb morskich. Objawy łuszczycy bardzo często nasila stres. Zaleca się więc również unikanie stresowych sytuacji.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed.com.pl
0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments