Najczęściej popełniane błędy przy wyborze kamerzysty weselnego

Najczęściej popełniane błędy przy wyborze kamerzysty weselnego

Gastronomia Pozostałe

Aby dzień ślubu był wydarzeniem wyjątkowym, narzeczeni najczęściej już znacznie wcześniej zaczynają przygotowania. Przygotowania do ślubu to proces, który najczęściej rozciągnięty jest w czasie i obejmuje kilka etapów. Jednym z takich etapów jest wybór odpowiedniego kamerzysty weselnego.

Najczęściej popełniane błędy przy wyborze kamerzysty weselnego

Ważne jest, aby wybór kamerzysty był przemyślany, ponieważ film ślubny to często – oprócz zdjęć – jedyna pamiątka, która pozostaje nam z wesela. By film z wesela był interesujący i wzbudzał zachwyt wśród rodziny i najbliższych musi być przede wszystkim nagrany w wysokiej jakości, dynamiczny, a najlepiej, żeby został także wzbogacony o ciekawe efekty. W tym celu konieczne jest zatrudnienie profesjonalnej ekipy filmowców, którzy zadbają o uwiecznianie najważniejszych momentów. Znalezienie tej najlepszej często jest nie lada wyzwaniem, dlatego dziś podpowiemy, jakich błędów nie popełniać przy wyborze kamerzysty na wesele.

Błąd 1: Zrezygnowanie z zatrudnienia kamerzysty na swoje wesele

Jednym z największych błędów popełnianych przez pary młode to całkowita rezygnacja z usług wideofilmowania. Najczęściej dzieje się tak, ponieważ wiele par nie zdaje sobie do końca sprawy, jak współcześnie rozwinęła się branża wideofilmowania. Nowoczesne filmy ślubne nie mają nic wspólnego z długim i nudnym nagraniem wideo, trwającym 3,5 godziny. A to dlaczego? Bo takie filmy oglądało się tylko raz i do nich już nie wracało. Zbyt długie kadry, słaba jakość obrazu, a do tego mnóstwo ujęć “z nad kotleta” to wszystko, z czym kojarzy się tradycyjny film weselny.

Na szczęście czasy tradycyjnych filmów weselnych przechodzą powoli do historii. Dziś zależność jest taka, że im krótszy film, tym droższa usługa.

Obecnie filmy weselne realizowane są w całkiem inny sposób. Ujęcia są dynamiczne, ciekawe i kreatywne, a to dzięki wykorzystaniu nowych technologii. Jedną z takich technologii są drony, które pozwalają włączyć do filmu ujęcia z lotu ptaka i dzięki temu uatrakcyjniają cały przekaz. Również sprzęt ewoluował. Coraz więcej kamerzystów pracuje na sprzęcie, który pozwala uzyskać jakość Full HD, a nawet 4K. Nowością, która przywędrowała do nas z Zachodu, jest również wideofilmowanie lustrzankami DSLR. Do tego dochodzi mnóstwo opcji dodatkowych, takich jak teledyski ślubne, narzeczeńskie czy filmowe sesje plenerowe.

Najczęściej popełniane błędy przy wyborze kamerzysty weselnego

 

Błąd 2: Wybór kamerzysty bez sprawdzenia

Często z braku czasu zostawiamy wybór kamerzysty weselnego na ostatnią chwilę, decyzję podejmujemy pochopnie, co skutkuje tym, że albo niewystarczająco zapoznamy się z portfolio, albo co gorsza – zabraknie nam czasu na spotkanie z kamerzystą. Osobiste spotkanie z kamerzystą w celu poznania oferty to absolutna podstawa. Tylko dzięki obejrzeniu gotowych realizacji i szczegółowej rozmowie z kamerzystą można ocenić, czy jest to profesjonalista, który sprosta naszym oczekiwaniom. Jeśli para podejmie decyzję zbyt szybko i bez szczegółowego zapoznania się z ofertą, może się okazać, że film ślubny będzie daleki od ideału.

Błąd 3: “Umowa na słowo”

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że słowo nie jest żadną umową. Aby wyeliminować jak najwięcej wpadek, wynikających z niedbałości wykonawców zlecenia, koniecznie trzeba się zabezpieczyć. W przypadku branży wideo takim zabezpieczeniem jest zawarcie umowy z kamerzystą weselnym. Bez umowy na piśmie nie można dochodzić swoich praw na wypadek, gdyby kamerzysta nie wywiązał się ze zlecenia, a film okazałby się inny niż wcześniej zostało ustalone. Umowa powinna być sporządzona w dwóch jednakowych egzemplarzach. Musi dokładnie określać podmiot umowy oraz zakres działań wykonawcy, czyli godzinę rozpoczęcia i zakończenia filmowania, elementy składające się na realizowany film, ilość kopii oraz cenę usługi.

Błąd 4: Przedkładanie ceny nad jakość

W internecie aż roi się od ofert, które kuszą przyszłych małżonków niskimi cenami. Co prawda cena nie zawsze przekłada się na jakość, jednak uznawanie ceny jako głównego kryterium przy wyborze kamerzysty może odbić się na jakości materiału finalnego. Oczywiście można znaleźć na rynku osoby posiadające duże umiejętności, które dopiero co wchodzą na rynek i dlatego oferują niską cenę, ale takie przypadki zdarzają się naprawdę rzadko. Dobry kamerzysta, podobnie zresztą, co dobry fotograf musi zainwestować kilka tysięcy w swój sprzęt, a potem poświęcić jeszcze sporo czasu na montaż, który jest bardzo czasochłonny i wymaga odpowiedniego warsztatu. Dążenie do posiadania jak najtańszego filmu za wszelką cenę nie jest najlepszym pomysłem, dlatego najlepiej dopłacić to kilkaset złotych niż potem pluć sobie w brodę, że nasz film weselny jest nagrany w kiepskiej jakości.

Przygotowanie artykułu:
KapitanKamera.pl – profesjonalne wideofilmowanie wesel, ślubów i innych uroczystości.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o