Implanty stomatologiczne – tu ważny jest czas!

Implanty stomatologiczne – tu ważny jest czas!

Uroda i zdrowie

Zwlekanie ze wszczepieniem implantów stomatologicznych może spowodować konieczność odbudowy kości i zwiększy koszty związane z zabiegiem.

Implanty stomatologiczne – tu ważny jest czas!

Implanty stomatologiczne są obecnie jedną z najbardziej nowoczesnych metod uzupełnień braków zębowych. Doskonale imitują naturalne zęby nie tylko pod względem wyglądu, ale również funkcji. Właśnie dlatego są obecnie wybierane tak chętnie.

Osoby zainteresowane implantami zębowymi powinny jednak pamiętać o tym, aby nie zwlekać z zabiegiem ich wszczepienia – im szybciej zostanie on wykonany, tym szansa na powodzenie zabiegu będzie większa.

Czym są implanty stomatologiczne?

Implantami stomatologicznymi nazywamy trwałe uzupełnienia braków zębowych, które wszczepiane są w kość żuchwy albo szczęki.

Mają one za zadanie imitować naturalne zęby pacjenta. Doskonale nadają się zarówno w przypadku pojedynczych ubytków, jak również tych znacznie większych – nawet w całym łuku zębowym.

Implanty składają się z dwóch elementów, a mianowicie:

  • tytanowej śrubki, która wkręcana jest w kość
  • korony, która umieszczana jest na śrubce, najczęściej wykonanej z porcelany

W związku z tym zabiegi implantologiczne są wieloetapowe i trwają dłużej niż standardowe uzupełnienia. Mają jednak szereg zalet, które powodują, że obecnie są one uznawane za jedną z najlepszych metod niwelowania braków zębowych.

Zalety implantów stomatologicznych:

  • estetyka – implanty doskonale imitują naturalne zęby
  • zachowanie naturalnych funkcji zębów – implanty nie utrudniają jedzenia, mówienia
  • bezpieczeństwo – zabieg wszczepienia implantów nie jest związany z wysokim ryzykiem skutków ubocznych
  • wysoka trwałość – implanty zębowe mogą służyć nawet przez 10-30 lat
  • ochrona okolicznych zębów – nie trzeba przeprowadzać ich piłowania, leczenia kanałowego
  • zabezpieczenie przed próchnicą – implanty stomatologiczne nie są narażone na próchnicę

Dzięki tak wielu zaletom implanty stomatologiczne są obecnie bardzo chętnie wybierane jako uzupełnienia braków – zarówno tych pojedynczych, jak i obejmujących więcej zębów.

Dlaczego implanty stomatologiczne warto wszczepiać jak najszybciej?

Stomatolodzy będący specjalistami w dziedzinie implantologii zgodnie wskazują, że w przypadku wszczepiania implantów ważny jest czas.

Najlepiej, aby zabieg wszczepienia implantu rozpocząć w 8-12 tygodni po usunięcia zęba. To właśnie w tym okresie w miejscu jego usunięcia zaczyna pojawiać się nowa tkanka kostna. Z czasem jednak dochodzi do jej zaniku, co utrudnia implantację.

Wszczepienie tytanowego implantu w kość w tym właśnie okresie powoduje, że tkanka kostna pobudzana jest do samoregeneracji, dlatego też implant może prawidłowo się z nią połączyć.

Integracja implantu z kością trwa od około 3 do 8 miesięcy. Dopiero po tym czasie można zamocować na implancie koronę protetyczną, na przykład z porcelany, która odtwarza funkcję i wygląd zęba.

Czy założenie implantu po dłuższym czasie nie jest możliwe?

Im dłuższy czas od usunięcia naturalnego zęba, tym bardziej dochodzi do zaniku kości szczęki. Czas ten jest zależny od indywidualnych cech pacjenta, w tym od jego wieku, stanu zdrowia czy genów. Kość staje się mniej gęsta, aż w końcu zanika, co utrudnia wszczepienie implantu. Nie oznacza to jednak, że skorzystanie z takiej metody uzupełnień nie jest możliwe.

Zasadniczo, nawet u 2/3 pacjentów nawet po częściowym zaniku kości nadal możliwe jest dokonanie wszczepienia implantu zębowego, co powoduje następnie pobudzenie tkanki kostnej do regeneracji. U reszty pacjentów dokonuje się tak zwanej sterowanie regeneracji tkanek, czyli odbudowy kości – jej augmentacji.

Augmentacja kości polega na zastosowaniu specjalnego granulatu, który zagęszcza kości i powoduje ich odbudowę pod wszczepienie implantu. Należy jednak pamiętać o tym, że proces odtworzenia kości może trwać nawet 6-12 miesięcy.

Podsumowując, im szybciej pacjent podejmie decyzję o wszczepieniu implantu, tym lepiej. To właśnie wtedy szansa na przyjęcie implantu bez potrzeby dodatkowej odbudowy kości jest najwyższa.

Artykuł powstał we współpracy z kliniką stomatologiczną HCentrum.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments