Stomatologia estetyczna – najważniejsze informacje

Stomatologia estetyczna – najważniejsze informacje

Uroda i zdrowie

Marzeniem chyba każdego z nas jest zdrowy, piękny, biały uśmiech, który zdecydowanie poprawia urodę, dodaje uroku, a często także pewności siebie. Nie wszyscy urodzili się jednak z idealnym uzębieniem rodem z Hollywood. Czasem szczęściu trzeba więc pomóc – wbrew pozorom nie jest to takie trudne z uwagi na prężnie rozwijającą się dziedzinę medycyny, jaką jest stomatologia estetyczna.

Stomatologia estetyczna – najważniejsze informacje

Jej początki w Polsce sięgają już XIX w., jednak wówczas dotyczyły właściwie tylko sporadycznego oczyszczania zębów. Prawdziwy jej rozkwit nastąpił bez wątpienia pod koniec XX wieku, wraz z dynamicznym pojawianiem się nowych możliwości technologicznych oraz zapotrzebowaniem społeczeństwa na tego typu zabiegi. To dzięki stomatologii estetycznej coraz więcej osób zaczęło odwiedzać gabinety dentystyczne nie tylko w celu leczenia ubytków, ale również po to, by poprawić wygląd uzębienia i tym samym pozbyć się kompleksów.

Współczesna stomatologia estetyczna z roku na rok przynosi coraz to nowsze rozwiązania, dając szeroki wachlarz możliwości wszystkim, którzy chcą poprawić swój uśmiech. Zmiana barwy, kształtu czy symetrii zębów to dziś zabiegi powszechne i dostępne dla każdego. Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o wybielaniu zębów lub nie próbowałaby dokonać tego za pomocą past czy specjalnych środków, kupionych w aptekach czy drogeriach. Niestety, zwykle ich skuteczność nie powala – wówczas warto zastosować zabiegi wybielające pod okiem specjalisty (w gabinecie – za pomocą promieni UV lub w domu – przy użyciu nakładek) oraz usuwające osad i kamień nazębny (tzw. piaskowanie i skaling). Wpływ na estetykę uśmiechu może mieć również lakowanie (usuwanie nierówności) i fluoryzacja (czyli lakierowanie).

Brak części uzębienia wpływa nie tylko na wygląd i rysy twarzy, ale także na sposób mówienia i dykcję. Ponadto może również powodować przesuwanie się pozostałych zębów, co w efekcie prowadzi do skrzywienia zgryzu lub próchnicy. Osoby, których zęby z jakiegoś powodu uległy zniszczeniu, ukruszeniu lub zostały usunięte, mogą wówczas, dzięki stomatologii estetycznej, skorzystać z koron, mostów lub protez. Od lat wielkim zainteresowaniem pacjentów cieszą się także licówki, czyli bardzo cienkie, kompozytowe bądź pełnoceramiczne nakładki, które przykleja się do zewnętrznej strony zęba, zakrywając przy tym jego wady, jak np. przebarwienia, nieciekawy kształt czy uszkodzenia mechaniczne. Warto również dodać, ze licówki to także częsta metoda w przypadku przerw międzyzębowych czy przesunięć, dzięki czemu niepotrzebne będzie zakładanie aparatu i leczenie ortodontyczne.

Stomatologia estetyczna to w XXI wieku ogrom możliwości. Z każdym rokiem pojawia się w Polsce coraz więcej gabinetów i klinik, oferujących usługi w tym zakresie. Nieustanny rozwój medycyny i technologii skutkuje powstaniem coraz nowocześniejszych, szybszych i mniej inwazyjnych sposobów uzyskania pięknego i zdrowego uśmiechu. Ważną kwestią jest również fakt, że metody te są zwykle bezbolesne i w pełni bezpieczne dla zdrowia, a uzyskany efekt – bardzo naturalny.

Artykuł powstał przy współpracy z Hippolit

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments