Co musisz wiedzieć o wirusie HPV?

Co musisz wiedzieć o wirusie HPV?

Uroda i zdrowie

Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, to niezwykle groźny przeciwnik. Wg danych WHO, na całym świecie zarażonych jest nim 10- 20% populacji w grupie wiekowej 19-45 lat. Spośród tych zakażeń, wywołanych przez ponad 200 typów serologicznych wirusa, są także te potencjalnie śmiertelne. O ile zakażenie typami nieonkogennymi kończy się zazwyczaj rozwojem zmian skórnych – są to brodawki skórne lub kłykciny kończyste – o tyle zakażenie typami onkogennymi radykalnie zwiększa ryzyko zachorowania na liczne nowotwory.

Co musisz wiedzieć o wirusie HPV?

Rodzaje wirusa HPV

Nieonkogenne typy wirusa HVP, m. in. 6, 11, 40, 42, 43 czy 54, kilka tygodni do kilku miesięcy od zakażenia dają objaw zmian skórnych. Brodawki płciowe, czyli kłykciny kończyste mogą występować pojedynczo lub w skupiskach, cechuje je różnorodność form – najczęściej przypominają kształtem kalafiora. Ich usuwanie jest zalecane zawsze, mimo, iż niektóre z nich mają tendencję do samoistnego ustąpienia- stanowią one bowiem źródło przekazywanego partnerom seksualnym wirusa. Zakażenie następuje drogą kontaktu seksualnego lub poprzez korzystanie z tych samych przedmiotów higieny osobistej. Możliwa jest również transfuzja z matki na dziecko w przebiegu porodu.

Brodawki skórne zlokalizowane są najczęściej na dłoniach i stopach, najczęściej zaraża się nimi młodzież drogą bezpośredniego kontaktu z zakażoną skórą lub powierzchnią. Ich leczenie na drodze wymrażania jest bardzo skuteczne.

Najgroźniejsze rodzaje wirusa HPV

Tym, co stanowi prawdziwe zagrożenie, są onkogenne serotypy wirusa brodawczaka ludzkiego: 16, 18, 31 i 45. Infekcja organizmu tymi typami wirusa oznacza znacznie większe ryzyko zachorowania na raka. Najczęściej mówi się o wirusie HPV w kontekście raka szyjki macicy. I rzeczywiście – niemal 100% przypadków tego nowotworu inicjowanych jest zakażeniem HPV. Jednak wirus ten jest onkogenny także dla mężczyzn. Udowodniono bezpośredni związek z większą częstością zachorowań na raka odbytu, prącia, nowotworów szyi i głowy oraz raka płuc.

Warto wiedzieć, że fakt zakażenia wirusem HPV nie jest całkowicie jednoznaczny z zachorowaniem na nowotwór, wymaga jednak czujności i wdrożenia działań profilaktycznych. Przede wszystkim- należy unikać zakażania kolejnych partnerów, stosowanie prezerwatywy to konieczność! Należy także zminimalizować udział tzw.kofaktorów, czyli czynników, które wespół z wirusem HPV sprzyjają transformacji nowotworowej. Są to:

– palenie papierosów,

– częste zmiany partnerów seksualnych,

– nie stosowanie prezerwatyw,

– wczesny wiek inicjacji seksualnej,

– niedobory odporności,

– doustna antykoncepcja hormonalna,

– liczne porody,

– współwystępowanie innych infekcji intymnych: chlamydiozy, HIV czy opryszczki.

 

Jak sprawdzić zarażenie wirusem HPV

Jak jednak dowiedzieć się o zakażeniu w sytuacji, gdy większość infekcji onkogennymi typami wirusa przebiega bezobjawowo? Warto wykonać okresowo test DHA HPV, który z dużą czułością wykryje wirusa na każdym etapie infekcji. Dodatni wynik testu predysponuje do częstszego wykonywania badań profilaktycznych, np. cytologii czy kolposkopii oraz zminimalizowania wspomnianych czynników ryzyka rozwoju nowotworu

Podsumowując: jedynym skutecznym sposobem walki z tak podstępnym przeciwnikiem, jakim jest wirus HPV, jest szeroko zakrojona profilaktyka: unikanie ryzykownych zachować seksualnych, w tym częstej zmiany partnerów czy seksu bez zabezpieczenia. Dla dziewcząt przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, dostępna jest bardzo skuteczna szczepionka, dzięki której rak szyjki macicy stanowi minimalne zagrożenie. Kobietom, które rozpoczęły życie seksualne, zaleca się wykonywanie regularnych badań cytologicznych oraz testów DNA HPV. To ostatnie badanie dedykowane jest także mężczyznom. Dzięki tak szeroko pojętym działaniom profilaktycznym, skutecznie można ograniczyć ryzyko zachorowania na groźne, źle rokujące nowotwory, jakimi są: rak szyjki macicy, rak prącia czy rak płuc.

Czytaj więcej o wirusie HPV: http://hpvwirus.pl/wirus-hpv-wirus-brodawczaka-ludzkiego/

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments