Wypożycz auto na Święta!

Wypożycz auto na Święta!

Pozostałe

Jedziesz do kraju z zagranicy na Święta? Chciałbyś pojeździć po rodzinie, odwiedzić bliskich i przyjaciół, ale nie bardzo masz skąd wziąć samochód? Podpowiadamy, jak wypożyczyć samochód z wypożyczalni aut, by cieszyć się niezależnością podczas pobytu w Polsce.

Wypożycz auto na Święta!

Kiedy już wiesz, że jedziesz do domu na święta, a cenisz sobie mobilność i niezależność, możesz skorzystać z możliwości, jakie daje ci wypożyczalnia samochodów. Ważne, aby odpowiednią wypożyczalnię znaleźć jak najprędzej, jak najszybciej też zarezerwować samochód, który wypożyczający jest w stanie poprowadzić ci na lotnisko i z lotniska odebrać. Jednak, wybierając wypożyczalnię, nie sugeruj się tylko elastycznymi warunkami współpracy lub ceną. Uważaj, bo niewłaściwy wybór może skutkować olbrzymimi karami za uszkodzenia, opłatami za ubezpieczenie, które nie chroni przed niczym oraz bardzo wysokimi opłatami za każdy kilometr przejechany ponad limit.

Najczęściej korzysta się z usług pośredników, czyli internetowych porównywarek wypożyczalni samochodowych. W niektórych można znaleźć wzory umów, inne proponują równoczesną rezerwację hotelu lub zakup biletu linii lotniczych. Niekiedy oferty łączone są bardzo atrakcyjne, więc warto z nich skorzystać. Możliwość wynajmu samochodu możesz mieć już w chwili, gdy rezerwujesz bilet lotniczy. Pozwala to na szybką rezerwację auta i uniknięcie niespodzianek na miejscu, gdy okaże się, że w konkretnej kategorii cenowej nie ma już dostępnego auta. Linie lotnicze współpracują najczęściej z dużymi, sieciowymi wypożyczalniami, ale warto też pochylić się nad ofertą mniejszych, lokalnych wypożyczalni.

Oferty niewielkich, lokalnych wypożyczalni trudniej znaleźć w internecie

Oferty niewielkich, lokalnych wypożyczalni trudniej znaleźć w internecie. Jednak, w przeciwieństwie do sieciówek, ich właściciele są bardziej elastyczni, a ceny są zdecydowanie niższe niż w sieciówkach, dlatego warto pochylić się nad ich ofertą. W lokalnej wypożyczalni szybciej umówisz się na nietypowe godziny zwrotu auta, wynegocjujesz niższą cenę. Zanim zdecydujesz się jednak podpisać umowę, poszukaj opinii o wypożyczalni, ale też przyjrzyj się samochodem oferowanym przez wypożyczalnię.

Procedura wynajmu auta nie jest skomplikowana

Sama procedura wynajmu auta nie jest szczególnie skomplikowana. Do podpisania umowy wystarczy dowód osobisty, prawo jazdy i wydrukowane potwierdzenie rezerwacji. Niezbędna jest również karta kredytowa, gdyż w tym wypadku płatnicza nie wystarczy. Jeśli masz mniej niż 21 lat, powinien upewnić się, że twój wiek nie stanowi przeszkody przy podpisaniu umowy. I raczej nie próbuj “podstawić” dziadka do podpisania umowy w takim wypadku, bo wiele wypożyczalni nalicza słone kary za udostępnianie akt osobom trzecim.

Wypożycz auto na Święta!

 

Podpisując umowę wynajmu auta – dokładnie czytaj jej zapisy

Umowę, zanim podpiszesz, dokładnie przeczytaj, zwłaszcza to, co napisane jest drobnym druczkiem na samym końcu. Zwróć uwagę na koszty wynajmu samochodu za cały okres najmu, wszystkie dodatkowe opłaty, dotyczące podatków, opłat administracyjnych, ubezpieczeń czy dobranych opcji, takich jak fotelik samochodowy czy dodatkowy bagażnik, ale też na opłaty wynikające z wieku kierowcy.

Sprawdź, czy auto nie ma zaznaczonego dziennego limitu kilometrów, co wiąże się ze stawkami za każdy przekroczony kilometr. Sprawdź, w jakich godzinach pracuje wypożyczalnia i jakie są zasady oraz opłaty związane z oddaniem auta poza godzinami pracy lub poza miejscem wypożyczenia auta. Pamiętaj, że cena wzrasta wówczas, gdy zgłaszasz więcej niż jednego kierowcę. Zwróć uwagę na wysokość kaucji, bo środki zostaną zablokowane na karcie i ich odblokowanie nastąpi dopiero kilka dni po zwróceniu auta.

Wypożyczając samochód zwróć uwagę na ubezpieczenie

Wypożyczając auto zwróć uwagę na ubezpieczenie. Zapewne otrzymasz samochód z pakietem OC i AC, ale niestety, warunki szczególne ubezpieczenia są tak skonstruowane, że niewiele otrzymasz w pakiecie, dlatego dopytaj o ubezpieczenie z wkładem własnym, takie, które pozwoli pokryć koszty niewielkich zadrapań, rys czy urwanego lusterka. Zanim podpiszesz umowę, przeczytaj warunki ubezpieczenia, aby na koniec wynajmu nie być niemile zaskoczonym.

Zanim odbierzesz auto z wypożyczalni – dokładnie je obejrzyj

Zanim odbierzesz auto z wypożyczalni, dokładnie je obejrzyj, dokumentując fotograficznie wszelkie rysy, wgniecenie czy najdrobniejsze uszkodzenia. Pokaż je pracownikowi wypożyczalni i opisz w protokole z oględzin. Głównie po to, aby przy zdawaniu pojazdu nie poszły na twoje konto. Sprawdź również, czy działa w aucie klimatyzacja, radio, nawigacja, sterowanie lusterkami, światła i zamki. Każda usterka, którą pominiesz, może obciążyć twój budżet. Sprawdź i uwzględnij w protokole dodatkowe wyposażenie, takie jak gaśnica, trójkąt awaryjny czy apteczka, zwłaszcza, jeśli są na wyposażeniu pojazdu. Protokół odbiorczy auta zachowaj, bo nigdy nie wiesz, kiedy się przyda.

Zwrot auta do wypożyczalni – zabierz i zachowaj protokół

Zwracając auto do wypożyczalni zachowaj protokół. Tutaj również możesz podeprzeć się dokumentacją fotograficzną. Zwróć uwagę na zapis w umowie dotyczący zwrotu auta z pełnym bakiem. Nie myśl, że oddając auto z pustym bakiem firma pobierze od was kwotę równą z wartością pełnego baku. Najczęściej wypożyczalnia nalicza opłaty, które znacznie przewyższają wartość baku zatankowanego do pełna. Obserwuj również transakcje na karcie kredytowej, aby nie zostać niespodziewanie obciążony kosztami napraw rzekomych uszkodzeń, oraz, aby upewnić się, że kaucja zostaje zwrócona.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała firma Gex-Hol z Krosna zajmująca się min. wynajem aut osobowych i dostawczych.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments