Lubrykanty

Lubrykanty

Uroda i zdrowie

Lubrykanty nazywane również żelami intymnymi i nawilżającymi są substancjami, których zadaniem jest ułatwianie kontaktów seksualnych. Dzięki nim tarcie jest mniej bolesne, a stosunek bardziej przyjemny. Lubrykanty często stosowane są w przypadku suchości pochwy. Wykorzystywane są również podczas zbliżeń analnych.

Lubrykanty

Lubrykanty przy suchości pochwy
Suchość pochwy dotyka wielu kobiet i może mieć różne przyczyny. Na ogół nie jest to poważne zaburzenie, ale stan przejściowy. Do najpopularniejszych przyczyn suchości pochwy zalicza się przemęczenie, stres, dużą aktywność fizyczną, menopauzę, karmienie piersią, przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, stosowanie kosmetyków wysuszających itd.

Dlaczego stosuje się lubrykanty?
Dzięki lubrykantom seks jest znacznie przyjemniejszy. Kobiety, które cierpią z powodu suchości pochwy nie odczuwają przyjemności ze seksu, pojawia się natomiast ból. Za sprawą lubrykantów można sobie szybko poradzić z tym problemem. Niektóre pary lubrykanty wykorzystują również do urozmaicenia igraszek łóżkowych. W sprzedaży znajdują się lubrykanty przeznaczone do masażu, a także te o działaniu rozgrzewającym czy pobudzającym.

Jakie lubrykanty wybierać?
Najwygodniejsze w użyciu są lubrykanty, które wyciska się za pomocą pompki. Dzięki temu można też zachować podstawową higienę. O wiele mniej wygodne są lubrykanty w klasycznych butelkach. Na rynku znaleźć można obecnie wiele rodzajów lubrykantów. Najbardziej bezpieczne są te produkowane na bazie wody, które nie posiadają zapachu i są bezbarwne. Takie produkty łatwo się zmywa, a poza tym nie uczulają. Co ważne, nie uszkadzają również prezerwatywy. Osoby szczególnie wrażliwe mogą zdecydować się na lubrykanty hipoalergiczne, które również produkowane są na bazie wody, a niekiedy posiadają nawet właściwości przeciwzapalne. Od jakiegoś czasu coraz większą popularnością cieszą się lubrykanty owocowe o wyraźnym zapachu i smaku. Nie są one już tak bezpieczne jak lubrykanty na bazie wody, gdyż zawierają składniki, które podwyższają ryzyko wystąpienia infekcji. Poza tym mogą zawierać cukier, który sprzyja rozwijaniu się grzybów i bakterii.

Popularne rodzaje lubrykantów
Lubrykanty silikonowe skutecznie nawilżają. Pod tym względem przewyższają te produkowane na bazie wody. Są jednak droższe i trudniejsze do zmycia. Poza tym ich konsystencja jest bardziej kleista. Lubrykanty na bazie silikonu mogą również niszczyć niektóre gadżety erotyczne. Sprawdzają się jednak doskonale przy stosunkach analnych. Poza tym wyróżnia się lubrykanty stymulujące, które mogą mrowić, chłodzić czy rozgrzewać ciało. Dzięki nim strefy intymne są o wiele bardziej wrażliwe na dotyk, co zwiększa przyjemność płynącą ze stosunku seksualnego.

Czy warto inwestować w lubrykanty?
Lubrykanty są niezastąpione przy problemach z suchością pochwy i nie tylko. Wiele osób decyduje się jednak na korzystanie z dostępnych w każdym domu olei czy maseł. To niezbyt trafiony pomysł. Nałożone na ciało mogą mieć one bowiem niezbyt przyjemny zapach.

Przy pisaniu artykułu pomógł serwis świat-lubrykantów.pl.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments