Zastosowanie wózków widłowych

Wózki widłowe – rodzaj napędu

Firma

Wózki widłowe – najważniejsze informacje o napędach

Wózki widłowe – najważniejsze informacje o napędach

Na rynku znajdziemy wózki widłowe różnego typu. Ważnym kryterium przy wyborze tego optymalnego dla nas urządzenia jest rodzaj napędu. Co warto wiedzieć na ten temat? Zachęcamy do lektury naszego artykułu!

Wózek widłowe a rodzaj napędu

Rodzaj napędu to kluczowe kryterium przy wyborze wózka widłowego. Warto więc przeanalizować dokładnie potrzeby naszej branży i zakupić wózek, który w 100% spełni nasze oczekiwania. Wózki z jakim napędem dostępne są na rynku? O tym przeczytacie poniżej.

Wózki elektryczne

Są to urządzenia transportu bliskiego, napędzane akumulatorem. Taki rodzaj wózków wykorzystywany jest w branży spożywczej – w pracy z produktami spożywczymi nie można korzystać z wózka, który emituje spaliny. Brak emisji spalin sprawia również, że ów wózek wykorzystywany jest podczas prac wykonywanych w pomieszczeniach zamkniętych, na przykład w magazynach czy halach. Takie wózki są bardzo funkcjonalne, wiele modeli wyposażonych jest w specjalny wyświetlacz, dzięki któremu możemy kontrolować poziom zużycia energii.

Podsumowując, wśród zalet wózków elektrycznych wymienić możemy:

 • niski poziom hałasu
 • brak emisji spalin
 • funkcjonalność
 • wydajność
 • wytrzymałość
 • niskie koszty eksploatacji
 • brak spalin, co z pewnością ma pozytywny wpływ na zdrowie operatora

Wózki gazowe

Wózki widłowe gazowe to kolejny rodzaj dostępnych wózków, wśród ich zalet wyróżniamy:

 • Uniwersalność – można z nich korzystać zarówno w zamkniętych pomieszczeniach, jak również na zewnątrz – warto jednak, w przypadku pracy w pomieszczeniach wyposażyć wózek w odpowiednie filtry.
 • Ekonomia – gaz należy do grupy niedrogich paliw.
 • Sprawna wymiana butli z gazem.
 • Cicha praca – silnik takich wózków pracuje dość cicho, dzięki czemu znacznie podnosi komfort pracy operatora.
 • Warto wspomnieć również o ekologii – wózki nie emitują dużej ilości szkodliwych spalin, co jest ważne zarówno dla operatora, jak również dla środowiska.

Wózki spalinowe

Wózki spalinowe wykorzystywane są głównie z pracach na zewnątrz. Powód jest prosty – emisja spalin jest czynnikiem, który uniemożliwia pracę w pomieszczeniach. W sytuacji, gdy będziemy zmuszeni wykonywać prace za pomocą wózka spalinowego w pomieszczeniu, powinniśmy wyposażyć go w specjalne filtry.

Wózki spalinowe to w ogromnej większości wózki z silnikiem diesla lub z instalacją LPG.

Inne kryteria

Oczywiście rodzaj napędu to tylko jedno z kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas wyboru wózka widłowego – w końcu wózek musi być w 100% dostosowany do naszej branży. Inne kwestie, które powinniśmy przeanalizować to udźwig oraz rodzaj nawierzchni, po której będzie poruszał się wózek. Dla wielu przedsiębiorców ważna jest również cena urządzenia, podpowiadamy, że w takiej sytuacji korzystnym rozwiązaniem jest zakup wózka używanego.

Zakończenie

Na zakończenie powtórzymy, że wybór wózka z odpowiednim napędem to istotna kwestia. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto poradzić się specjalistów. Z pewnością pomogą nam oni w podjęciu prawidłowej decyzji.

Artykuł powstał przy współpracy z: Producent wózków widłowych w Koninie https://utbpolska.pl/wozki-widlowe-konin/

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments