Drzewka Bonsai z Japonii - Poradnik o Bonsai w czterech porach roku

Drzewka Bonsai Choszczno

zachodniopomorskie

O tym, że Japonia słynie z drzewek Bonsai wszyscy słyszeli. Ale ukazuje się, że nigdy co innego czytać o Bonsai, oglądać, a nawet hodować, oraz co innego natrafić na polskie oczy Japonię przesiąkniętą kulturą Bonsai. Czy drzewka Bonsai faktycznie są częścią kultury Japońskiej kiedy się powszechnie sądzi, czy tylko my Europejczycy jak myślimy Bonsai więc od razu przychodzi nam do osoby Japonia?

Drzewka Bonsai Świnoujście

Drzewka Bonsai podstawowe wiedze

poczta kwiatowa

Rzeczywiście, ci jacy przeszli w Japonii mogą zapewnić, że drzewka Bonsai można napotkać na dowolnym etapu. Ważna je odkryć w witrynach sklepowych, restauracjach, biurach i wszędzie w niniejszych polach drzewko Bonsai nie tylko jest zadanie zdobić ale jednocześnie podnosi prestiż firmy. Bonsai królują dodatkowo w parkach również tych przy świątyniach ale i przy zwykłych domach dodatkowo w wnętrzach. Przy wprowadzeniu do budynku można np. spotkać częstokroć całą kolekcję miniaturowych drzewek są to m. in. śliwy, sosny, klony i miłorzęby, a i złocienie.

Drzewka Bonsai z Japonii - Poradnik o Bonsai w czterech porach roku

Gdy w Japonii chcielibyśmy kupić drzewko Bonsai zatem nie korzysta spośród obecnym dłuższego problemu. Wybór jest oczywiście szeroki, że trudno byłoby się zdecydować. Przekrój cenowy oraz stanowi znaczny, ponieważ cena Bonsai chce nie ale od wieku drzewka ale również od ręki mistrza. Tak więc za drzewko Bonsai możemy zapłacić od kilku dolarów do kilku tys. dolarów. Urządzenia i dodatki do wykonywania drzewek Bonsai i można uzyskać bez większego problemu. Stanowi ich wszystkie mnóstwo w składach ogrodniczych i przy ogrodach botanicznych. Najlepiej jednak robić zakupy na targach przedświątecznych, gdyż to dopiero tam skorzystać ważna z porad prawdziwych specjalistów i specjalistów w produkcji Bonsai.

Samą z prawdziwszych atrakcji które można podziwiać jest wysokie drzewko Bonsai w ogrodzie samurajskim Ritsurin w Takamotsu na wyspie Shikoku. Historia mówi, że Szogun lenari Tokugawa podał w 1832 r małe drzewko panu Yorihiro Matsudaira, który posadził je nad stawem. Dziś sosna jest leciwym i wyjątkowym drzewem, która wzbudza zachwyt turystów.

Kiedy spoglądamy na drzewa rosnące w duszy nie da się nie zauważyć naturalnych zmian, które wymusza dostosowująca się pogoda. Ponieważ drzewko Bonsai jest taką miniaturką drzewa żyjącego w przyrodzie, będzie zarówno świadkami zmian, przede wszystkim jeśli należy o koronę drzewka. Pielęgnując Bonsai pomagamy w następującym procesie będących po sobie pór roku. Zaczynamy lepiej rozumieć otaczający nas świat i oszczędzamy go inaczej niż raz.

Zimą wszystkie filgramowe gałązki są szczególnie widoczne i powodują wrażenie jakby je ktoś naszkicował ołówkiem. Przycinanie tych gałązek w odpowiednim momencie sprawi, że Bonsai będzie tworzył swoją siłę, którą będzie wykonywać cale mnóstwo takich malutkich gałązek.

 

Wiosną pąki na drzewku powoli się otwierają. Pojawia się dodatkowy kolor ? jasnozielony, który tworzy, że polski Bonsai zupełnie inaczej wygląda. Teraz kiedy roślina wypuści lada dzień nowe, jasnozielone liście, jest wyjątkowo podatna na nocne przymrozki, a to nie jest co się iść z odkrywaniem rośliny.

 

Latem Bonsai przybiera jeszcze inny kolor. Istnieje toż trudna zieleń. Całość formy sprawia szybko rosnącego drewna w naszej pełnej okazałości. Wykazuje dużą tolerancję na środki, które pragniemy dokonać, a które są niezbędne. Dopiero to kiedy drzewko ma sporo siły musimy usunąć za wielkie liście, które psują formę i za długie pędy.

Jesienią przecież mamy do pracowania z pełną paletą barw. W relacji od rodzaju są to kolory typowo jesienne od różnorodnych pomarańczy po wszystkie odcienie brązu. Ciekawostką stanowi toż, iż im słoneczniejsze lato, tym zdrowsze kolory drzewko Bonsai przybiera wraz z nadejściem jesieni.

Aby nie popełnić żadnego błędu podczas całorocznej pielęgnacji Bonsai został opracowany specjalny kalendarz, który umiejscawia wszystkie niezbędne zabiegi, jakich należy dokonać przy pielęgnacji drzewka Bonsai w porządku, a i ułatwi zwłaszcza początkującym Bonsaistą krok po kroku wykonać niezbędne czynności.
Pielęgnacja drzewek Bonsei w innych porach roku:

Styczeń

To nietypowy okres. Trzeba uważać aby temperatura dobra nie przekroczyła +10 stopni. Przebywamy w obecnym okresie wystawiania drzewka na prawdziwe promienie słoneczne gdyż że więc się skończyć popękaniem kory. Te drzewka, które zostały zabezpieczone przed mrozem powinny mieć stale wilgotne podłoże. I te drzewka, które nie zostały osłonięte przed mrozem podlewamy tylko to kiedy jest temperatura dodatnia.

Luty

Ostatnie miesiąc w jakim potrafimy zacząć dbać o przesadzaniu. Czyste i mocne na mróz drzewka z białymi końcówkami korzeni możemy przesadzić, ale nadal trzeba myśleć o tym, aby uchronić je przed mrozami. Bowiem w lutym drzewka interesują się z grubego snu więc muszą mieć coś dużo wilgotno. Nie umiemy ich zawsze przelać. Obumarłe pędy możemy usunąć wraz z większymi konarami. Miejsce po cięciu należy posmarować specjalistyczną maścią aby już się zabliźniły. Dopóki trzymają mrozy nie wolno nam wykonywać zabiegu drutowania, a kiedy właśnie gałązki staną się bardziej podatne to przystępujemy do czynienia drzewka poprzez drutowanie.

Marzec

Ostatnie miesiąc, w jakim potrafimy też dokonywać cięć. Otwierające się pąki na drzewku Bonsai będą gwoli nas informacją wspominającą o tym, które gałęzie nie obumarły. Te na jakich nie ma pąków to wycinamy, przecież ostatnie z pąkami przycinamy do poważnej długości. W marcu możemy też drzewko przesadzić jeśli stary tego braku nie wykonywaliśmy. Możemy też zacząć drutować natomiast w tryb bardzo delikatny, by nie poobrywać pąków. W marcu także sprawdźmy czyli nie pojawiły się na drzewku jakieś szkodniki, gdy właściwie toż należy zacząć walkę spośród nimi.

Kwiecień

Jeśli jeszcze występują przymrozki to należy drzewka zabezpieczać przed nimi. Możemy także przyciąć drzewka liściaste. Przy iglastych z przycinaniem należy się wstrzymać do czasu, aż ich młode tegoroczne pędy dojrzeją. Ale w kwietniu możemy zacząć drutować drzewka iglaste, jednak na drutowanie drzewek liściastych jest teraz za późno.

Maj

Te drzewka, które wypuściły młode pędy możemy zacząć zasilać specjalnymi nawozami oddanymi do pielęgnacji Bonsai z jakimś wyjątkiem, nie nawozimy drzewek świeżo przesadzonych. Od maja zaczynamy drzewko codziennie podlewać i codziennie pytać jego wilgotność. Jeżeli należy o przycinanie to tylko teraz możemy sosnom skrócić młode pędy. Pozostałe gatunki iglaste również muszą zaczekać na przycięcie. Drzewka liściaste możemy przyciąć bez obaw. Nadal pragniemy być zainteresowani, jeśli należy o szkodniki i codziennie pytać czy jakieś się nie pojawiły.

Czerwiec

To moment upałów, więc drzewko podlewamy codziennie z umiarem. Zasilamy drzewko odpowiednim nawozem do Bonsai. U drzewek liściastych możemy przyciąć zdrowe liście, natomiast u drzewek iglastych możemy wykonać już odpowiednich cięć wg obranego stylu. Drzewka iglaste możemy zacząć drutować, pamiętając by nie drutować igieł.

Lipiec

Zwiększamy częstotliwość podlewania do kilku razy dziennie. W dzień kiedy promienie słoneczne są bardzo mocne nie opryskujemy liści gdyż toż im zaszkodzi. Zraszamy drzewko w porach późno popołudniowych i wieczornych. W lipcu w dalszym ciągu intensywnie nawozimy, zwłaszcza po dłuższych opadach. To czysty aura na cięcia, gdyż w obecnym okresie rany po cięciach bardzo łatwo się goją. Zaczynamy oglądać odrutowane części Bonsai. Część drutów można rozpocząć już ściągać.

Sierpień

Nadal Bonsai potrzebuje dużo wilgoci a to podlewamy kilka razy dziennie. Gdyby jesteśmy drzewko kwitnące lub skutkujące zatem nie zasilamy obecnie ich nawozem. Możemy na wartości odżywki użyć nawozu potasowo-fosforowego. Nie powinniśmy już wykonywać zabiegu przycinania, gdyż drzewko jeśli po przycięciu wypuści nowe trendy więc mogą one zimą przemarznąć. To termin na zdjęcie drutów. Tak dlatego oglądamy dość dokładnie konary i pędy, na jakich założyliśmy druty i jeżeli tylko zauważymy, że któryś wrzyna się w skórę to już zdejmujemy. Od tej pory, aż nastanie wiosna drzewek Bonsai obecnie nie drutujemy.

Wrzesień

W wrześniu drzewka owocowe wydają owoce, przecież tak ogólnie rzecz mając stanowi to moment kiedy drzewko montuje się do zimy. Podlewanie należy ograniczyć. Nie osiągamy już żadnych zabiegów formowania, jak ponadto nie nawozimy już Bonsai, aż do nowej wiosny.

Październik

Należy usunąć jesienne liście gdyż potrafiły się stać źródłem chorób i szkodników. Istnieją przecież wyjątki: buki, dęby, graby, które planują brązowe liście, mogą pozostać na drzewach. I w przypadku drzewek iglastych usuwamy opadłe igły. Istnieje wtedy więcej godzina na wykonanie znaczenia dla swego Bonsai do przezimowania.

Listopad i grudzień

Drzewko Bonsai wydajemy na zajęciu zimowym. Najgorsze są mrozy trzymające się przez chwila dni, bo to korzenie nie mogą korzystać wody i nosić jej do większych partii drzewka. W żadnym jednak przypadku nie należy ich kierować do cieplejszych pomieszczeń gdyż zakłóci więc ich codzienne bycie.

źródło Drzewka Bonsai podstawowe informacje

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments