Higiena osób starszych

Higiena osób starszych

Pozostałe Praca

Wraz z wiekiem rutynowe zadania stają się coraz trudniejsze. Dla wielu seniorów dobra higiena osobista może sprawiać szczególnie wiele problemów. Wtedy będą potrzebować pomocy. Jeśli nasz senior również ma z nią problem, najlepiej zajmijmy się tym od razu. W ten sposób unikniemy potencjalnych kłopotów zdrowotnych, wynikających ze złej higieny osobistej. Znalezienie odpowiedniego rozwiązania często spoczywa na członkach rodziny. Dlatego zastanówmy się i opracujmy plan działania.

Kąpiel

Kąpiel jest ważną częścią higieny każdej osoby, szczególnie w podeszłym wieku. Pomoc pielęgniarki lub wykwalifikowanego opiekuna może być niezwykle pomocna. Przed kąpielą należy przygotować wszystkie potrzebne rzeczy w jednym miejscu. Pozwoli to zaoszczędzić czas i przyspieszy działanie.

Temperaturę wody należy sprawdzić grzbietem dłoni. Woda nie powinna być zbyt zimna, aby zbyt ciepła. Następnie owińmy seniora dużym i ciepłym kocem. Dzięki temu nie będzie miał dreszczy i się nie przeziębi. Uważajmy, aby po kąpieli nie poślizgnął się ani nie upadł. Zachowajmy szczególną ostrożność, gdy nasz senior będzie wychodził z łazienki.

To może wydawać się dziwne, ale zbyt częsta kąpiel może wysuszać delikatną skórę starszych osób. Aby zapobiec wysuszeniu i podrażnieniom skóry, kąpmy ich co kilka dni, chyba że jest to konieczne.

Zdrowie jamy ustnej

Dbajmy o zdrowie jamy ustnej osób starszych. Osoby z zaburzeniami poznawczymi lub ruchowymi powinny być zachęcane do regularnej pielęgnacji jamy ustnej. Pielęgniarka lub opiekun mogą im pomóc w myciu zębów dwa-trzy razy dziennie.

Szczoteczka zasilana elektrycznie lub bateryjnie jest szczególnie polecana osobom starszym. Jeśli pacjent nosi wyjmowaną protezę, należy codziennie wieczorem ją wyjąć, dokładnie sprawdzić i oczyścić, a rano znów założyć.

Senior powinien odwiedzać dentystę dwa razy w roku, aby sprawdzić stan dziąseł. Jeśli nosi protezę, stomatolog musi regularnie sprawdzać dopasowanie. Choroby dziąseł mogą prowadzić do innych problemów zdrowotnych zagrażających życiu, dlatego zawsze traktujmy je poważnie.

Pieluchy dla dorosłych

Większość starszych osób ma problemy z oddawaniem moczu i defekacją. Dlatego niezwykle pomocne mogą być pieluchy dla dorosłych. Przed zmianą pieluchy, pielęgniarka lub opiekun powinien umyć i wysuszyć ręce, a następnie założyć rękawiczki.

Porozmawiajmy o tym

Prawdopodobnie będzie to trudna rozmowa zarówno dla rodziny, jak i dla seniora. Jednak jest zbyt ważna, aby jej uniknąć. Dajmy im znać, że robimy to z miłości. Powiedzmy, że chcemy, aby wyglądał i czuł się jak najlepiej. Chronimy ich przed problemami zdrowotnymi, takimi jak infekcje skóry lub dróg moczowych. Nie bądźmy nieuprzejmi i nie skupiajmy się na tym, czego nie może nie zrobić. Skoncentrujmy się na tym, czego potrzebuje i co możemy dla niego zrobić.

Zadajmy pytania

Zapytajmy swoją starszą ukochaną osobę, czy potrzebuje pomocy w kąpieli lub prysznicu. Możemy też zapytać, czy woli, aby pomógł mu jakiś członek rodziny czy raczej pielęgniarka lub opiekun. Zapytajmy, czy preferują płeć osoby, która im pomaga. Te pytania pomogą mu poczuć, że ma większą kontrolę nad higieną osobistą.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zawsze dokładnie sprawdzajmy, czy łazienka jest całkowicie bezpieczna. Popatrzmy, czy są w niej poręcze, krzesła prysznicowe lub antypoślizgowe maty w wannie. Możemy nosić wodoodporny łańcuch, aby nie zmoczyć się podczas asystowania.

Prosenior
Artykuł został przygotowany przez firmę Prosenior oferującą pracę jako opiekunka, opiekun osób starszych w Niemczech.
0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments