Pokój alergika

Pokój alergika

Zdrowie

Alergia wziewna to niestety bardzo częsta przypadłość, która przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Porządki są najbardziej uciążliwe – kurz, pył i inne alergeny, wzbijają się w górę i docierają do naszych dróg oddechowych. Kaszel, kichanie czy zaczerwienione oczy mogą skutecznie zniechęcić do sprzątania. Jak sobie z nimi radzić? Podpowiadamy!

Alergia na kurz i roztocza

Kurz to mieszanina wielu zabrudzeń – wśród nich znajdują się m.in. włosy, włókna, naskórek, piasek, a także roztocza. Te ostatnie to mikroorganizmy, których odchody są najczęstszymi alergenami. Nie brzmi zbyt ciekawie prawda? Mimo wszystko niewielka ilość kurzu w domu może być nawet… zdrowa! Jak wynika z badań, kontakt z zabrudzeniami oraz bakteriami stymuluje nasz układ odpornościowy. Niestety, w przypadku osób z alergią nawet ta niewielka ilość może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Oprócz kataru, kaszlu czy innymi podrażnieniami, kurz wpływa także na cerę. Zanieczyszczenia osadzające się na poduszce, narażają skórę twarzy na wypryski i zaczerwienienia. Jak więc pozbyć się kurzu? Oczywiście przy pomocy odkurzacza!

Odkurzanie pokoju

Pokój alergika powinien być sprzątany regularnie, nie ma jednak jednej prawidłowej odpowiedzi, mówiącej jak często powinno się odkurzać. Zazwyczaj przyjmuje się, że dwa razy w tygodniu to minimum. Zdecydowanie częściej powinniśmy złapać za odkurzacz, jeżeli mamy w domu zwierzęta bądź materiały przyciągające kurz np. zasłony, grube dywany, pledy itd. Tych elementów wystroju nie powinno być w pokoju alergika – mogą mu tylko zaszkodzić. Aby odkurzanie było skuteczne warto się do niego dobrze przygotować. Niezbędny będzie odkurzacz z workiem syntetycznym i filtrem HEPA. Worki syntetyczne wykonane są ze specjalnego mikrowłókna, które nadaje im wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto zapewniają większą filtrację niż tradycyjne worki i skutecznie redukują emisję kurzu do pomieszczenia. Filtr HEPA radzi sobie z zabrudzeniami jeszcze lepiej – jest w stanie usunąć nawet mikroskopijne cząsteczki kurzu ze skutecznością ponad 99%. Warto więc zainwestować w tego typu narzędzia do walki z zabrudzeniami. Niezawodne worki syntetyczne i filtry HEPA można znaleźć na stronie www.swiatworkow.pl.

Jak pozbyć się kurzu?

Oprócz regularnego odkurzania receptą na pokój bez kurzu jest regularne zmienianie pościeli i pranie jej w co najmniej 60 stopniach Celsjusza. Tylko wtedy giną roztocza i bakterie zalegające w poduszkach czy kołdrze. Poza pościelą należy pamiętać o regularnym praniu firan, zasłon, narzut i innych materiałów, w których kumuluje się kurz. Innym sposobem na pozbycie się alergenów jest oczyszczacz powietrza. Takie urządzenie zmniejszy ich ilość oraz aktywność, dzięki czemu samopoczucie alergika ulegnie znacznej poprawie. Życzymy miłych porządków!

Artykuł opracowany przez firmę ŚwiatWorków specjalizującą się w sprzedaży worków do odkurzaczy.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments