W jaki sprzęty ogrodowe warto zainwestować zimą?

W jaki sprzęty ogrodowe warto zainwestować zimą?

poradniki

Zima w ogrodzie to według niektórych obserwatorów czas błogosławionego spokoju i nudy. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Choć rzeczywiście zakres prac wykonywanych zimą jest dużo skromniejszy, niż w miesiącach ciepłych, to przed sezonem zimowym, powinniśmy udać się do sklepu na poważniejsze zakupy.

W jaki sprzęty ogrodowe warto zainwestować zimą?

Podstawową czynnością zimą w ogrodzie jest oczywiście odśnieżanie. Właściwe radzenie sobie z opadami śniegu jest bardzo istotne dla dobrej kondycji naszego ogrodu. Sam śnieg nie może się ubić ani nie może być zrzucany na trawnik. Dojdzie wtedy do gnicia traw, a wiosną w tym miejscu zamiast bujnie kwitnących roślin, zobaczymy obszary gołej ziemi. Musimy zatem zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia do odśnieżania. Najprostsze z nich to łopata, szufla, miotła oraz pojemnik do wynoszenia śniegu. Nie wolno nam stosować żadnych środków, które w sposób chemiczny rozpuszczają śnieg. Zastosowanie soli w ogrodzie, to praktycznie śmierć dla rosnących tam roślin. Możemy też rozważyć czy nie warto zakupić odśnieżarki. To rozwiązanie jest korzystne zwłaszcza dla tych osób, które posiadają posiadłość o dużej powierzchni lub na ich terenie występuje wiele chodników. Nie musimy kupować od razu dużej i ciężkiej odśnieżarki spalinowej. Na mniejsze powierzchnie w zupełności wystarczy nam elektryczna wersja tego urządzenia.

Zabezpieczenie roślin

Należy też oczywiście wyposażyć się w słomę, gałązki świerkowe oraz agrowłókninę. Ta specjalistyczna włóknina nadaję się do zastosowań w ogrodnictwie i rolnictwie, głównie podczas zimy, ale można ją też używać wczesną wiosną i późną jesienią. Tworzy ona otulinę, wewnątrz której temperatura jest wyższa. W ten sposób zabezpiecza rośliny przed działaniem mroźnych wiatrów, zwłaszcza w bezśnieżne zimy. Dodatkowo przepuszcza ona światło, a jednocześnie nie dopuszcza do wysuszania roślin.

Warto też zainwestować w mleko wapienne, możemy je kupić w formie gotowej lub sporządzić samodzielnie. Wystarczy bowiem zmieszać dwa kilogramy wapnia z dziesięcioma litrami wody. Jeśli potrzebna jest nam większa ilość, to proporcje te stosujemy w dokładnie tych samym rozrachunku. Mleko wapienne będzie nam potrzebne do zimowego bielenia drzew. Potrzebujemy je zwłaszcza w przypadku gdy posiadamy na stanie drzewa owocowe. Bielenie ochroni je przed zamarzaniem wody w szczelinach kory, powstaniem ran zgorzelinowych czy pęknięć pni. Niezbędny nam będzie też duży pędzel z miękkim włosiem, za pomocą którego przeprowadzimy cały proces bielenia.

Osłony w pniach

Należy też rozważyć czy nasz ogród jest dobrze zabezpieczony przed zwierzętami. Jeśli działka znajduje się blisko lasu, to musimy mieć świadomość, że zwierzęta mogą w naszym ogrodzie poszukiwać pożywienia. Musimy tutaj zainwestować w osłony na pniach oraz przyciąć najniżej położone gałęzie. Najczęściej ogryzane są młode drzewa owocowe o cienkiej jeszcze korze, takie jak wiśnie czy jabłonie. Warto też zakupić podstawowe narzędzia do porządkowania ogrodu. Chodzi tu oczywiście o grabie, łopaty i narzędzia, którymi będziemy mogli przycinać gałęzie czy porządkować oczko wodne, o ile mamy takie na naszym terenie.

Artykuł powstał przy współpracy z MTDsklep.pl
0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments