Czy warto zmuszać alkoholika do leczenia?

Czy warto zmuszać alkoholika do leczenia?

poradniki

Kiedy mamy do czynienia z osobą uzależnioną od alkoholu, niewątpliwie największym wyzwaniem dla rodziny i bliskich jest nakłonienie jej do podjęcia leczenia, pomimo wyraźnego sprzeciwu. Zaprzeczanie istnieniu jakiegokolwiek problemu wynika z samej specyfiki choroby. Chodzi przede wszystkim o mechanizm iluzji i zaprzeczeń, który sprawia, że alkoholik w momencie, gdy problem narasta, zaczyna izolować się od sytuacji życiowych oraz negatywnych sygnałów płynących od osób z otoczenia

Jak nie zmuszać alkoholika do leczenia?

Nie ulega wątpliwości, że rola najbliższych w wychodzeniu z uzależnienia jest ogromna. Jednak wszelkie próby nakłonienia do podjęcia leczenia muszą być przeprowadzane ostrożnie i umiejętnie, bo bardzo często zdarza się, że rodzina alkoholika, nawet ta najbardziej kochająca, tylko dodatkowo podsyca jego chorobę.

Zarówno alkoholik, jak i najbliżsi myślą, że picie to tylko kwestia silnej woli. Rodzina zaczyna więc wymuszać obietnice, błaga, krzyczy, stawia ultimatum. A to nie tędy droga. Wysłanie alkoholika na przymusową terapię na ogół przynosi marne efekty. Alkoholik co prawda może i przejdzie detoks i przez jakiś czas nie będzie pił, ale na pewno nie można jeszcze mówić o sukcesie leczenia. Z reguły dzieje się tak, że osoba wysłana na odwyk wcześniej czy później i tak wraca do picia.

Jak pomóc osobie uzależnionej?

Aby móc wspierać osobę uzależnioną w podjęciu leczenia, przede wszystkim trzeba samemu zrozumieć, na czym polega jej problem, poznać mechanizm tej choroby. Pozwoli to zrozumieć, że osoba dotknięta nałogiem nie robi tego umyślnie, a jest chora. Pomocny w tym może okazać się udział w terapii dla rodzin osób uzależnionych. Taka terapia ma na celu pomóc zrozumieć własną rolę w uzależnieniu i podjąć dalsze kroki.

Jaką metodę leczenia alkoholizmu wybrać?

Najskuteczniejszymi metodami leczenia uzależnienia są: psychoterapia indywidualna i grupowa – to one najlepiej pozwalają sobie radzić z objawami choroby. Spotkania indywidualne z terapeutą są pewnego rodzaju źródłem wsparcia w konfrontacji z nałogiem. Z kolei prowadzącemu terapię umożliwiają postawienie diagnozy i ustalenie szczegółowego planu leczenia. W trakcie indywidualnej pracy z terapeutą osoba uzależniona pracuje nad odkrywaniem tego, kim naprawdę jest i jakie spustoszenie w jej życiu dokonał alkohol.

Terapia grupowa, obok terapii indywidualnej, jest najważniejszą formą leczenia uzależnień. To, co alkoholik ma najbardziej zaburzone w swoim życiu, to relacje z innymi ludźmi. Dlatego otoczenie grupy osób z tym samym problemem, to dla niego najlepsze wsparcie. W grupie łatwiej poznać jest własnego siebie.

Czy warto zmuszać alkoholika do leczenia?
Czy warto zmuszać alkoholika do leczenia?

 

W ośrodku leczenia uzależnień chory otrzymuje pomoc ze stron psychoterapeutów, psychologów i lekarzy, którzy wspierają go na każdym etapie wychodzenia z nałogu. Zdecydowana większość osób po zakończeniu terapii zaczyna w normalny sposób funkcjonować. Normalny sposób to znaczy taki, który nie powoduje powrotu do starego schematu funkcjonowania. Pomijając fakt, że alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, można z nią nauczyć się żyć, wystarczy tylko chcieć.

Jak pomóc bliskiej osobie po zakończonej terapii?

Proces trzeźwienia zmienia życie całej pary i całej rodziny. Zdrowiejący partner, mąż czy ojciec zaczyna ponownie pełnić określone role społeczne, co przyczynia się do poprawy funkcjonowania całego systemu rodzinnego. Warto w takim momencie ponownie ustalić wzajemne oczekiwania wobec siebie i zasady, które obowiązują w rodzinie. Szczere określenie własnych potrzeb może prowadzić do poprawy jakości relacji pomiędzy domownikami. Osoba w trakcie i po terapii potrzebuje wsparcia i zrozumienia. Niebywale ważne jest, aby umieć docenić każdą, nawet drobną rzecz, którą uda się partnerowi zrobić w trakcie wychodzenia z uzależnienia.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez Ośrodek Nowe Życie specjalizujący się w leczeniu alkoholizmu i innych uzależnień.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments