Implant zębowy, most czy proteza – co wybrać?

Implant zębowy, most czy proteza – co wybrać?

Uroda i zdrowie

Współczesna stomatologia pozwala na uzyskanie wyjątkowych efektów nawet przy dużych brakach zębowych. Co warto wybrać?

Implant zębowy, most czy proteza – co wybrać?

Gdy zachodzi konieczność usunięcia całego zęba wraz z jego korzeniem, pojawia się pytanie – co wybrać, aby zlikwidować lukę po jego ekstrakcji? Obecnie do dyspozycji mamy trzy główne propozycje, a mianowicie:

  • implanty zębowe
  • mosty protetyczne
  • ruchome protezy zębowe

Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, dlatego warto zapoznać się z nimi bliżej przed wizytą w gabinecie stomatologicznym.

Braki w łuku zębowym? Warto uzupełnić je jak najszybciej!

Do ekstrakcji, czyli usunięcia zęba dochodzi bardzo często wskutek pojawienia się dużego ogniska próchnicy. Może być to również kwestia chorób dziąseł, na przykład paradontozy. Także usunięcie zęba może być efektem jego uszkodzenia mechanicznego, na przykład pęknięcia lub urazu.

Jeśli pojawiają się braki w łuku zębowym, warto uzupełnić je jak najprędzej. Dlaczego? Brak nawet jednego zęba ma poważny wpływ na zgryz, dlatego może prowadzić nie tylko do problemów z żuciem, ale również do przemieszczeń okolicznych zębów, bólów żuchwy i szczęki czy bólu głowy. Może dojść również do zaniku kości, do dodatkowo utrudnia ewentualne uzupełnienia braków.

Zatem wtedy, gdy pojawia się brak w łuku zębowym, o jego uzupełnieniu warto pomyśleć jak najszybciej – czy w takim przypadku lepiej wybrać implanty zębowe, mosty czy protezy ruchome?

Implanty zębowe

Obecnie implanty zębowe uznawane są za najlepszą metodę uzupełniania braków zębowych. Procedura polega wtedy na uzupełnieniu braku przez wszczepienie implantu w miejsce dawnego korzenia zębowego. Na korzeniu osadza się następnie koronę, która doskonale imituje wygląd naturalnego zęba.

Nowoczesne implanty zębowe są uzupełnieniami trwałymi, które mogą posłużyć nawet na ponad 20 lat. Pozwalają na przywrócenie funkcji żucia, są pielęgnowane tak samo jak inne zęby, dlatego pacjent z wszczepionym implantem może całkowicie o nim zapomnieć.

Jeden implant stomatologiczny może posłużyć do uzupełnienia jednego albo kilku braków. Takie rozwiązanie stosuje się również w przypadku bezzębia – wtedy wszczepia się kilka implantów, na których osadza się na stałe specjalną protezę.

Głównym minusem implantów jest ich wysoka cena. Jeden wszczep wraz z koroną to koszt od około 3500 złotych do nawet ponad 5000 złotych.

Most protetyczny

Mosty protetyczne to także popularny sposób na uzupełnieni brakujących zębów. Stanowią one alternatywę dla ruchomych protez zębowych, ponieważ osadzane są w jamie ustnej na stałe. Mosty mogą posłużyć do odbudowy jednego braku lub kilku braków jednocześnie.

Pod pojęciem mostu protetycznego znajduje się specjalne uzupełnienie, najczęściej wykonane z porcelany, które osadzane jest na okolicznych dla braku zębach – w efekcie tworzy konstrukcję przypominającą most.

Aby zamocować most ceramiczny, brak musi być otoczony zębami posiadającymi korzenie – to tak zwane zęby filarowe. Zęby te są specjalnie szlifowane, aby osadzić na nich most protetyczny. Niekiedy konieczne jest również wykonanie ich leczenia kanałowego. To minus tej metody, ponieważ często konieczne jest oszlifowanie zdrowych zębów.

Efekt wizualny po wykonaniu mostu protetycznego jest bardzo atrakcyjny – jest on niemalże nie do odróżnienia od innych zębów w jamie ustnej pacjenta. Trwałość mostów także jest duża – mogą one służyć nawet przez ponad 10-20 lat.

Koszty wykonania mostu protetycznego wahają się najczęściej od około 1000 złotych do ponad 2000 złotych za jedną sztukę.

Proteza ruchoma

Ostatnia propozycja to protezy ruchome, na przykład wykonane z akrylu. To tani sposób na uzupełnienie braku zębowego, niemniej jednak najmniej komfortowy.

Proteza może powodować dyskomfort w jamie ustnej, wywoływać podrażnienia i otarcia dziąseł, a także trudności w spożywaniu niektórych pokarmów. Należy czyścić ją z wykorzystaniem specjalnych preparatów Także nie gwarantuje ona tak dużej trwałości jak powyższe metody uzupełnienia braków zębowych.

Wybrane rodzaje protez ruchomych są finansowane przez NFZ.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem stomatologicznym zietekclinic.com z Krakowa.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments