Choroby wieku podeszłego

Promocja pieluchy Recz

zachodniopomorskie

Ciało człowieka z biegiem lat podlega zmianie i osłabieniu. Niedomagania w postępowaniu narządów, niższa sprawność mózgu, brak sił – to zaledwie kilka z czynników towarzyszących różnych schorzeniom. Na co najczęściej są seniorzy?

Promocja pieluchy Białogard

Choroby wieku starczego to efekt naturalnego procesu, jakim jest starzenie się organizmu, tylko ich spotkanie może przyspieszyć m.in. styl życia, niezdrowa dieta, ogólne zaniedbanie, uwarunkowania genetyczne itd.

pampersy allegro
pampersy allegro

Osoby starsze często wymagają zrozumienia, cierpliwości i akceptacji, a także uwagi i usłudze w najniższych czynnościach. Mogą stanowić kłopot np. z naturalną toaletą – wtedy wskazane będą pieluchomajtki dla dorosłych – kąpielą, chodzeniem itd. Poniżej najczęściej będące choroby w wieku senioralnym.

Zobacz również promocja pampersy

Nietrzymanie moczu

Na NTM, czyli mimowolne częściowe lub całe opróżnianie pęcherza moczowego, cierpią głównie kobiety, ale problem może działać zarówno mężczyzn. To jedna spośród najbardziej wstydliwych dolegliwości, o której zwykle żaden senior nie chce rozmawiać. Zapewne żyć dowodem chorób układu nerwowego, najczęściej choć jego motywacją są zaburzenia dróg moczowych.

Promocja pieluchy Białogard

Zwykle trzeba mieć pieluchomajtki dla dużych, ale też wdrożyć odpowiedni system leczenia – np. środki farmakologiczne, fizjoterapia, trening mięśni Kegla itd.

Osteoporoza

Osteoporoza to kolejna z chorób będących zwłaszcza w wieku podeszłym wieku. Ryzyko wystąpienia zmian w tkance kostnej rośnie wraz z wiekiem, a ostatnie jest u kobiet po 50. lub 60. roku życia. Przed menopauzą to estrogeny zabezpieczają przed pojawieniem się osteoporozy, po przekwitaniu poziom hormonów wyraźnie, bo aż o 75 proc., spada. Ubytek masy kostnej kojarzy się z podatnością na złamania, bólami kości itd.

Zaburzenia pamięci i choroba Alzheimera

Zapominanie imion, nazw treści i doświadczeń, kłopoty z koleją pewnych wydarzeń lub przypomnieniem sobie adresu czy nazwiska są mniej poważne, jeśli stary jest pod stałą opieką. Gdy pozostanie indywidualny i zapomni ważnych sprawy – np. wyjdzie z domu bez rozwiązania go na sposób, odkręci gaz, wyjdzie sam na miasto także nie będzie posiadał wrócić – że się to dokonać tragicznie. Zaburzenia myśli to szkodliwa i podstępna dolegliwość, często – mimo iż nie zawsze – towarzysząca chorobie Alzheimera. Pewno wtedy żyć natomiast także otępienie, uszkodzenie mózgu, które spowalnia jego rolę. Zaburzenia też mogą towarzyszyć np. depresji.

Nadciśnienie tętnicze

To zaburzenie układu sercowo-naczyniowego występuje zwykle u osób po 65. roku życia – pozostaje na nie aż 75 proc. seniorów. U wielu pacjentów nadciśnienie długo nie daje żadnych objawów, głównie w wczesnym stadium. Choroba jest kluczem procesów zachodzących w naczyniach tętniczych w granicę starzenia się organizmu. Wyróżniamy wiele czynników, które mogą wywołać lub zaostrzyć przebieg choroby, m.in. otyłość, nieodpowiedni styl bycia i niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, spożywanie znacznych dawek alkoholu, lecz również uwarunkowania genetyczne. Dużo jak najwcześniej zadbać o profilaktykę, czyli zmienić styl życia a dietę, a także minimalizować działanie czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego i podejmować preparaty obniżające ciśnienie.

Cukrzyca

Badania pokazują, że szczyt zachorowań na cukrzycę typu 2 to fakt osób około 60. roku życia. W podeszłym wieku cukrzyca może być bez widocznych objawów. Są zawsze czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby u seniorów – to m.in. nadwaga bądź otyłość (głównie typu brzusznego), niska aktywność fizyczna, upośledzenie pracy nerek i wątroby.

Zobacz źródło artykułu Choroby wieku podeszłego

 

Promocja pieluchy Białogard

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o