Kradzież pieniędzy z karty – jak złodzieje dostają się do Twojego konta i co możesz zrobić, aby się przed tym zabezpieczyć?

Kradzież pieniędzy z karty – jak złodzieje dostają się do Twojego konta i co możesz zrobić, aby się przed tym zabezpieczyć?

Polecane i promocje

Utrata karty, jej kradzież czy zeskanowanie mogą przytrafić się każdemu. Niestety oszuści wymyślają coraz to nowsze sposoby, by łamać zabezpieczenia i wzbogacać się kosztem niczego niespodziewających się użytkowników kart płatniczych. Co zatem należy wiedzieć o najczęściej spotykanych rodzajach oszustw i wyłudzeń?

Podejrzany bankomat? Nie korzystaj!

Skimming to przechwycenie kluczowych danych karty kredytowej lub inaczej – jej zeskanowanie. Przestępcy instalują w bankomatach urządzenie zwane skimmerem, dzięki któremu uzyskują dane z paska magnetycznego lub chipa karty. Zamontowana kamerka umożliwia im odczytanie numeru PIN, a fałszywa klawiatura zaburza komunikację między chipem a terminalem. Skopiowana karta zachowuje się tak jak oryginalna, a transakcje obciążają oczywiście konto prawdziwego właściciela.

Jeśli więc coś w wyglądzie bankomatu wzbudzi Twój niepokój, lepiej z niego nie korzystaj. W razie konieczności, gdy zauważysz coś niepokojącego po przeprowadzeniu transakcji – najlepiej zablokuj kartę. Jak zastrzec kartę? Możesz skorzystać z Systemu Zastrzegania Kart, dzięki któremu blokada karty następuje już po jednym Twoim telefonie.

Karty zbliżeniowe pod szczególnym nadzorem

Coraz popularniejsze są karty płatnicze zbliżeniowe, pozwalające płacić za drobne zakupy bez konieczności wstukiwania w terminal numeru PIN. Niestety, nowoczesne technologie stały się też kuszącą okazją dla oszustów. Wyposażeni w czytniki kart wchodzą do autobusów, tramwajów czy pociągów, stają za upatrzoną ofiarą w kolejce do kasy, siadają obok w restauracji czy kinie. Przysuwają czytnik jak najbliżej kieszeni, torebki czy plecaka. Po kilku sekundach z Twojej karty mogą zniknąć pieniądze, a zanim zorientujesz się, że doszło do przestępstwa, oszust jest już daleko.

Czy przed takimi metodami kradzieży można się ustrzec? Oczywiście! Najlepiej jest zaopatrzyć się w specjalne etui ochronne na karty, które blokuje wszystkie sygnały elektryczne i sprawia, że są one nieczytelne dla skanera. Kosztuje ono około 10 zł – jest to niewielka suma w porównaniu do ochrony, jaką zapewnia ten przydatny gadżet.

Phishing – podstępne wyłudzanie danych

Phishing to wyłudzanie danych – w tym przypadku numerów kart płatniczych, haseł czy numerów PIN – poprzez podszywanie się pod osobę lub organizację, które właściciel karty zna lub którym ufa. Może to być np. bank, urząd czy poczta. Oszuści rozsyłają swoim ofiarom maile, w których informują np. o awarii bankowości internetowej, konieczności opłacenia podatku czy odbioru paczki. Podają w nich link do strony internetowej, która do złudzenia przypomina prawdziwą stronę banku. Tam użytkownik zostaje poproszony o zalogowanie się na konto i… sam przekazuje oszustom swoje dane.

Jak ochronić się przed atakami phishingowymi? Nie otwieraj maili od nadawców, których nie znasz, nie klikaj w zawarte tam łącza internetowe ani nie pobieraj załączników. Jeśli podejrzewasz, że mail może być próbą wyłudzenia danych, sprawdź, czy wiadomość o tej samej treści została już zidentyfikowana jako podejrzana.

System zastrzegania kart – reaguj błyskawicznie!

A jeśli już niestety dojdzie do najgorszego i podasz oszustom swoje dane, ważne jest jak najszybsze zastrzeżenie karty – można to oczywiście zrobić przez działający 24 godziny na dobę telefoniczny System Zastrzegania Kart działający pod numerem (+48) 828 828 828. Szczegóły na Zastrzegam.pl.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments