Implanty. Przeciwwskazania i charakterystyka

Implanty. Przeciwwskazania i charakterystyka

Uroda i zdrowie

Ubytki zębowe nie tylko powodują dyskomfort w codziennym życiu, ale znacznie też wpływają na estetykę naszej twarzy i mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne.

Sposoby na ubytki

Istnieje wiele sposobów na uzupełnianie ubytków zęba, jednak najskuteczniejsze jest wykorzystanie implantów. To rozwiązanie najtrwalsze oraz najwygodniejsze dla pacjenta. Implanty zębów nie są protezami, którymi nie musimy się martwić, wręcz przeciwnie o nie też musimy dbać tak jak o własne zęby.

Cena

Wadą implantów jest ich cena. Sam zabieg może nas kosztować nawet trzy tysiące złotych. Jednak obliczając koszty, należy brać pod uwagę właśnie trwałość rozwiązania, co sprawia, że raczej postrzegać je powinniśmy jako inwestycje we własne zdrowie oraz wygląd. Istnieją też pewne przeciwwskazania, które powodują, że mimo chęci nie będziemy mogli zostać pacjentem kliniki dentystycznej w tym zakresie.

Dobór

Przed zabiegiem lekarz musi rozpoznać kształt, budowę, grubość naszych kości i dobrać implanty pod tym właśnie kątem. W wywiadzie i na podstawie obserwacji lekarz ocenia też stopień naszego zaangażowania w pielęgnacje zębów. Musimy mieć tutaj pełną świadomość, że jeśli nie dbamy o zęby, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że lekarz odradzać nam będzie wszczepienie implantów. O ile w tym przypadku mamy do czynienia z sugestią, to istnieje też całe gro czynników, które wykluczają możliwość zastosowania zabiegu. Jest to między innymi osteoporoza, która jest realnym zagrożenie, że organizm odrzuci wszczepiony ząb. Wszelkie choroby przyzębia, paradontoza czy bruksizm to także powód, dla którego lekarz może nie zdecydować się na wykonanie zabiegu. Przeciwwskazaniem jest także cukrzyca, choroby psychiczne, AID oraz wszelkie choroby związane z uzależnieniem, czyli alkoholizm, oraz narkomania.

Jeśli zostaniemy dopuszczeni do zabiegu, to musimy jeszcze zdecydować się na rodzaj implantu. Najpopularniejsze są te wykonane z tytanu. Są one wyjątkowo trwałe i u większości pacjentów nie wywołują żadnych skutków ubocznych. Jednocześnie większość dentystów doskonale zna się na ich zastosowaniu, gdyż jest to najstarszy rodzaj implantów, które zaczęto stosować już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. To, co jest wadą implantów tytanowych to ich estetyka. Nie jest to problem, gdy nie dochodzi do odsłonięcia obszaru szyjek zębowych. Kiedy jednak tak się stanie, to niestety srebrnoszary tytan staję się widoczny i nieco szpeci naszą ogólną estetykę.

Tytanowe implanty mają jednak rywala, a są nim cyrkonowe lub inaczej zwane ceramiczne implanty. Ich tekstura i kolor do złudzenia przypominają naturalną tkankę budującą zęby. Implanty cyrkonowe wykazują wysoką zgodność biologiczną z naturalną tkanką zębów. Dodatkowo są stosunkowo odporne na działanie czynników zewnętrznych. Nie reagują na zmiany temperatury czy działanie bardzo zimnych, czy gorących substancji. Wszystko to sprawia, że coraz chętniej wykorzystywane, właśnie jako alternatywa dla implantów tytanowych. Niestety w wielu przypadkach ich zastosowanie może być dla nas nieco kosztowniejsze.

Artykuł powstał we współpracy z www.annadentalclinic.com
0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments