Kwota wolna od podatku w 2019

Kwota wolna od podatku w 2019

Artykuł Miesiąca

Podatek dochodowy od osób fizycznych, popularnie zwany PIT, z angielskiego Personal Income Tax, jest to podatek z grupy bezpośrednich, w którym podmiotem opodatkowanym jest osoba fizyczna uzyskująca określone przychody. Podatek PIT pobierany jest od polskich rezydentów podatkowych, jak i osób nieposiadających polskiej rezydencji podatkowej.

Kwota wolna od podatku w 2019

W przypadku tych pierwszych, polskich rezydentów podatkowych, podatek pobierany jest od całości przychodów. W przypadku tych drugich, czyli osób nieposiadających polskiej rezydencji podatkowej, podatek pobierany jest wyłącznie od przychodów, które zostały uzyskana na terytorium Polski. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją grupy przychodów, które nie podlegają opodatkowaniu lub pozostają z tego opodatkowania zwolnione. W takim przypadku, podatnik nie jest zobowiązany składać deklaracji PIT i wykazywać ich przed organami podatkowymi.

Większości jednak podatników, słowo PIT, kojarzy się jednak z rodzajem dokumentu, który rokrocznie otrzymują od swoich pracodawców, lub zleceniodawców, a także z dokumentem, który następnie rozliczają w odpowiednim Urzędzie Skarbowym. Najpopularniejszy dokument, który większość podatników otrzymuje to PIT-11, czyli papier zawierający podstawowe informacje o przychodach, dochodach, kosztach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Dokument ten otrzymuje każda osoba zatrudniona na umowę o pracę, albo zlecenie, a także na kilku innych rodzajach umów. Każdy jednak PIT, to dokument urzędowy, który jest przygotowywany według wcześnie zdefasonowanego prawnie wzoru. Dostarczane są one okresowo i stanowi podstawę do zapłaty podatku w określonej wysokości.

Kwota wolna od podatku, a jeżeli przytoczyć całą nazwę to kwota dochodu wolnego od podatku, jest to kwota dochodu, od której nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Najprościej mówiąc, jest to kwota, którą możemy zarobić i nie będziemy zobowiązani zapłacić za ten dochód podatku. Od 2019 roku kwota wolna od podatku wynosi 3 091 złotych dla osób zarabiających powyżej 13 000 złotych rocznie. Dla osób, które mają dochód nieprzekraczający 8 000 złotych w ciągu roku wynosi ona 8 000 złotych właśnie, zaś dla osób zarabiających od 8 000 do 13 000 złotych, kwota jest degresywna od 8 001 do 3 091 złotych.

To oznacza, że wraz ze wzrostem dochodów, kwota wolna od podatku stopniowo ulega zmniejszeniu. Rozporządzenie, które wprowadziło te zmiany, wprowadziło także jeszcze dodatkową zmianę w przypadku dochodu przekraczającego 85 528 i 127 000 złotych. Mianowicie od dochodu rocznego, który przekracza 127 000 złotych, nie przysługuje kwota wolna od podatku, zaś w przedziale od 85 528 do 127 000 złotych, kwota wolna od podatku jest degresywna od 3 091 do 0 złotych, analogicznie jak we wcześniejszym przypadku dotyczącym dochodów od 8 do 13 tysięcy złotych. Kwota wolna od podatku odliczana jest od stawki podatku, która dla dochodów od 1 do 85 528 złotych wynosi 18%, a od 85 528 złotych wynosi ona 32%.

Kwota wolna od podatku obowiązuje podatników, którzy rozliczają się wykazując przychody na PIT-36 lub PIT-37. Nie przysługuje ona osobom rozliczającym przychody z kapitałów pieniężnych (np. gra na giełdzie), lub osób rozliczających się przy pomocy PIT-28, PIT-36L i PIT-39. Dodatkowo nie jest stosowana w przypadku umów zlecenie, o dzieło, lub innych umów rozliczalnych.

Od 2019 roku, większość podatników nie musi jednak martwić się o rozliczanie PITów. Dotychczas dla wielu osób było to zadanie karkołomne, a w skrajnych wypadkach, zadanie które wymagało znalezienia usług księgowego, który rozliczy to za nas. Od tego roku w życie wszedł system dostarczony przez rząd, który automatycznie rozliczy PIT-37 za nas. Musimy jedynie zalogować się na odpowiedniej stronie ministerstwa, zweryfikować dane i zaakceptować lub odrzucić deklarację, która została dla nas wygenerowana przez system.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments