Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Dziwnów

zachodniopomorskie

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że pewny film powinien rozpocząć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko być. Tej zasady z pewnością zachowywał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka dłuższa niż śmierć”. Już na początku okrutni naziści posiedli bardzo ważny skarb w skóry Bursztynowej Komnaty, który wywołał w nich każde najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Międzyzdroje

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w wartości Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii wykonywanej w filmie. Już od początku wybuchów i istnego morza naturze nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk emocji i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością ma bardzo interesującą i odpowiednio ciekawą propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na którego szukaj wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to jedna spośród najbardziej interesujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez przeszkód, jakie są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W wszystkiej przygód z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć i pięknych osób i elementu miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Międzyzdroje

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został dokonany na problemach „Stawki większej niż życie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial jest ważną legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z bardzo trudnym zadaniem którym było nakręcenie kolejnych przygód najbardziej znaczącego asa polskiego wywiadu. Warto zauważyć, że dodatkowym utrudnieniem prawdopodobnie istnieć wiek reżysera – stanowi on mniejszy od innego serialu o wszą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, jaki stanowił świadomy za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze założeniem nowej akcji z udziałem Hansa Klossa. Sprawa jest utrzymana w charakterze legendarnego serialu, jednak potrafi ona dużo elementów tego kina. Nie wyszło w nim moc spektakularnych efektów specjalnych kiedy również dynamicznych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Międzyzdroje

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję filmu jest wykonanie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w jakich władał on poszukiwania Bursztynowej Komnaty a spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w czystej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu wydarzenia poprzednich lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami bieżącymi nie zlewają się spośród nimi. Taki sposób nadaje filmowi i niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Międzyzdroje

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi wcale nie brakuje popularnych dodatkowo cenionych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, natomiast na najszerszą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Dani z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na ekran w wielkim stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że dalej są w właściwej formie. Co dobrze, można zaryzykować stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w młodym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka dłuższa niż śmierć” nie jest specjalnym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest typowy raczej z działania bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Mimo tego, że zarówno klimat kiedy również tematyka filmu znacząco odbiega od reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało stwierdzić, że ukazanie na długim ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film jest istotny szacunek dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Międzyzdroje

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments