Życie za kredyt gotówkowy – czy Polacy żyją ponad stan?

Życie za kredyt gotówkowy – czy Polacy żyją ponad stan?

Polecane i promocje

Kredyt gotówkowy stał się wśród ogromnej części polaków jednym z podstawowych źródeł finansowania bieżących potrzeb. Niestety: coraz większa część z nas miewa problemy ze spłatą zadłużenia, co w wielu przypadkach prowadzi do poważnych konsekwencji i kłopotów finansowych. Jaka jest skala problemu? Jak go uniknąć? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Kredyt gotówkowy – coraz częstsze problemy ze spłatą

Liczby nie napawają optymizmem. W 2018 roku aż 15 milionów Polaków miało zaciągnięty kredyt gotówkowy lub pożyczkę, a aż 2,5 miliona z nich miało problemy ze spłatą swojego zadłużenia. To bardzo duży odsetek, który świadczy o jednym: mamy coraz większą tendencję do życia ponad stan, co w przyszłości może prowadzić do nagłej utraty płynności finansowej.

Liczby te świadczą przede wszystkim o braku dostatecznej edukacji finansowej, a jednocześnie potwierdzają zbyt duże zaangażowanie społeczeństwa w życie o charakterze konsumpcyjnym. Jakie mogą być tego efekty? W skrajnych przypadkach, utrata praktycznie całego majątku. Powiększanie długu przypomina bowiem modelową bańkę, która prędzej czy później musi pęknąć.

Nadmierne zadłużenie – ryzyko spirali długów

Bardzo niebezpieczny jest moment, w którym przestajemy mieć możliwość spłaty swoich pożyczek. Niekiedy bywa to podyktowane złym oszacowaniem swoich możliwości finansowych, a innym razem –np. utratą pracy lub zmniejszeniem dochodów. Niestety chwila, w której nie możemy spłacić chociażby jednej raty kredytu, lawinowo prowadzi do kolejnych zobowiązań.

W taki sposób powstaje spirala zadłużenia. Kredyt gotówkowy, który jest spłacany inną pożyczką, u samych podstaw nie ma prawa pomóc w wyjściu z pieniężnego dołka, a prowadzi jedynie do powiększania się zadłużenia. A to już krok od całkowitej utraty kontroli nad swoimi finansami i popadnięcia w finansową depresję.

Jak uniknąć podobnej sytuacji?

W jaki sposób nie wpaść w tego typu tarapaty? Rozwiązanie wydaje się najbardziej lakoniczne, jak to tylko możliwe: nie zaciągać kredytów bez potrzeby. Kredyt gotówkowy musi być brany tylko wówczas, gdy jest faktycznie niezbędny. Całą resztę powinniśmy finansować za gotówkę. Cierpliwość jest zdecydowanie bardziej opłacalna, a jej brak może prowadzić do rosnącego zadłużenia.

A jeśli już faktycznie jesteśmy w kropce, lepiej nie ratować sytuacji kolejnymi chwilówkami czy pożyczkami, a zadbać np. o opłacalny kredyt konsolidacyjny, który może wiązać się z nieco lepszymi warunkami spłat. Tego typu oferta często okazuje się korzystnym rozwiązaniem, należy więc ją rozważyć – póki w ogóle posiadamy jakąkolwiek zdolność kredytową.

Nie daj się zwariować!

Trudno jednoznacznie określić, skąd bierze się tendencja do ciągłego zadłużania, niemniej jest ona bardzo silna. Proponujemy, aby jednak nie dać się zwariować i wykazać się w tej kwestii rozsądkiem. Kredyt gotówkowy powinien służyć istotnym celom, a nie spełnianiu zbyt dużej ilości zachcianek. W przeciwnym razie zawsze ponosimy niepotrzebne ryzyko, które może przysporzyć nam kłopotów.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments