Zaległości kredytowe i pozakredytowe Polaków. Co mówią o nas liczby?

Wady i zalety pożyczek pozabankowych

Polecane i promocje

Domeną banków jest udzielanie kredytów – pożyczanie pieniędzy na konkretne cele, odpłatnie (odsetki, prowizje i dodatkowe opłaty), na podstawie umów kredytowych regulowanych przez prawo bankowe. Tylko bank może udzielić kredytu, a aby to zrobić, musi zbadać zdolność kredytową osoby (tudzież organizacji, przedsiębiorstwa lub innego bytu prawnego) ubiegającej się o kredyt. Leży to również w interesie banku, by udzielać kredytów jedynie osobom, co do których wiadomo, że raczej na pewno pieniądze oddadzą: kredyty nierzadko udzielane są na duże kwoty, a więc niespłacenie nawet jednego kredytu może być dla firmy ciosem.

Wady i zalety pożyczek pozabankowych

Pożyczki natomiast regulowane są przez dużo mniej restrykcyjny Kodeks Cywilny. Bardzo często wzięcie pożyczki nie wiąże się z badaniem zdolności kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy, co dla niektórych z nas jest niewątpliwą zaletą, a dla innych jedynie drobnym udogodnieniem. Poza tym pożyczki nie muszą być odpłatne: zwłaszcza pożyczki nisko kwotowe często udzielane są na zasadzie “o ile spłacasz pożyczkę w terminie, musisz oddać tylko tyle pieniędzy, ile pożyczyłeś”. Aby znaleźć tego typu pożyczki, odwiedź stronę zajmującą się obserwacją rynku usług finansowych w Polsce.

Kolejną zaletą pożyczki jest brak konieczności określania celu – pożyczasz pieniądze i robisz z nimi co chcesz, podczas gdy całą kwotę uzyskaną poprzez kredyt czy pożyczkę celową w banku musisz wydać na określony w umowie cel. W innym wypadku możesz ściągnąć na siebie wysokie kary finansowe.

Proces brania pożyczki, zwłaszcza pozabankowej, jest dużo szybszy niż długi i żmudny proces brania kredytu, a nawet zwykłej pożyczki w banku. Wynika to z konieczności przygotowania niezwykle szczegółowych umów, niezbędnych dla banku, jednak zupełnie niezrozumiałych dla przeciętnego obywatela. Pożyczkę można spokojnie wziąć przez Internet, weryfikując swoją tożsamość i numer konta przy pomocy telefonu i adresu e-mail. Naprawdę wystarczy kilkanaście minut, by uzyskać pieniądze od sprawdzonej firmy pożyczkowej, nie ponosząc przy okazji dodatkowych kosztów.

Ryzyko związane z braniem pożyczek jest raczej teoretyczne dla ludzi pożyczających odpowiedzialnie. Ponieważ pożyczki nie są objęte prawem bankowym, prawnie nie jest wyznaczona górna granica ich oprocentowania, jak ma to miejsce w przypadku kredytów i innych podobnych produktów finansowych zarezerwowanych dla banków. Często kary za niespłacanie pożyczek w terminie – dodatkowe oprocentowanie zaległych długów – jest niewspółmiernie wysokie do normalnego oprocentowania. Nie ma się jednak czego bać: oddając pieniądze w terminie mamy pewność, że nie zapłacimy więcej, niż początkowo ustaliliśmy.

Na rynku działa mnóstwo firm udzielających pożyczek – nie są one bankami, jednak wiele z nich to sprawdzone przedsiębiorstwa o dobrej renomie. Aby przyjrzeć się wielu na raz i znaleźć odpowiednią dla siebie pożyczkę, odwiedź stronę matchbanker.pl, największa porównywarkę pożyczek w polskim Internecie. Znajdziesz tam pożyczki bankowe i pozabankowe, na każda kieszeń i każde potrzeby.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments