Odmowa kredytu hipotecznego – sprawdź, co może być przyczyną

Odmowa kredytu hipotecznego – sprawdź, co może być przyczyną

Aktulności

Tak długo marzyłeś o własnym mieszkaniu, znalazłeś to idealne, złożyłeś wniosek o kredyt i…tak umarło Twoje marzenie, bo nie dostałeś kredytu? Niestety, odmowy udzielenia kredytu hipotecznego się zdarzają i to stosunkowo często. Zobacz, z jakich powodów i sprawdź, jak tego uniknąć w przyszłości!

Długi równają się brakowi zdolności kredytowej

Nie powinno Cię dziwić to, że bank odmawia udzielenia kredytu osobom, które mają trudności ze spłatą aktualnych zobowiązań – albo miały w przeszłości. W końcu taki kłopotliwy klient może się tak zachować również teraz, zatem pożyczenie mu pieniędzy może być co najmniej ryzykowne. To właśnie dlatego baza BIK jest pierwszym miejscem, w którym bank sprawdza informacje o Tobie.

Co zrobić, gdy nie przejdziesz pozytywnie tego etapu? W zasadzie nie pozostaje Ci zbyt wiele opcji. Spłać zadłużenie i cierpliwie czekaj aż zostaniesz wykreślony z bazy dłużników BIK – tylko wtedy będziesz miał szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego w banku.

Odmowa kredytu hipotecznego – sprawdź, co może być przyczyną

 

Niska zdolność kredytowa a dochody i wydatki

Bank musi się również upewnić, że jesteś w stanie spłacać na bieżąco pożyczone pieniądze. W tym celu prześwietli Twoje dochody oraz wydatki. O czym warto tu pamiętać?

  • Istotna jest nie tylko sama wysokość dochodów, ale również sposób ich zdobywania. Nie ulega wątpliwości, że umowa o pracę jest tutaj najstabilniejsza i najwyżej punktowana przy wyliczaniu zdolności kredytowej, ale otrzymanie kredytu przy umowie zlecenia czy o dzieło nie jest zupełnie niemożliwe.
  • Wydatki to nie tylko pieniądze, które wydajesz na życie czy rachunki, ale również Twoje limity kredytowe. Przed rozpoczęciem starania o kredyt warto więc zamknąć karty kredytowe i nieużywane linie kredytowe w koncie.
  • Na wydatki wpływa też liczba osób w gospodarstwie domowym im ich więcej, tym wyższe wydatki i niższa zdolność kredytowa.

Pozostałe powody odmowy kredytu hipotecznego

Choć to powyższe czynniki najczęściej są przyczyną odmowy ze strony banku, nie są jedynymi. Negatywna odpowiedź na Twój wniosek kredytowy może te z wynikać z tego, że:

  • wnioskujesz o kredyt w zbyt wielu bankach – wiele wniosków kredytowych równa się wielu zapytaniom w BIK, a to może obniżać zdolność kredytową,
  • masz za niski wkład własny – nieco wyższy wkład własny może przekonać bank do tego, by udzielić Ci kredytu nawet, jeśli Twoja zdolność kredytowa nie jest idealna,

Odmowa kredytu hipotecznego – sprawdź, co może być przyczyną

 

  • nie masz żadnej historii kredytowej – w oczach banku jesteś więc jedną wielką niewiadomą i ciężko przewidzieć, jak zachowasz się jako kredytobiorca,
  • nieruchomość jest wątpliwa – np. w jej księdze wieczystej znajdują się zapisy, które mogą utrudnić jej ewentualne przejęcie przez bank. Warto to sprawdzić jeszcze przed wyborem nieruchomości,
  • Twój wiek nie spełnia bankowych wymagań – niechętnie udziela się kredytów osobom bardzo młodym oraz tym starszym. W tej sytuacji nie pozostaje Ci nic innego, jak poszukać innego banku, którego kryteria spełniasz.

Więcej wskazówek pomocnych przy staraniu się o kredyt znajdziesz tutaj: http://kredytariusz.pl/. Sprawdź, czy na pewno jesteś gotowy na ten krok zanim go podejmiesz!

Subscribe
Powiadom o
guest
daj ocenę
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments