Korytarz życia? Jazda na suwak? Poznaj nowe przepisy w ruchu drogowym!

Korytarz życia? Jazda na suwak? Poznaj nowe przepisy w ruchu drogowym!

Aktulności

Jak często korzystasz z autostrady? Ile razy jadąc za miasto wjeżdżasz na drogę ekspresową? Ile czasu marnujesz na stanie w korku lub czekasz, aż inny kierowca wpuści Cię na swój pas? Wiele razy jadąc autem spotykamy na drodze kierowców, którzy łamią przepisy na drodze. Zbyt duża prędkość, wyprzedzanie na podwójnej ciągłej, na zakręcie lub pod górkę. Wiele takich przypadków kończy się wypadkiem lub kolizją. Jak w takim momencie powinniśmy się zachować?

W listopadzie 2019 roku Rząd wprowadził zmiany dotyczące ruchu drogowego. Znasz je wszystkie? Przekonaj się i sprawdź swoją wiedzę.

Korytarz życia- czym jest? Jak z niego korzystać?

Jedziesz autem i słyszysz głos pogotowia ratunkowego, straży pożarnej lub policji. Co robisz? Zapewne ustępujesz im miejsca zjeżdżając na pobocze, wysepkę lub zatoczkę dla autobusów. W jaki sposób powinniśmy zachować się na drodze wielopasmowej w szczególności, gdy stoimy w korku tworzącym się przez wypadek?

Korytarz życia inaczej nazywany korytarzem ratunkowym jest metodą stosowaną przez kierowców w wielu krajach m.in. w Niemczech, Austrii, Słowenii, Czechach oraz Szwajcarii. Polska już niedługo dołączy do tych krajów, w których obowiązkowe będzie stosowanie na drogach korytarza życia. Polega on na zjechaniu aut do bocznych krawędzi pasa umożliwiając tym samym swobodny przejazd pojazdom uprzywilejowanym. Powstaje coraz więcej dróg wielopasmowych- autostrady, drogi ekspresowe. Aby na takich drogach prawidłowo wykonać korytarz życia kierowcy znajdujący się na lewym pasie powinni zjechać jak najbliżej lewej krawędzi jezdni. Pozostali kierowcy powinni zjechać jak najbliżej prawej krawędzi swojego pasa lub jeśli jest taka możliwość skorzystać z pobocza. Kierowcy każdego auta zjechanie do krawędzi pasa zajmuje kilka sekund, a karetce pogotowia ułatwia to dojazd do poszkodowanych nawet o kilka minut. Te minuty mogą uratować im życie. Trzeba pamiętać również o tym, by nie wysiadać z samochodu w tym czasie, nie otwierać drzwi, gdyż może to utrudnić przejazd karetce, straży pożarnej czy też policji. Jeśli jesteśmy blisko wypadku należy też udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym pamiętając o tym, by nie stwarzać niebezpieczeństwa dla siebie. Każdy człowiek powinien mieć też wiedzę na temat tego w jaki sposób zrobić resuscytację osobie nieprzytomnej. Warto też pamiętać o tym, by odłączyć
w rozbitych autach akumulator jeśli jest tylko taka możliwość, gdyż przy groźnych zdarzeniach drogowych może to doprowadzić do wybuchu samochodu i stworzenia dodatkowego zagrożenia zdrowia lub życia osób nie tylko tych uczestniczących w wypadku, ale także dla tych, którzy znajdują się w pobliżu stojąc w korku.

Korytarz życia? Jazda na suwak? Poznaj nowe przepisy w ruchu drogowym!

 

Jeśli na autostradzie lub drodze ekspresowej doszło do kolizji należy jak najszybciej sprawdzić czy żadnemu z uczestników kolizji nic się nie stało. Trzeba zabezpieczyć miejsce kolizji wystawiając trójkąt ostrzegawczy, aby odpowiednio wcześniej poinformować nadjeżdżających kierowców o wyłączeniu jednego z pasów ruchu, aby bezpiecznie mogli przejechać stosując metodę „jazdy na suwak”. Jeśli auto biorące udział w zdarzeniu drogowym jest uszkodzone, a jego dalszy udział w jeździe jest niemożliwy warto też skorzystać z pomocy fachowców i zadzwonić po lawetę.
Wyjeżdżając w drogę nigdy nie wiemy co czeka Nas na trasie. Nie wiemy kogo będziemy mijać samochodem, czy wszyscy pojadą zgodnie z przepisami. Dlatego warto wyjechać 5 minut szybciej, zdjąć nogę z gazu, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych a także pamiętać, że w razie wypadku możemy uratować komuś życie. Może być też tak, że sami takiej pomocy będziemy potrzebować i będziemy liczyć na to, że inni kierowcy również znają zasady tworzenia korytarza życia. Korytarza ratującego życie.

Jazda na suwak- przydatna każdego dnia. Nie znasz? Poznaj!

„Jazda na suwak” jest metodą, która już niedługo będzie obowiązywać na wszystkich drogach w Polsce. Warto zatem znać jej znaczenie i stosowanie, gdyż dzięki temu każdy kierowca może przyczynić się do usprawnienia płynności jazdy i neutralizowania korków. Metodę tą można stosować na skrzyżowaniach wjeżdżając naprzemiennie, wystarczy tylko odrobina uprzejmości i brak pośpiechu podczas jazdy. Jednak głównym zastosowaniem tej metody jest jazda po drogach wielopasmowych tam gdzie kończy się pas. Metoda ta polega na naprzemiennej jeździe aut na kilku pasach. Kierowcy dojeżdżają do końca pasa, który się kończy i wjeżdżają na pas obok oczywiście z zastosowaniem prawidłowej sygnalizacji zmiany pasa. Pojazd, który zmienia pas dojeżdża do końca pasa z zachowaniem bezpiecznej odległości między autami i wjeżdża na pas w odpowiednim momencie. Nie powinien wjeżdżać na pas wcześniej nawet jeśli na pasie obok pojawiło się wolne miejsce. Kierowca jadący pasem, który się nie kończy powinien dojechać do końca drugiego pasa i ustąpić miejsca drugiemu kierowcy, który właśnie próbuje na ten pas zjechać. Jazda na suwak jest metodą, którą możemy zastosować w wielu miejscach Naszej podróży m. in. na skrzyżowaniach, przy remontach drogowych, kolizjach. Jazda ta uczy Nas współpracy
z innymi kierowcami oraz uprzejmości. Pamiętać należy, że nie jesteśmy jedynymi kierowcami na drodze. Każdy z Nas chce dojechać do wyznaczonego miejsca bezpiecznie i na czas.

Korytarz życia? Jazda na suwak? Poznaj nowe przepisy w ruchu drogowym!

 

Mandat? Upomnienie? Jaka kara grozi kierowcy za nieprzestrzeganie zasad?

Ustawa w sprawie korytarza życia oraz jazdy na suwak została przegłosowana w ostatnim posiedzeniu poprzedniej kadencji sejmu. Wejdzie ona w życie gdy tylko zostanie wpisana do Dziennika Ustaw. Do tej pory obie zasady nie muszą być respektowane przez kierowców i za ich nie wykonanie jak na razie nie grozi kierowcy żadna kara. Jednak czy nie warto już teraz zacząć wdrażać je w życie, by ułatwiać sobie i innym dojazd do pracy, powrót do domu, a także szybszy przejazd służbom bezpieczeństwa? Warto już teraz swoim zachowaniem uczyć innych kierowców zjeżdżania na bok i tworzenie korytarza życia. Wcielmy w życie jak najszybciej metodę jazdy na suwak, by każdy kierowca czuł się bezpiecznie i zdążył wszędzie na czas. Pamiętajmy przy tym wszystkim także o bezpieczeństwie- zarówno swoim jak i innych uczestników drogi. Mandat jesteśmy w stanie zapłacić, pouczenie policji wziąć do serca i zastosować ich rady następnym razem. Możemy pomóc karetce w szybszym dojechaniu do poszkodowanych. Świadomość, że przyczyniliśmy się do uratowania komuś życia jest dla Nas nagrodą na całe życie.

drogowipomocnicy.pl

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments