Fotografia smartfonem: Jak zrobić dobre zdjęcia psa, kota czy innego zwierzaka?

Fotografia smartfonem: Jak zrobić dobre zdjęcia psa, kota czy innego zwierzaka?

Hobby poradniki

Dla wielu z nas zwierzęta są towarzyszami i członkami rodziny. Często chcemy uwiecznić na fotografii naszych pupili, ale wydaje nam się, że nie dysponujemy odpowiednim sprzętem i umiejętnościami. Nic straconego! Przy dzisiejszym szybkim rozwoju technologii, możemy łatwo wykonać udane zdjęcia smartfonem. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka kwestii związanych z kadrowaniem zdjęcia, kompozycją jego elementów czy odpowiednim oświetleniem, aby stworzyć wspaniałe pamiątki.

Po pierwsze – zadbaj o zwierzę!

Trzeba pamiętać o tym, że inaczej będzie przebiegała sesja fotograficzna z ludzkimi modelami (nawet tymi nieprofesjonalnymi), a inaczej ze zwierzęciem, które nie do końca potrafi zrozumieć nasze intencje, szczególnie jeśli jest to domowy pupil, a nie wytresowany pies lub kot. Zadbaj o komfort zwierzęcia, niech robienie zdjęć będzie dla niego atrakcyjną aktywnością!

 1. Porozmawiaj z właścicielem zwierzęcia, aby poznać jego charakter.
 2. Zaopatrz się w ulubione smakołyki, a jeśli robisz zdjęcia w plenerze, zadbaj o miskę i wodę do picia.
 3. Wybierz otoczenie, w którym zwierzak czuje się dobrze i jest bezpieczny.
 4. Rób regularne przerwy, bądź cierpliwy i wyrozumiały.

Plener czy wnętrze?

Na początek musisz zadać sobie ważne pytanie: plener czy wnętrze? Każda z tych opcji niesie pewne ułatwienia i utrudnienia. Zdjęcia na zewnątrz umożliwiają dużą różnorodność scenografii, ale jednocześnie ciągle zmienia się ilość światła. W budynku zaś musimy włożyć więcej trudu w znalezienie dobrze doświetlonego miejsca, a jeśli robimy zdjęcia w niewielkim pomieszczeniu – nie zawsze będziemy mogli oddalić się na odpowiednia odległość.

W przypadku psów mamy mniej problemów, bowiem czują się one swobodnie zarówno na dworze, jak i w domu. Tego samego nie można już powiedzieć o kotach – wielu z podopiecznych przyzwyczajonych do domowych warunków panicznie boi się wychodzić na zewnątrz. Musimy zatem zadbać o odpowiedni dobór naszych zwierzęcych modeli.

Zdjęcia w ruchu

Robienie smartfonem zdjęć zwierząt w ruchu z pewnością jest zadaniem znacznie trudniejszym, niż ustawiane, statyczne sesje. Większość telefonów ma ograniczony zakres ustawień i funkcji aparatu. W zależności od możliwości posiadanego modelu następujące parametry mogą ułatwić nam fotografowanie zwierząt w ruchu: automatyczne ISO, krótki czas migawki i autofocus. Przydatny będzie też tryb seryjny, dzięki któremu zrobimy zestaw zdjęć w kilkusekundowym przedziale czasu, co umożliwi nam wybór najlepszej fotografii z kilku podobnych ujęć.

Oświetlenie i kolory

 1. Wybierz odpowiednią porę dnia do miejsca, w którym chcesz robić zdjęcia. Podczas gdy zachód słońca na łące może stanowić ciekawe tło, w zacienionym lesie niedobór światła będzie uciążliwy.
 2. Nadmiar sztucznych lub mrugających świateł może rozpraszać zwierzę. To samo tyczy się używania flasha, którego niektóre psy i koty po prostu się boją.
 3. Lśniące futro lub błyszczące akcesoria takie jak obroża mogą być źródłem niepożądanych odblasków, które utrudnią zrobienie satysfakcjonującego zdjęcia
 4. Wybierz odpowiednie tło, które umożliwi ładne wyeksponowanie zwierzęcia i nie będzie odwracało uwagi. Bądź ostrożny z bardzo kolorowym tłem lub takim w kolorze zwierzęcia, bo przy nieodpowiedniej kompozycji zwierzak zleje się z otoczeniem.
 5. Nie używaj gotowych filtrów artystycznych, które automatycznie nakładają efekty na zdjęcie. Część aplikacji nie zapisuje nieobrobionej wersji zdjęcia.

Kadrowanie

Fotografia smartfonem najczęściej wykorzystywana jest w różnego rodzaju mediach społecznościowych. Dużo aplikacji umożliwia bezpośrednie robienie zdjęć za ich pomocą, ale jednocześnie wymusza konkretne wymiary i proporcje kadru. Warto pomyśleć o pełnym wykorzystaniu możliwości naszego telefonu (najnowsze modele smartfonów umożliwiają robienie zdjęć o jakości porównywalnej do niedrogich choć popularnych modeli lustrzanek).

Pracując ze zwierzęciem warto zadbać o robienie szerszych kadrów, szczególnie, gdy robimy zdjęcia w ruchu. Tego typu „zapas” przydatny będzie to dla mało doświadczonych fotografów, którzy dopiero uczą się zasad kompozycji. Dużo łatwiej wykadrować gotowe zdjęcie niż głowić się, co zrobić z dobrym ujęciem, które niestety okazało się źle skadrowane.

Kompozycja i detal

Odpowiedni dobór i rozmieszczenie elementów na zdjęciu decyduje o tym, czy oko oglądającego zatrzyma się na nim na dłużej. Istotna jest też perspektywa, w przypadku zwierząt najczęściej zda egzamin perspektywa żabia – dzięki niej zejdziesz do naturalnego poziomu wzroku zwierzęcia, przez co pozycja jego ciała będzie naturalniejsza.

 1. Dobierz odpowiednio poziomy lub pionowy kadr dla kompozycji w zależności od tego, co będziesz fotografować. Np. dla skaczącego do zabawki kota lepiej nada się kompozycja pionowa, podczas gdy biegnące między drzewami psy lepiej wkomponują się w kard poziomy, który umożliwi nam pokazanie także fragmentu otoczenia.
 2. Pamiętaj, że to zwierzę ma stanowić główny element fotografii. Nie znaczy to jednak, że musi zajmować całą powierzchnię zdjęcia.
 3. Unikaj ucinania niewielkich fragmentów zwierzęcia. Odcięcie tylnej czy dolnej części ciała nie jest problemem, a zabiegiem kompozycyjnym, ale niefortunne ucięcie małego fragmentu ucha lub łapy będzie wyglądać nieestetycznie.
 4. Znajdź i wyeliminuj elementy, które psują kompozycję i zaburzają proporcje. Wyeksponuj detale, które przykuwają uwagę i eliminuj te, które odciągają ją od głównego tematu zdjęcia.
 5. Zadbaj o odpowiednie wyeksponowanie oczu zwierzęcia, aby nie były przysłonięte, przymknięte lub zamknięte wtedy, gdy to niepotrzebne. Podczas gdy zamknięte oczy śpiącego kota są czymś naturalnym, fotografia pokazująca kota polującego na zabawkę w tym przypadku pozostawi złe wrażenie.

Poradnik fotografii pupila smartfonem przygotował zespół ekspertów z firmy #CLIPPO oferującej szerokokątny obiektyw do smartfona. https://clippo.pl

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments