Drewno - odnawialny i cenny surowiec energetyczny

Drewno – odnawialny i cenny surowiec energetyczny

Pozostałe

Pokrywające mniej więcej jedną trzecią powierzchni Polski lasy stanowią źródło surowca bardzo cennego nie tylko w meblarstwie. Drewno, bo oczywiście o nim mowa, jako cenne paliwo w przyszłości może być coraz szerzej wykorzystywane, jako alternatywa dla paliw kopalnych.

Drewno – odnawialny i cenny surowiec energetyczny

To właśnie drewno było pierwszym poważnym surowcem energetycznym dla ludzkości. Już nawet pierwotni ludzie, gdy tylko nauczyli się korzystać z ognia, palili w ogniskach gałęzie. Później nauczyli się wytwarzać węgiel drzewny, który służył jako paliwo do pierwszych procesów metalurgicznych (wytopu brązu i żelaza). Dopiero w toku dalszego rozwoju techniki zostało zastąpione przez węgiel w przemyśle i do celu ogrzewania domów. Dziś drewno jest tańsze od węgla i z tego względu przeżywa pewnego rodzaju renesans.

Jako paliwo opałowe najczęściej wykorzystywane są polana, czyli pocięte i porąbane na kawałki pnie drzew. Surowiec lepszej jakości przerabiany jest na deski i belki, służące później do budowy domów i mebli. Drobne elementy powstające przy produkcji desek mogą być przerabiane na płyty drewnopochodne (np. OSB i pilśniowe), również wykorzystywane w budownictwie i meblarstwie. Trociny zaś są albo spalane bezpośrednio w kotłach grzewczych, albo dopiero po przetworzeniu w brykiet lub pellet, paliwo znacznie wygodniejsze w transporcie, bo zajmujące dużo mniejszą objętość.

Drewno jest oczywiście surowcem odnawialnym, ponieważ w polskich warunkach pochodzi z prowadzonych w sposób zrównoważony upraw leśnych. Oczywiście jego pozyskiwanie wiąże się z wycinaniem niemałych połaci leśnych, przy użyciu zmechanizowanego sprzętu (zasilanego oczywiście paliwami ropopochodnymi). Z tego względu pojawiały się swego czasu pomysły, by tego typu biomasę traktować jako odnawialną tylko w części. Co roku duże połacie powierzchni kraju są zalesiane i z roku na rok lasów w Polsce jest coraz więcej. Nie grozi nam więc rabunkowa gospodarka leśna.

Możliwa jest także uprawa drewna opałowego na własną rękę. Z hektara lasu odroślowego (ścinanego regularnie co kilkanaście lat) można uzyskać co najmniej kilka metrów sześciennych drewna, choć przez pierwsze kilkanaście lat po założeniu plantacji będziemy jeszcze oczekiwać na plony.

Drewniane deski i belki wykorzystywane są oczywiście m.in. w budownictwie. Drewno gorszej jakości, porąbane na polana, odpowiednio wysuszone, będzie się doskonale nadawać do spalania w nowoczesnych kotłach na drewno (np. kotłach zgazowujących) czy zwykłych domowych kominkach. Zresztą i te kominki na przestrzeni ostatnich 20 lat bardzo mocno się rozwijały, ze względu na coraz większe zapotrzebowanie i coraz częstsze wykorzystywanie ich jako głównego źródła ciepła dla domu. Oznacza to konieczność organizowania kotłowni w salonie (i niekiedy przywożenia codziennie taczki pełnej drewna przez drzwi balkonowe), więc nie zawsze jest to rozwiązanie optymalne.

Również opady z produkcji produktów drewnopochodnych (np. mebli czy desek) służyć mogą do celów opałowych. Na rynku dostępne są zarówno kotły na trociny, jak i pellet czy brykiet, czyli właśnie przetworzone (sprasowane) na specjalnej maszynie odpady drzewne. Te paliwa można kupić w wygodnych workach, co minimalizuje także ilość brudu i kurzu powstającego w kotłowni podczas ładowania ich do kotła. Jednocześnie, takie paliwo można spalać w kotłach z automatycznym podajnikiem, które są znacznie bardziej bezobsługowe od tradycyjnych.

Z punktu widzenia ochrony środowiska, istotne jest również to, że wymieniając stary kocioł węglowy na nowoczesny kocioł na drewno zmniejszamy nie tylko emisję gazów cieplarnianych, lecz także innych szkodliwych substancji, np. pyłów. Wciąż jednak nie jest to ten sam poziom czystości spalin, co w przypadku kotłów gazowych.

O autorze artykułu
Krzysztof Lis jest z wykształcenia inżynierem, od 2003 r. prowadzi serwis DrewnoZamiastBenzyny.pl.
0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments