Najpiękniejsze Jarmarki Świąteczne w Wiedniu

Najpiękniejsze Jarmarki Świąteczne w Wiedniu

poradniki Wypoczynek

Wiedeń to miasto muzyki, ale też miejsce, gdzie celebrowane są z wielkim rozmachem tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Z tego powodu, już przed adwentem, Wiedeń przystraja się milionami kolorowych światełek i ozdób, a także w wielu miejscach Wiednia pojawiają się Jarmarki Świąteczne, na których można podziwiać czy zakupić piękne przedmioty rękodzieła artystycznego, napić się punczu (tradycyjne grzane wino), czy zjeść maroni (pieczone kasztany) lub tradycyjną potrawę w Austrii Keiserschmarrn (puszysty omlet z dodatkami). Szczególnie pierwsza dzielnica Wiednia i Christkindlmarkt w czasie Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia przyciąga swą niesamowitą atmosferą setki tysięcy turystów z całego świata.

Christkindlmarkt pod Ratuszem w Wiedniu to miejsce iście bajeczne. Z każdym kolejnym dniem adwentu okna Ratusza, monumentalnego budynku w stylu neogotyckim, rozświetlają się nowym światłem i obrazem.

Park przed Ratuszem staje się miejscem bajkowej scenerii, gdzie kolorowe lampiony na drzewach, karuzele i pięknie przystrojone stragany zaczarowywują to miejsce na ten wyjątkowy czas. Również w tym roku zostało tam otwarte lodowisko o powierzchni 3.000m kw., a parkowe ścieżki zostały zamienione na trasy dla łyżwiarzy.

Ponad 150 straganów oferuje ozdoby choinkowe, niepowtarzalne wyroby rzemiosła artystycznego, pyszne potrawy i gorący pachnący przyprawami puncz.

Christkindlmarkt otwarty jest w tym roku 2019, od 15 listopada do 26 grudnia, codziennie od 10.00 do 21.30., w soboty i niedziele do 22.00.

Jak dojechać?

Najlepiej metrem numer U2 na Rathausplatz lub metrem numer U3 na Volkstheater.

Spacerując spod Ratusza w kierunku Parlamentu możemy dojść do Placu Marii Teresy (Maria Theresien Platz) i zatrzymać się na kolejnym Jarmarku Bożonarodzeniowym, trochę mniejszym, ale położonym w przepięknej historycznej scenerii pomiędzy dwoma imponującymi budowlami, które pełnią rolę wspaniałych museów Historii Sztuki (Kunsthistorisches Museum) i Historii Naturalnej (Naturhistorisches Museum). Warto te musea w wolnej chwili odwiedzić, szczególnie dzieci w Museum Historii Naturalnej nie będą się nudzić, gdyż przygotowano tam dla nich wiele niespodzianek.

Również ciekawym miejscem dla dzieci będzie Jarmark Świąteczny na placu koło kościoła św. Karola czyli na Karlsplatzu (dojazd metrem U1,U2 Lub U4). Park przed kościołem na czas Adwentu zamienia się w miejsce pełne atrakcji dla dzieci: wielka góra słomy zaprasza dzieci do zabawy w niej, tarzania się, fikołków i wygłupów. Obok domowe zwierzątka zapraszają do głaskania i karmienia.

Można przejechać się na kucyku czy wziąć udział w warsztatach majsterkowania, lepienia i klejenia czy tworzenia prezentów świątecznych.

Artyści prezentują i sprzedają tutaj swoje dzieła sztuki, ozdoby, biżuterię a muzyka na żywo dodaje temu miejscu zupełnie innego wymiaru.

Jarmark ten otwarty jest od 22.11.19 do 23.12.19, codziennie w godzinach od 12.00 do 20.00

Od Karlsplatzu metrem U4 możemy dojechać do jeszcze jednego zaczarowanego miejsca jakim jest letnia rezydencja cesarza Franciszka i Sisi, Pałacu Schönbrunn z przepięknymi ogrodami w stylu francuskim i górującą nad pałacem Gloriettą. W tych ogrodach znajduje się jeden z najstarszych, ale i najpiękniejszych ogrodów zoologicznych w Europie Tiergarten Schönbrunn.

Plac przed pałacem na czas Adwentu zamienia się w „Kultur und Weihnachtsmarkt”, który jako jedyny jest otwarty również w czasie Nowego Roku aż do 5 stycznia.

Dzieci w warsztacie świątecznym mogą tworzyć figurki z marcepanu, a dorośli w tym czasie podziwiać czy kupować świąteczne prezenty, rozgrzewając się gorącym punczem.

Od 23.12.19 do 5.01.2020r., jarmark ten zamieni się w Neujahrsmarkt Schloss Schönbrunn z dodatkowymi atrakcjami jak: koncerty jazzowe i imprezy około-sylwestrowe.

Nie sposób wymienić w jednym artykule wszystkich jarmarków w czasie Adventu w Wiedniu, gdyż jest ich aż 20, ale na pewno warto przyjechać do Wiednia w tym czasie nawet na weekend, ponieważ z Polski wcale nie jest tak daleko. Od południowej granicy Polski to tylko 4-5 godzin jazdy.

Autor:

Krystyna Szwankowska Antol

Portal Informacyjny w Austrii www.wenedi.eu

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments