Jak spełnić marzenie o własnym mieszkaniu w Gdyni

Jak spełnić marzenie o własnym mieszkaniu w Gdyni

Artykuł Miesiąca

Doroślejemy. Im szybciej wejdziemy w związek, ukończymy uczelnię, zdobędziemy dobrze płatną pracę, tym prędzej będziemy chcieli się przeprowadzić na swoje i choć początkowo jesteśmy często zmuszeni do zamieszkania na wynajmie, w końcu chcemy się przenieść gdzieś, gdzie będziemy stąpać już po własnej podłodze. W końcu udaje nam się zebrać odpowiednią ilość pieniędzy, która pozwoliłaby nam zakupić własne mieszkanie w Gdyni. Co jednak teraz zrobić, kiedy perspektywa ustatkowania się staje się wyraźniejsza i bardziej prawdopodobna, niż kiedykolwiek wcześniej? Czy można już zacząć panikować? Otóż nie. Czas, który byśmy na tym stracili lepiej poświęcić wybieraniu właściwego mieszkania.

Jaki mamy wybór, jeżeli chodzi o mieszkanie?

Jeżeli chodzi o wybór mieszkania w Gdyni, podstawowym wyborem, jaki nas czeka, będzie jego rodzaj – główne kryterium, bez znajomości którego nie powinniśmy nawet podchodzić do poszukiwań. Pierwszą opcją, jaką tutaj mamy jest mieszkanie z rynku wtórnego, a więc takie, w którym już ktoś mieszkał, ale z jakichś powodów chce się go pozbyć. Kluczowymi słowami w tym stwierdzeniu są „z jakichś powodów” – kupując własne mieszkanie od osoby prywatnej niestety nigdy nie wiemy, co nią powoduje. Czy coś w tym mieszkaniu jest nie tak, że próbuje je sprzedać? Choć nikt nigdy tego nie przyzna, tak właściwie zawsze będziemy mogli mieć to gdzieś z tyłu głowy.

Drugą opcją jest mieszkanie deweloperskie. Decydując się na nie mamy pewność, że jesteśmy pierwszego jego właścicielami. Jest to więc rozwiązanie bardzo przyszłościowe i bezpieczne. Plusem jest także fakt, że lokum znajduje się zwykle w nowym budynku – w związku z czym cechuje się najwyższym standardem, zarówno jeżeli chodzi o mniejsze elementy, jak strzeżone osiedle czy dostęp do prywatnych miejsc parkingowych, jak i mniejsze w stylu ocieplenia i wyciszenia ścian czy po prostu „niepatologicznego” sąsiedztwa.

Każdy, kto mieszka w Gdyni, doskonale wie, jak wysokie są tutaj ceny mieszkań. Niestety, tutaj mieszkania deweloperskie nie dorastają do pięt tym z rynku wtórnego – te drugie bowiem zawsze będą znacznie tańsze. Mimo wszystko, mamy tutaj dwie godne rozważenia opcje – do nas należy to, którą z nich wybierzemy. Do nas, a także do budżetu, jakim dysponujemy, który zwłaszcza w Gdyni może mieć wręcz priorytetowe znaczenie.

Podsumowanie

Naturalną rzeczą jest to, że w końcu przychodzi moment w naszym życiu, w którym decydujemy się na własne mieszkanie. Warto, aby nasze pierwsze lokum spełniało wszelkie nasze początkowe wymagania i choć trochę odzwierciedlało snutą przez nas wcześniej wizję. W tym celu jednak musimy zastanowić się, jaki rodzaj mieszkania nas interesuje, a także określić posiadany budżet, by potem właściwie go spożytkować. Jedno jest tutaj jednak pewne – naszych decyzji nie możemy podejmować pochopnie, gdyż najprawdopodobniej ich konsekwencje (miejmy nadzieję, że jak najbardziej pozytywne) będziemy musieli znosić przez co najmniej najbliższe kilka lat. Pamiętajmy, że mieszkanie zawsze będziemy mogli wynająć, jeśli coś nam nie wypali.

Artykuł powstał we współpracy z deweloperem Humbaka.pl
0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments