Depilacja laserowa – najlepszy sposób usuwania niechcianych włosków?

Depilacja laserowa – najlepszy sposób usuwania niechcianych włosków?

Artykuł Miesiąca

Niechciane włoski na ciele i na twarzy można usuwać na wiele sposobów. Wśród nich znajduje się depilacja laserem. Co warto o niej wiedzieć?

Włoski na nogach, pod pachami czy w okolicy bikini, a może wąsik na twarzy? Można pozbyć się ich przez golenie, ale wtedy, gdy ważne są trwalsze rezultaty, najlepsza będzie depilacja. Warto jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie metody depilacji są równie skuteczne.

W kategorii depilacji wyróżnić można zabiegi takie, jak: depilacja rozpuszczonym woskiem, depilacja pęsetą, depilacja depilatorem elektrycznym, a także depilacja laserowa. Warto przyjrzeć się bliżej tej ostatniej metodzie, która obecnie uznawana jest za najlepszy sposób usuwania niechcianego owłosienia. Czy rzeczywiście tak jest?

Depilacja laserowa – co warto o niej wiedzieć?

Podczas gdy depilacja woskiem, pęsetą czy depilatorem elektrycznym pozwala na usunięcie włosków na parę tygodni, depilacja z użyciem urządzenia laserowego może dać trwałe efekty!

Depilacja laserowa to metoda, która polega na usunięciu włosków z użyciem urządzenia emitującego wiązkę lasera. Powoduje ona zniszczenie włoska i jego mieszka w skórze – w rezultacie nie dochodzi do jego ponownego odrastania.

Zachodzi wtedy tak zwane zjawisko selektywnej fototermolizy, które polega na oddziaływaniu światła lasera na ciemny barwnik włosów – melaninę.

Aktualnie w gabinetach prowadzących zabiegi usuwania włosków laserowo, można skorzystać z nowoczesnych urządzeń, które w szybki, skuteczny, a przy tym bezpieczny sposób likwidują owłosienie.

Depilacja laserowa pozwala na usunięcie włosków z różnych obszarów:

  • nogi
  • pachy
  • okolice bikini
  • ręce i dłonie
  • plecy
  • tors i brzuch
  • pośladki i szpara pośladkowa
  • twarz

Wobec tego depilacja laserem pozwala na pozbycie się włosków z praktycznie każdego miejsca na ciele – po zabiegu skóra pozostaje aksamitnie gładka i nie wymaga już dalszego golenia czy depilowania!

Jak przebiega proces depilacji laserowej?

Nowoczesna depilacja laserowa to zabieg bezpieczny, a także wysoce skuteczny i przy tym szybki. Warto jednak pamiętać o tym, że jedna sesja może zająć nawet około godziny w zależności od wielkości obszaru zabiegowego.

Przed zabiegiem pacjent bierze udział w konsultacjach ze specjalistą wykonującym zabieg. Następnie przeprowadza się także próbę laserową, która pozwala na określenie reakcji na laser.

Po konsultacjach można przystąpić do zabiegu – specjalista przykłada wtedy głowicę urządzenia laserowego do skóry lub przesuwa ją po niej, wykonując „strzały” laserem. Dochodzi wtedy do uszkodzenia włosków i ich wypadania.

Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i opuchnięta, ale najczęściej powraca do swojego pierwotnego wyglądu w ciągu jednej doby.

Jeden zabieg depilacji laserowej nie wystarczy

Wiele osób mylnie uważa, że wystarczy tylko jedna depilacja laserowa, aby pozbyć się włosków na stałe. W rzeczywistości jednak konieczne jest wykonanie serii zabiegów, aby można było uzyskać optymalne efekty – usunąć zdecydowaną większość owłosienia z danego obszaru zabiegowego.

Konieczność powtarzania zabiegi depilacji laserowej wynika z faktu, że włoski mogą znajdować się w różnych fazach wzrostu – laser działa na nie tylko wtedy, gdy znajdują się w fazie anagenu, czyli aktywnego wzrostu. Na włoski w pozostałych fazach, czyli fazie telogenu – fazie spoczynkowej, a także fazie katagenu, czyli w fazie przejściowych depilacja laserowa nie będzie skuteczna.

Najczęściej konieczne jest wykonanie od 4 do 6 zabiegów depilacji laserowej, aby można było pozbyć się większości włosków.

Czy u każdego depilacja laserowa sprawdzi się równie dobrze?

Chociaż depilacja laserowa jest wysoce skuteczna i pozwala na zapomnienie o problemie systematycznego usuwania włosków praktycznie na zawsze, to jednak nie zadziała ona u każdego.

Ze względu na specyfikę działania, laser nie będzie mógł usunąć włosków o kolorach jasnych, czyli zawierających mało melaniny – włoskach rudych, blond czy siwych.

Podsumowując, depilacja laserem do zdecydowanie najlepsza metoda usuwania włosków – z nią można pozbycie ich na stałe!

Artykuł powstał we współpracy z Instytutem Zdrowia dr Boczarskiej-Jedynak z Oświęcimia.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments