Liczenie

Koszty prowizji bankowych

Banki Karty

Banki naturalnie zarabiają na swoich klientach, ale jednocześnie trzeba powiedzieć, że niekiedy pobierane przez nie prowizje są stanowczo zbyt wysokie. „Rzeczypospolita” wskazuje, że banki zarabiają na transakcjach kartami, od których pobierają opłaty, aż 1,4 mld zł rocznie. Z szacunków Narodowego Banku Polskiego można wnioskować, że prowizje pobierane przez polskie banki są zaliczane zdecydowanie do jednych z najwyższych w Europie.

Bariera dla rynku

Każda firma, która przyjmuje płatności kartami, zmuszona jest do odprowadzania pewnych opłat od pojedynczej transakcji. Jest to duże obciążenie finansowe, zwłaszcza dla najmniejszych podmiotów gospodarczych. Przedsiębiorcy podkreślają, że bardzo wysokie prowizje, jakie pobierają banki za transakcje kartami, stanowią mocną barierę rozwoju rynku. Od lat zmieniają się one wyłącznie na korzyść banków, dla których są po prostu doskonałym źródłem zarobku.

Wysokość prowizji

Narodowy Bank Polski wyliczył, że średnio banki pobierają prowizje od płatności kartą na poziomie 1,5% kwoty owej transakcji. Są jednak i takie firmy, które muszą płacić bankom prowizje w wysokości nawet 3%. Z tego względu ogólny, roczny koszt prowizji może sięgnąć niebotycznych, kilkudziesięciu milionowych poziomów.

Protesty klientów

Z uwagi na zbyt wysokie prowizje bankowe za transakcje kartami płatniczymi, wiele firm wystosowała protest. Skargi na poszczególne banki i ich nieuczciwe praktyki zgłaszane są do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
yem
yem
11 lat temu

prowizje bankowe .właśnie z powodu prowizji przestrzegam wszystkich przed otwieraniem konta firmowego w Kredytbanku. Mam tam konto i niestety niektóre prowizje są skandalicznie wysokie , jestem w trakcie wyjaśniania rozliczeń z zusem , ten nie czekając na koniec wysłał mi tytuł wykonawczy na kwotę 174 zł , a Kredytbank doliczył do tego skandalicznie wysoką prowizję w wysokości 210 zł ( !! ) czyli ok.120 % wartości kwoty do przelania dla zus . Pewien czas temu bank podniósł tę opłatę z 60 do 210 zł czyli o 250 % ( !! ) , takie i inne kruczki niestety kryją się w… Czytaj więcej »