Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego

Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego

Finanse osobiste Kredyty

Rata kredytu hipotecznego to wydatek znaczący dla domowego budżetu. Jej wysokość zazwyczaj jest znaczna i wynosi kilkaset złotych. Rata kredytu hipotecznego jest tym dotkliwszym wydatkiem, że zazwyczaj opłaca się ją nie przez rok czy dwa, ale znacznie dłużej. To, dlatego zanim podejmie się takie zobowiązanie, warto poznać jej wysokość i realnie ocenić swoje zdolności finansowe. W tym pomocna jest symulacja kredytu hipotecznego. Na czym ona polega i jak ją przeprowadzić?

Rata kredytu hipotecznego – od czego zależy?

Na ratę kredytu hipotecznego składa się kilka elementów. Pierwszy jest oczywiście wysokość pożyczonej od banku sumy. Jest ona rozkładana na różną ilość części i doliczana jako część kapitałowa do raty. Zaciągając kredyt hipoteczny, trzeba też liczyć się z tym, że do banku będzie trzeba oddać odsetki od pożyczonej kwoty. Część odsetkowa raty składa się ze stałej marży banku (jest ona zarobkiem instytucji bankowej) oraz zmiennego oprocentowania, na które wpływ ma stawka WIBOR i stopy procentowe. Rata kredytu hipotecznego uzależniona jest też od dokupionych ubezpieczeń i dodatkowych opłat, których żąda bank np. opłat wstępnych, za rozpatrzenie wniosku itp.

Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego

Oblicz ratę kredytu hipotecznego

Wysokość raty kredytu hipotecznego poznać można (i powinno się), jeszcze zanim podpisze się umowę z bankiem. W tym celu samodzielnie można wykonać symulację kredytu hipotecznego. Aby to zrobić, należy znać parametry zaciąganego zobowiązania takie jak: wysokość pożyczanego kapitału, liczbę rat i okres trwania kredytu, wysokość oprocentowania oraz marżę banku. Informacje te należy wpisać do kalkulatora kredytu hipotecznego. Narzędzie na podstawie podanych danych samo obliczy, jaka będzie rata kredytu hipotecznego. Kalkulator kredytu hipotecznego to internetowe, bezpłatne narzędzie dostępne dla każdego. Pozwala ono ustalić, ile faktycznie będzie kosztował kredyt i przeprowadzi symulację kosztów we własnym zakresie. Należy jednak pamiętać, że ostateczny, obowiązujący koszt zawsze podany jest w umowie podpisanej z bankiem. Podana w dokumencie kwota jest do spłaty w określonych przez bank terminach.

Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego

Symulacja kredytu hipotecznego – co trzeba o niej wiedzieć?

Kalkulator kredytu hipotecznego jest narzędziem, z którego można skorzystać samodzielnie, bez wychodzenia z domu pozwoli on poznać ratę kredytu, którym jest się zainteresowanym, a także porównać poszczególne produkty bankowe. Działa on automatycznie, aby obliczyć wysokość raty kredytu na mieszkanie, wystarczy podać podstawowe parametry. Kalkulator kredytu hipotecznego jest dostępny w Internecie – nie jest jednak narzędziem wykorzystywanym przez banki, a jego obliczenia nie są zobowiązujące. Aby poznać ratę kredytu, a także jego całkowity koszt o ofertę należy zwrócić się do banku. Należy pamiętać, że taka oferta jest kwestią indywidualną. Bank uzależnia ją m.in. od zdolności kredytowej, aktualnej sytuacji kredytowej czy od historii kontaktów. Kredyt o tych samych parametrach dla jednych może być droższy, dla innych tańszy.

Więcej praktyczny i przydatnych informacji na temat kredytu hipotecznego znajdziesz na http://hipotecjusz.pl/

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments