Uchroń się przed atakiem hakerów. Zabezpiecz drukarkę

Uchroń się przed atakiem hakerów. Zabezpiecz drukarkę

Aktulności

O konieczności ochrony danych, które przechowujemy na naszych komputerach i w sieci nie trzeba nikogo przekonywać. Chociaż świadomość zagrożeń wynikających z niedostatecznego kontrolowania dostępu do naszych urządzeń rośnie, to hakerzy wciąż znajdują sposoby, by wykorzystywać luki w zabezpieczeniach i dostać się do naszych systemów. Nierzadko takie luki da się wykryć w urządzeniach sieciowych, takich jak drukarki. To one ostatnio stały się celem ataku hakerów, warto więc wiedzieć, jak się przed nimi ustrzec.

Nie lekceważ problemu

Urządzenie wielofunkcyjne, podłączone do sieci, to w obecnych czasach niekiedy zaawansowana technologicznie maszyna. Niezależnie od tego, czy stoi w małym gospodarstwie domowym czy w ogromnej firmie, jest tak samo narażone na atak hakerów. Luki w zabezpieczeniach pozwalają bowiem na zaatakowanie pozostałych urządzeń, skorelowanych z tym niezabezpieczonym, czyli krótko mówiąc – z komputerami korzystającej z tej samej sieci. A stamtąd już prosta droga do zdobycia poufnych informacji czy dokumentów przechowywanych na dyskach.

Już na samym etapie złamania zabezpieczeń drukarki dostęp do wrażliwych danych nie jest trudny. Drukarki i podobne im urządzenia magazynują na swoich dyskach pliki, przesłane do drukowania, skserowania czy skanowania. Jeśli więc są to ważne dokumenty z danymi, które są poufne, warto dobrze zadbać o bezpieczeństwo. Problem braku zabezpieczeń drukarek na masową skalę pokazał TheHackerGiraffe, ingerując w oprogramowanie urządzeń, co pozwoliło mu na wydrukowanie pliku tekstowego u 50 tys. zaskoczonych właścicieli drukarek.

Co robić, by zabezpieczyć drukarkę?

Czołowi producenci urządzeń wielofunkcyjnych oferują wiele możliwości zabezpieczeń ich sprzętu. Są to najczęściej dodatkowe systemy wgrane w urządzenie, takie jak ochrona przed zastosowaniem złośliwego kodu, samonaprawianie BIOSu, monitorowanie pracy urządzenia czy dodatkowa weryfikacja przesłanych ze smartfona plików do drukowania.

Jeśli jednak mamy starsze urządzenie, niewyposażone w dodatkowe systemy zabezpieczające, warto pamiętać o pewnych czynnościach, które możemy wykonywać w ramach profilaktyki na własnym komputerze. Kilka z nich zdradza serwisant z firmy DrTusz, na co dzień zajmujący się urządzeń wielofunkcyjnych. Przede wszystkim nie można zapomnieć o regularnym sprawdzaniu sterowników drukarki oraz ich aktualizowaniu. Na etapie instalacji nowego urządzenia warto uruchomić różnego typu szyfrowania – pamięci wewnętrznej drukarki, połączeń z komputerem oraz zmienić domyślne opcje logowania i hasła. Ponadto istotę jest też zwrócenie uwagi na IP drukarek w polityce firmowych i lokalnych firewalli – mówi ekspert. Serwisant zwraca również uwagę na często pomijaną konieczność wyczyszczenia pamięci drukarki przed jej sprzedażą czy utylizacją. W ten sposób żadne zachowane tam pliki nie trafią w niepowołane ręce.

Jak widać, dbałość o dobre zabezpieczenie drukarek daje największą gwarancję ochrony przed atakiem hakerów. Profilaktyka w tym zakresie nie jest skomplikowana, za to pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych, a często szkodliwych konsekwencji w postaci utraty danych lub przechwycenia ich przez osoby trzecie.

Artykuł został przygotowany przy współpracy ze sklepem DrTusz.pl

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments