Magazyny do wynajęcia - jak wybierać?

Magazyny do wynajęcia – jak wybierać?

Polecane i promocje

Rynek powierzchni magazynowych w Polsce stale się rozwija. Globalizacja oraz rozwój przedsiębiorstw wywołują duży popyt na powierzchnie magazynowe. Nie od dziś bowiem wiadomo, że magazyn jest kluczowym elementem systemu logistycznego każdego przedsiębiorstwa, nie tylko produkcyjnego ale również handlowego. Wysokie zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe generuje równie dużą podaż. Powstają parki magazynowe i huby logistyczne, gdzie można wynająć wysoce funkcjonalny i dobrze zlokalizowany magazyn.

Wynajem powierzchni magazynowych
Rynek powierzchni magazynowych jest zróżnicowany w zależności od regionu. Zróżnicowane są również ceny wynajmu. Najwięcej powierzchni magazynowych znajduje się w okolicach Warszawy czy Poznania. To najbardziej atrakcyjna lokalizacja, z dobrymi połączeniami komunikacyjnymi i dostępem do zasobów ludzkich. Najmniej powierzchni magazynowych pod wynajem znaleźć można w okolicach Krakowa i dolnego Śląska. Wpływa na to przede wszystkim ukształtowanie terenu, które nie sprzyja wielkopowierzchniowym inwestycjom. Tam również ceny czynszu są najwyższe w Polsce.

Co wpływa na cenę wynajmu?
Magazyny do wynajęcia charakteryzują się dość zróżnicowanym poziomem cen. Cena wynajmu zależy oczywiście od powierzchni magazynu. Natomiast cena za metr kwadratowy zależy od takich czynników jak: lokalizacja, czyli drogi, autostrady, odległość od torów kolejowych, portów wodnych czy portów lotniczych. Istotną cechą wpływającą na cenę jest również dostęp do mediów i energii, zastosowana w magazynie automatyka czy charakterystyka regionu.

Wynajem powierzchni magazynowych jest dużo częściej stosowaną praktyką, niż budowa nowych, własnych magazynów. Rynek szybko się zmienia a wynajem jest dużo bardziej elastyczną formą inwestycji. Wynajmowany magazyn można w razie konieczności wymienić na większy, zmienić lokalizację czy po prostu przerwać wynajem i zlikwidować magazyn. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku wymaga zachowania w maksymalnym stopniu możliwości elastyczności.

artykuł powstał we współpracy z MAGAZYNY.online – Magazyny do wynajęcia

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o