Analiza finansowa — garść informacji

Analiza finansowa — garść informacji

Polecane i promocje

Prowadzenie przedsiębiorstwa i analiza finansowa to coś, co po prostu musi mieć ze sobą związek. W końcu chodzi o zbiór informacji dotyczących wyników i sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Niemniej jednak analizę można przeprowadzać z różnych powodów. Aczkolwiek nie będziemy skupiać się na powodach tylko powiemy sobie o tym, z czym wiąże się zbieranie wspomnianych informacji.

Co można powiedzieć o analizie finansowej?

Jeżeli słyszysz o analizie finansowej, musisz wiedzieć, że ktoś ma przed sobą naprawdę sporo roboty. Przechodząc od razu do sedna, na analizę finansową składa się analiza sprawozdań finansowych, analiza czynników kształtujących wynik finansowy, ustalenie i ocena przepływów pieniężnych oraz ustalenie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa (w szczególności chodzi o płynność, zadłużenie, aktywność, obrotowość, efektywność itp.

Przeprowadzenie dobrej analizy to jedno, natomiast odpowiednie zinterpretowanie wyników to drugie. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy swobodne zinterpretowanie wyników jest możliwe, musisz wiedzieć, że takiej opcji po prostu nie ma. Mówiąc wprost — nieodzowna jest właściwa baza odniesienia. Za bazę odniesienia mogą stanowić choćby wielkości oczekiwane czy też wielkości występujące podczas wcześniejszych okresów. Można powiedzieć, że to przedsiębiorcy ustalają bazę odniesienia.

Warto też wspomnieć o tym, że analiza finansowa dzieli się na analizę wstępną, analizę wskaźnikową i analizę mierników syntetycznych. Taki podział związany jest z metodologią. Co do konkretów, można powiedzieć, że jest to temat na oddzielny tekst (analiza finansowa wiąże się z wieloma sprawami). Weźmy sobie za przykład analizę wstępną, jaka sama nazwa wskazuje, analiza wstępna jest na początku. Jeśli chodzi o szczegóły, lista obowiązków przedstawia się następująco: analiza pionową i poziomą, określenie źródeł finansowania majątku, badanie struktury kapitałowo-majątkowej i wycena bilansowa.

To wszystko, co zostało przedstawione w tym tekście to oczywiście tylko namiastka tego, z czym wiąże się analiza finansowa.

artykuł powstał we współpracy z eanaliza.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o