Prywatne ubezpieczenie emerytalne – czy naprawdę jest potrzebne?

Prywatne ubezpieczenie emerytalne – czy naprawdę jest potrzebne?

Warto przeczytać

Emerytura nie musi być okresem klepania biedy. Trzeba jednakże odpowiednio wcześniej pomyśleć o tym, by zabezpieczyć część środków na okres po zakończeniu aktywności zawodowej. Pomocne może być właśnie prywatne ubezpieczenie emerytalne. Dowiedz się, czy faktycznie może być potrzebne i w jaki sposób działa.

Prognozy emerytalne

Emerytura stanowi zaledwie kilkadziesiąt procent zarobków. Dlatego moment przejścia na świadczenie jest dla wielu osób bardzo trudny. Z jednej strony emerytura jest marzeniem i wiele osób do niej dąży. Wydaje się, że na niej będzie można w końcu odpocząć i zaznać spokoju. Często jednak okazuje się, że wysokość świadczenia oznacza konieczność przekreślenia emerytalnych planów i marzeń. Ba, bardzo często wiąże się po prostu z ciągłym oszczędzaniem i koniecznością przeliczania każdego grosza.

Chociaż młodzi ludzie rzadko o tym myślą, warto jak najwcześniej zainteresować się swoją emeryturą. Można wykorzystać do tego kalkulator emerytalny, który poinformuje cię, ile mniej więcej pieniędzy dostaniesz, jeśli odejdziesz na emeryturę, pracując do określonego wieku i odprowadzając takie same składki. Kwota może być zatrważająco niska. I chociaż przewidywane są waloryzacje, trzeba mieć na względzie, że prognozy ekonomistów nie są najlepsze. Wszystko wskazuje na to, że emerytura wypłacana z ZUS-u nie będzie wysoka. Dlatego warto jak najwcześniej zacząć zabezpieczać swoją przyszłość.

Prywatne ubezpieczenie emerytalne – jak to działa?

Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie względnie wysokiego poziomu emerytury jest właśnie prywatne ubezpieczenie emerytalne. Tylko ono będzie gwarancją, że po zakończeniu aktywności zawodowej otrzymasz dodatkowe pieniądze, które podniosą wartość comiesięcznej emerytury. Pozwoli to na spokojniejsze życie, a być może także na swobodne podróżowanie i spełnianie marzeń, które ciągle były odkładane z powodu nawału pracy.

Ubezpieczenie emerytalne to swojego rodzaju polisa. Niewielkie comiesięczne wpłaty zbierają się w sporą sumę, która może zwiększyć comiesięczne świadczenie. Co ważne, prywatne ubezpieczenie emerytalne nie obciąża na co dzień domowego budżetu, ale można znacznie przyczynić się do zwiększenia emerytury w przyszłości.

Większość polis tego rodzaju to także ubezpieczenie na życie. Jeśli osoba ubezpieczona umrze przed rozpoczęciem emerytury, osoby wskazane w polisie otrzymają kwotę ubezpieczenia. To najlepszy sposób na to, żeby zabezpieczyć swoich bliskich pod względem finansowym w przypadku nieszczęścia. Dlatego prywatne ubezpieczenie emerytalne ma naprawdę wiele zalet.

Prywatne ubezpieczenie czy prywatne oszczędności

Wiele osób zastanawia się, czy prywatne ubezpieczenie emerytalne ma sens. W końcu dodatkowe pieniądze możemy zgromadzić na koncie oszczędnościowym i po prostu dokładać do emerytury. Nie do końca tak jest. Nawet jeśli uda nam się zgromadzić oszczędności, może okazać się, że nagle pojawią się nieprzewidziane wydatki, na które je wydamy. Poza tym okrągła suma na koncie oszczędnościowym może kusić, by na coś ją wykorzystać. Trudno przez wiele lat utrzymać oszczędności bez naruszania ich.

Oczywiście warto je odkładać, ale dodatkowo. W kontekście emerytury zdecydowanie najlepiej sobie nie ufać i postawić na zwiększanie comiesięcznych wpływów. Dlatego ubezpieczenie prywatne jest dobrym wyjściem. Na dodatek wiąże się z wieloma dodatkowymi możliwościami, jak na przykład premie roczne za odprowadzanie składek, które zwiększą zebraną kwotę, czy właśnie możliwość dodatkowego ubezpieczenia na życie w jednej składce.

Zgodnie z przepisami obowiązującego prawa polisy nie są objęte podatkiem od dochodów kapitałowych, w związku z czym nie zostają pomniejszone o podatek 19%. Z drugiej strony możesz zawsze wypłacić wpłacone składki, jeśli w razie nieprzewidzianych okoliczności będziesz potrzebować więcej pieniędzy. To naprawdę dobre rozwiązanie i warto o nim pomyśleć jak najwcześniej.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments