Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów

Ministerstwo Zdrowia chce wrócić z godzin dla starszych

Pozostałe

Ministerstwo Zdrowia chce zwolnić z godzin dla 65 plus. Przywrócenie działalności centrów handlowych, prowadzenie usług hotelarskich, wznowienie funkcjonowania muzeów czy bibliotek, rezygnacja z tzw. godzin dla starszych oraz swoboda korzystania z rowerów miejskich – min. takie zapisy znalazły się w modelu łagodzenia obostrzeń.

Ministerstwo Zdrowia chce zwolnić z godzin dla 65 plus

– W kontrakcie z planowanym wprowadzeniem drugiego kroku znoszenia ograniczeń połączonych z COVID-19 Ministerstwo Zdrowia skierowało w czwartek do codziennych konsultacji projekt rozporządzenia w niniejszej sprawie.
– Uwagi można zgłaszać do piątku 1 maja do godz. 12.
– Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w kontrakcie z działaniem stanu epidemii.

Robi ono m.in. rezygnację z tzw. godzin dla starszych, możliwość czerpanie z przyłbic zamiast maseczki lub części garderób w planu zakrywania ust i nosa, a i wprowadza innowacji w obszarze przywrócenia działalności centrów handlowych, prowadzenia usług hotelarskich, funkcjonowania muzeów czy bibliotek. Projekt przewiduje też m.in. możliwość stopniowego wznawiania rozgrywek lig zawodowych w piłce nożnej i żużlu oraz posiadania, po 5 maja, z rowerów miejskich.

W uzasadnieniu wskazano, że „zasadniczo powiela ono rozwiązania zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r., z wyjątkiem zniesienia niektórych ograniczeń lub zakazów albo zmniejszenia skali ograniczeń”.

W modelu zapisano, że usługi hotelarskie i noclegowe będą potrafiły stanowić dostarczane pod warunkiem, że zachowane będą właściwe zasady bezpieczeństwa. Uchylany jest zakaz dot. działalności bibliotek, archiwów i muzeów.

Po dniu 3 maja umawia się również przywrócenie energie w obiektach handlowych o wielkości sprzedaży czy usług powyżej 2000 m kw. innej niż ta, jaka była uznana na platformie dotychczasowego rozporządzenia, jednak przy założeniu, że ograniczono liczbę osób do 1 osoby na 15 m2 powierzchni, na jakiej jest wykonywana sprzedaż lub znaczone są usługi. Nadal – do odwołania będzie zakazane prowadzenie handlu detalicznego lub robienia kampanie usługowej na wyspach handlowych.

Po 3 maja umawia się również przywrócenie prowadzenia usług rehabilitacyjnych oraz działalności samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem mającym jest Stary Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a i lecznictwa uzdrowiskowego.

Projektowana regulacja od 4 maja zmniejsza ograniczenia w myśli konieczności poddania się kwarantannie osób przekraczających możliwość w kontrakcie z prowadzeniem prac zawodowych, służbowych lub handlowych w Polsce bądź w państwie sąsiadującym, a i uczniów pobierających umiejętność w Polsce bądź w państwie sąsiadującym. Z rady na dolę epidemiczną nie dotyczy toż świadomości wykonujących zawód medyczny i osób wykonujących prac zawodowe, służbowe lub handlowe w firmach organizacyjnych pomocy społecznej.

Z dnia dostania w życie projektowanego rozporządzenia daje się i mienie z przyłbic zamiast maseczki lub części garderób w planu zakrywania ust i nosa.

Projekt łagodzi ograniczenia odnośnie ilości osób realizujących w kulcie religijnym. W punktach kultu religijnego krótszych niż 75 m kw. będzie potrafiło należeć w współczesnym jedynym czasie pięć osób, oprócz osób realizujących w wykonywaniu tego kultu.

Na mierze rozporządzenia po 5 maja dozwolone będzie wykorzystywanie z rowerów miejskich.

Projekt wprowadza te zmiany, jeżeli należy o kwarantannę pracowników sektora transportu wodnego śródlądowego, przekraczających granicę.

zobacz również: Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments