Zasady przyznawania kredytów technologicznych

Zasady przyznawania kredytów technologicznych

Warto przeczytać

Dynamiczny w ostatnich latach postęp technologiczny ma olbrzymi wpływ na biznes – aby dotrzymać kroku konkurencji i dostarczyć klientom produkty i usługi najwyższej jakości, przedsiębiorstwa wręcz zobowiązane są do wprowadzania okresowych modernizacji swoich linii produkcyjnych i wyposażenia. Bardzo pomocy w tym celu może okazać się kredyt technologiczny. Jak go uzyskać?

Czym jest kredyt technologiczny?

Kredyt technologiczny to instrument mieszany, będący połączeniem kredytu bankowego z dotacją. Udzielany jest na realizację inwestycji polegającej na zakupie i wdrożeniu do zakładu pracy nowych technologii, umożliwiających wytwarzanie znacząco lepszych produktów i świadczenie lepszych usług. Część środków w ramach wsparcia spłacana jest ze środków publicznych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Wysokość tych środków może wynieść nawet do 75% wartości inwestycji.

Jak uzyskać kredyt technologiczny?

O udzielenie kredytu technologicznego mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Pierwszym krokiem w kierunku uzyskania wsparcia jest złożenie wniosku do banku, który posiada podpisaną umowę z BGK – jednym z nich jest Poznański Bank Spółdzielczy. Od momentu złożenia wniosku bank ma 60 dni na zawarcie umowy kredytu technologicznego lub przyznania promesy kredytu technologicznego. Jeżeli wybrana została ta druga opcja, przedsiębiorca wnioskujący o kredyt składa wniosek do BGK o przyznanie premii technologicznej. Na podstawie złożonej wraz z wnioskiem dokumentacji BGK podejmuje decyzję o przyznaniu środków. Ostateczne decyzja powinna zapaść w ciągu miesiąca od zakończenia miesiąca, w którym wniosek został złożony lub w którym wyeliminowano wszystkie ewentualne błędy w dokumentacji.

Otrzymywanie premii

Jeśli przedsiębiorca spełnia warunki niezbędne do otrzymania kredytu – a więc m.in. posiada zdolność kredytową i prowadzi mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo zarejestrowane na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, bank wypłaca wspomnianą premię technologiczną. Wysokość dotacji odpowiada wartości sprzedaży netto towarów lub usług będących wynikiem inwestycji technologicznej, z zastrzeżeniem, że wartość ta nie może być wyższa, niż 6 mln zł. Premia może być wypłacana w całości lub w ratach. Należy pamiętać, że pozyskane środki muszą być wykorzystane w całości, a inwestycja musi zostać zakończona poprzez rozpoczęcie sprzedaży towarów i usług, wynikających z przeprowadzonej innowacji. Tylko przy spełnieniu tych warunków premia może zostać wypłacona. Ponadto do uzyskania kredytu technologicznego przedsiębiorca musi dysponować wkładem własnym w wysokości 25% kosztów kwalifikowanych planowanej inwestycji.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments