Alkomat - czy musisz wydawać na niego kilkaset złotych?

Alkomat – czy musisz wydawać na niego kilkaset złotych?

Artykuł Miesiąca

Planujesz kupić alkomat, ale obawiasz się, że ten zakup nadmiernie obciąży Twój budżet? Niepotrzebnie! Alkomat wcale nie musi kosztować kilkaset złotych. Może kosztować jedynie kilka złotych, a nawet… być darmowy! Jesteś ciekawy, o jakich alkomatach mowa? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Certyfikowane alkomaty

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na certyfikowane alkomaty. Wśród nich znajdują się zarówno modele za kilkaset złotych, jak również te za kilka.

 

Cena certyfikowanych alkomatów zależy od użytego sensora, który bezpośrednio przekłada się na dokładność wyników. Możemy wyróżnić alkomaty z sensorem:

  • półprzewodnikowym,
  • elektrochemicznym,
  • spektrofotometrycznym.

 

Alkomaty półprzewodnikowe to podstawowe wersje certyfikowanych alkomatów. Ceny tego typu alkomatów wahają się zwykle od 100 do 200 złotych. Zastosowany w nich sensor jest jednak podatny na różne czynniki, które mogą mieć wpływ na wynik, na przykład uprzednio spożyte jedzenie czy dym papierosowy.

 

Alkomaty elektrochemiczne to droższa, ale też dokładniejsza wersja certyfikowanych alkomatów. Zastosowany w nich sensor jest o wiele bardziej precyzyjny, dzięki czemu na wynik nie mają wpływu czynniki zewnętrzne. Koszt alkomatu elektrochemicznego to zwykle kilkaset złotych.

 

Alkomaty spektrofotometryczne to alkomaty charakteryzujące się najwyższą dokładnością. Są to jednak w głównej mierze alkomaty stacjonarne, które znaleźć można na posterunkach Policji. Ich koszt to zwykle kilka tysięcy złotych.

 

Oprócz wymienionych wyżej trzech typów alkomatów warto wspomnieć także o jednorazowych certyfikowanych alkotestach. Ich koszt to zaledwie kilka złotych. Jeśli spożywasz alkohol sporadycznie i nie chcesz inwestować w profesjonalny alkomat, to będzie to najlepszy wybór dla Ciebie.

Wirtualny alkomat

Wirtualny alkomat to alternatywa dla tradycyjnych alkomatów. Jest to aplikacja internetowa, która szacuje wynik na podstawie wprowadzonych danych, takich jak wzrost i waga, a także informacji dotyczących spożytego alkoholu.

 

Wirtualny alkomat doskonale sprawdzi się do wstępnej oceny poziomu promili po spożyciu alkoholu. Pamiętaj jednak, że kalkulator promili nie jest certyfikowanym alkomatem, a jego wyników nie można uznać za stuprocentowo pewne.

 

Dwie największe zalety kalkulatora promili to jego bezpłatność oraz łatwa dostępność. Wirtualny alkomat możesz mieć zawsze przy sobie – na telefonie, tablecie czy laptopie.

https://kalkulatorpromili.pl/

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments