Jak uzyskać kredyt na założenie firmy?

Jak uzyskać kredyt na założenie firmy?

Warto przeczytać

Niewielu początkujących przedsiębiorców dysponuje wystarczającymi środkami na uruchomienie biznesu i rozwijanie go w pierwszym okresie działalności, stąd spore zainteresowanie kredytami firmowymi na start. Niestety udzielanie takiego wsparcia młodym firmom banki postrzegają jako ryzykowne, toteż znalezienie i uzyskanie kredytu może przysparzać nieco trudności.

Sposobów na sfinansowanie nowego biznesu jest tak naprawdę kilka. W najlepszej sytuacji są oczywiście osoby, które zdołały wcześniej odłożyć wystarczającą ilość gotówki lub mogą liczyć na wsparcie rodziny bądź przyjaciół. Ciekawą opcją są rozmaite programy i konkursy unijne oraz państwowe. Jednak w praktyce zdecydowanie łatwiej jest uzyskać kredyt na założenie firmy. Konieczność terminowej spłaty ma z resztą swoje dobre strony – stanowi solidną motywację do pracy nad rozkręceniem biznesu.

Opcje kredytu dla firmy na stracie

Możliwości kredytowania nowego przedsięwzięcia biznesowego są co najmniej trzy. Pierwszą i najprostszą z nich jest wzięcie w banku kredytu gotówkowego lub na konkretny cel jako osoba fizyczna. Drugą opcją jest złożenie wniosku o kredyt dla nowej firmy w jednym z kilku banków, które obecnie oferują taki produkt już od pierwszego dnia działalności (np. mBank, PKO BP), przy czym każdy z nich proponuje nieco inne warunki kredytowania. Żeby skorzystać z trzeciej opcji, czyli kredytu dla firmy z określonym stażem, przedsiębiorca musi działać już co najmniej 6, 12 lub 24 miesiące, w zależności od polityki danego banku. Co prawda nie jest to rozwiązanie, które pozwoli ci na założenie firmy, jednak może przydać się, gdy przetrwasz już pierwszy okres działalności i będziesz chciał inwestować np. w rozbudowę zaplecza technicznego.

Jak zdobyć kredyt na start w biznes?

Obecnie typowych kredytów na założenie firmy, przyznawanych już od pierwszego dnia działalności, jest zaledwie kilka. Chcąc skorzystać z takiego finansowania trzeba jednak działać ostrożnie – podpowiada nasz rozmówca z dFinance.pl. Po pierwsze, warto upewnić się, że w umowie kredytowej nie ma żadnych pułapek, które w przyszłości utrudnią, albo uniemożliwią spłatę i w efekcie pogrążą całe biznesowe przedsięwzięcie. Po drugie, nie jest dobrym pomysłem składanie wniosków w kilku bankach w celu zwiększenia swoich szans na uzyskanie zgody w którymś z nich. Pamiętajmy, że częste składanie wniosków obniża zdolność kredytową. Lepiej solidnie przygotować się do pertraktacji z jedną instytucją finansową, m.in. przez dopasowanie się do sprawdzanych przez nią kryteriów.

Najlepszym, bo skutecznym i bezpiecznym sposobem na uzyskanie korzystnego kredytu dla firmy na start jest współpraca z doradcą finansowym. Specjalista z dużym doświadczeniem będzie w stanie szybko porównać dostępne oferty i wybrać najlepsze z nich. Co ważne, firmowy doradca pomaga też w odpowiednim przygotowaniu kredytobiorcy do złożenia wniosku i poddania się analizie zdolności kredytowej.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments