Największa przyczyna problemów z finansami

Największa przyczyna problemów z finansami

Polecane i promocje

Masz już dość życia od pierwszego do pierwszego? Zastanawiasz się, jak poprawić swoją sytuację materialną? Poznaj największą przyczynę problemów z pieniędzmi i zacznij świadomie kształtować swoje finanse.

Podstawowe źródło kłopotów finansowych

Być może trudno będzie Ci w to uwierzyć, ale podstawowym problemem finansowym większości osób wcale nie jest to, że za mało zarabiają. Przytłaczająca większość problemów z domowym budżetem wynika z nadmiernego wydawania. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego w przypadku pojawienia się dodatkowych środków na Twoim koncie (np. w wyniku podwyżki), pieniądze zawsze się „rozchodzą”? Dlaczego Twoje wydatki regularnie zwiększają się do nowego poziomu dochodów i nigdy nie udaje Ci się nic odłożyć? Za większością kłopotów finansowych stoją złe nawyki, które skutecznie blokują możliwość długoterminowej poprawy sytuacji.

Takie nawyki mogły pojawić się wbrew Twojej woli. W końcu nikt świadomie nie trenuje rozrzutności, popadania w długi lub innych form destrukcyjnego zarządzania finansami. Wszystkie te problemy wynikają z funkcjonowania w społeczeństwie, w którym największe znaczenie przykłada się do konsumpcji. Codziennie jesteśmy bombardowani setkami informacji o podtekstach marketingowych. Każdego dnia tysiące specjalistów od sprzedaży zastanawia się nad nowymi sposobami przekonania nas do zakupu ich produktów lub usług. Jesteśmy poddawani nieustannej presji, że tylko posiadanie zapewni nam sukces w społeczeństwie. Jednak rzeczywistość przedstawia się zdecydowanie inaczej. Nawet jeżeli wyposażysz się we wszystko, co zdaniem marketingowców jest Ci niezbędne, za rok lub dwa pojawi się nowszy model telefonu lub nowa kolekcja ubrań i cały proces zacznie się od początku. A Ty wciąż będziesz nerwowo oczekiwał na termin kolejnej wypłaty.

Sprowadza się to do prostej zasady – jeżeli ciągle wydajesz wszystko, co zarabiasz, wciąż będziesz biedny. Bez względu na to, czy będziesz pracował jako zwykły pracownik biurowy, czy jako prezes ogromnej korporacji. Owszem, w drugim przypadku Twoje życie może być nieco wygodniejsze, jednak brak oszczędności sprawi, że nigdy nie osiągniesz wolności finansowej. Będziesz zależny od przełożonego, konkurencji lub sytuacji na rynku. Gdy pojawią się jakiekolwiek problemy (a prędzej czy później tak się stanie) zostaniesz z niczym.

Jak budować bezpieczeństwo finansowe

Pierwszym krokiem na drodze do bezpieczeństwa finansowego jest ograniczenie wydatków. Niestety – jeżeli chcesz być bogaty, nie ma na to innego sposobu, niż wydawanie mniejszej sumy pieniędzy, niż zarabiasz i gromadzenie oszczędności. Oszczędności sprawiają, że Twoja sytuacja finansowa z dnia na dzień staje się coraz lepsza. Twój kapitał stopniowo rośnie, a Ty stajesz się spokojniejszy i bardziej pewny siebie. Jesteś w stanie podejmować korzystniejsze decyzje.

Warto przy tym zauważyć, że oszczędzanie wcale nie musi być bolesne. Rozpocznij od rzetelnej analizy swoich wydatków. Dobrym pomysłem jest stworzenie listy i regularne jej uzupełnianie. Szczególną uwagę zwróć na rachunki za media i usługi telekomunikacyjne. Być może wcale nie potrzebujesz kilku kont w różnych bankach, które założyłeś w okresie promocyjnym, a teraz generują tylko dodatkowe koszty. Być może umowa z operatorem telefonii komórkowej, którą podpisałeś kilka lat temu, ma dziś na rynku lepsze alternatywy? Być może wymiana sprzętu AGD lub zakup nowego modelu samochodu może jeszcze poczekać?

W wyrobieniu nawyku oszczędzania liczy się rozsądek i drobne poprawki, które każdego miesiąca możesz wprowadzać do swojego budżetu. Jeżeli od razu zdecydujesz się na zbyt poważne wyrzeczenia – z dużym prawdopodobieństwem Twój plan się nie powiedzie. Pamiętaj, że przystępujesz do zmiany nawyków, które kształtowały się w Twoim umyśle przez długie lata. Zatem przygotuj się, że powstrzymanie negatywnych impulsów zakupowych również może zająć nieco czasu.

Artykuł powstał we współpracy z redakcją portalu o finansach osobistych Abc Pożyczki.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments