Wyrobienie paszportu będzie niezbędne do odwiedzenia egzotycznych krajów

Jak wygląda procedura wyrobienia paszportu?

Warto przeczytać Wypoczynek
Czeka Cię nagły wyjazd za granicę? Z pewnością musisz liczyć się z szeregiem przygotowań i dopełnić wszelkich formalności. Niekiedy, aby wkroczyć na teren innego państwa, musisz posiadać przy sobie ważny paszport. Niestety czasami z nadmiaru innych obowiązków, zapominamy o tym dokumencie. Jak wygląda cała procedura uzyskania paszportu? Wszystkie te kwestie omówimy w dzisiejszym artykule.

Od czego zacząć wyrobienie paszportu?

W tej kwestii nie mamy dobrych wieści dla miłośników cyfryzacji. Niestety paszportu nie da się wyrobić przez Internet za pomocą profilu zaufanego. W tym celu musimy udać się do biura lub punktu paszportowego – jest ich blisko setka na terenie całej Polski. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że nie musimy wybierać punktu najbliższego naszemu miejscu zamieszkania. Możemy wybrać zupełnie dowolny.

W takim punkcie pobierzemy specjalny wniosek paszportowy, który nie powinien nam sprawić trudności w wypełnieniu. Wraz z nim będziemy zobowiązani do przedstawienia stosownych dokumentów oraz bardzo ważne – załączenia fotografii zgodnej z aktualnie obowiązującymi wymogami technicznymi. Co konkretnie będzie nam potrzebne?

Jakie dokumenty do paszportu?

Starając się o wyrobienie paszportu, musimy przygotować 3 główne dokumenty: dowód osobisty, zdjęcie paszportowe oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty za paszport. Jeżeli przysługuje nam stosowna zniżka (o czym poniżej), wtedy musimy dodatkowo przedstawić odpowiedni dokument uprawniający do skorzystania ze zniżki.

Ile trzeba zapłacić za dokument paszportowy?

Aktualnie obowiązująca stawka za wydanie dokumentu paszportowego wynosi 140 zł. Jest to kwota bazowa, na podstawie której obliczane są zniżki. Na taką mogą liczyć m.in. emeryci i renciści, uczniowie szkół podstawowych oraz studenci, a także podopieczni Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej. Za wydanie paszportu nie muszą płacić m.in. seniorzy powyżej 70. roku życia, osoby które pobierają zasiłki z MOPS-u oraz aktualni posiadacze paszportu, który z przyczyn technicznych nie nadaje się do dalszego użytku.

Ile trwa oczekiwanie na paszport?

Czas wyrobienia paszportu wynosi do 30 dni. To całkiem sporo i należy uwzględnić to przy planowaniu podróży zagranicznej. Możemy jednak zdecydować się na wyrobienie tzw. paszportu tymczasowego, który wydawany jest najszybciej jak to możliwe, ale niestety jego ważność obowiązuje wyłącznie przez 12 miesięcy od daty wydania.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments