Sprawdzanie kodu CVV i CVC na karcie płatniczej

Kody CVC i CVV – do czego są potrzebne i gdzie ich szukać?

Karty Warto przeczytać
Karty płatnicze niewątpliwie ułatwiają codzienne czynności – dzięki nim nie musisz nosić ze sobą ciężkiego portfela ani martwić się o bezpieczeństwo dużej sumy w Twojej kieszeni. Kody CVC lub CVV na odwrocie karty pozwalają dodatkowo na bardzo szybką i łatwą autoryzację płatności w internecie. Dowiedz się, gdzie konkretnie szukać wspomnianych ciągów cyfr, w jakich sytuacjach okażą się one potrzebne oraz jak zadbać, aby kody nie wpadły w niepowołane ręce.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to CVV oraz CVC i gdzie się znajdują,
  • jak chronić kod CVC lub kod CVV na karcie przed złodziejami,
  • co zrobić, jeśli kod CVC lub CVV dostanie się w niepowołane ręce.

W dzisiejszych czasach przestępcy mogą stosunkowo łatwo przejąć dane z obcej karty płatniczej – np. w sklepie, w którym kamery rejestrują wszystkie płatności lub poprzez wykradzenie informacji z platformy sprzedażowej w internecie. Dlatego właśnie do autoryzacji płatności online oprócz numeru karty potrzebny jest także kod CVV/CVC.

Co to jest CVV na karcie i czym jest kod CVC?

CVC lub CVV to po prostu kod zabezpieczający karty, wydrukowany na odwrocie karty debetowej lub kredytowej. CVC i CVV pełnią tę samą funkcję, czyli odpowiadają za autoryzację płatności. Występują zamiennie w zależności od rodzaju karty:

  • kod CVV – karta Visa – znajdziesz go na odwrocie karty, są to trzy ostatnie cyfry znajdujące się na pasku podpisu,
  • kod CVC – karta MasterCard – jest odpowiednikiem CVV; jego również należy szukać na rewersie karty, a konkretnie – obok paska podpisu.

Kody CVC lub CVV nie są zapisane wypukłym drukiem (w odróżnieniu od numeru karty bankomatowej na przodzie) i nie są drukowane na pokwitowaniach. Dlatego też jest mało prawdopodobne, aby znał je ktokolwiek poza właścicielem karty.

Kod bezpieczeństwa karty – jak chronić go przed dostaniem się w niepowołane ręce?

Żaden sprzedawca nie może przechowywać w swojej bazie danych kodu CVV ani kodu CVC Twojej karty. Zapobiega to ewentualnemu przejęciu wrażliwych danych przez przestępców. Zdarza się jednak, że zabezpieczenia zawodzą. Dlatego ważne jest, abyś stosował dodatkowe środki ostrożności:

  • uważnie weryfikuj sprzedawców – przy każdych zakupach w internecie upewnij się, że nie zostałeś przekierowany na inną stronę, z której mogliby korzystać oszuści,
  • korzystaj z zaufanych bankomatów – podczas wypłacania gotówki zawsze sprawdzaj, czy nie zainstalowano tam urządzenia umożliwiającego pozyskanie danych karty (skimming bankomatowy),
  • chroń dane swojej karty – nie dziel się z nikim kodem CVV lub CVC,
  • stosuj dodatkowe zabezpieczenia w trakcie płatności – korzystaj na przykład z autoryzacji płatności za pomocą generowanego jednorazowo kodu lub tokenu.

Dodatkowym zabezpieczeniem, które jest dostępne na rynku, są dynamiczne kody CVV i CVC. Podobnie jak tradycyjne, znajdują się one na odwrocie karty. Nie są jednak nadrukowane. W miejscu na kod znajdują się małe ekraniki, które co godzinę wyświetlają nową, losowo wybraną kombinację cyfr. Korzystając z takiej karty, masz pewność, że nawet jeśli dane karty wpadną w ręce złodzieja, to już po godzinie będą dla niego bezużyteczne.

CVV i CVC a karta w niepowołanych rękach

Jak chronić kod CVC lub CVV, jeśli zgubiłeś kartę lub podejrzewasz, że jej dane mogły dostać się w ręce złodzieja? Najlepszym rozwiązaniem będzie bezzwłoczne zastrzeżenie. Aby zrobić to szybko i bez konieczności pamiętania numeru na infolinię banku, zadzwoń pod numer 828 828 828. W ten sposób połączysz się z bezpiecznym Systemem Zastrzegania Kart Zastrzegam.pl, stworzonym przez Związek Banków Polskich. Dyspozytor przekieruje Cię na infolinię odpowiedniego banku. Dzięki temu nie musisz znać numeru do konkretnej sieci, która wydała środek płatniczy, co jest bardzo przydatne, szczególnie jeśli posiadasz więcej niż jedną kartę.

Zgłoszona do zastrzeżenia karta jest już bezużyteczna – tak samo jak jej kod CVC lub CVV, który dostał się w niepowołane ręce. Nowy egzemplarz trafi do Twojej skrzynki pocztowej najprawdopodobniej w przeciągu kilku dni.

 

Wiesz już, gdzie szukać kodu bezpieczeństwa karty oraz jak chronić go przed złodziejami. Zapamiętaj nasze wskazówki i śmiało dokonuj bezpiecznych płatności na żywo oraz w internecie!

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments