Różne firmy kurierskie nakładają odmienne wymagania co do wielkości przesyłek

Jakie są ograniczenia co do wielkości przesyłki?

usługi Warto przeczytać


Pudło z książkami, walizka z ubraniami, antyczna komoda a może pokaźnych rozmiarów telewizor? Musisz nadać przesyłkę i nie wiesz, czy kurier ją odbierze? Masz rację, ponieważ w usługach kurierskich istnieje pojęcie paczki standardowej i niestandardowej. Czym się różnią? Czy są jakieś ograniczenia w kwestii wielkości przesyłki?

Paczka standardowa a niestandardowa

Większość przewoźników kurierskich jako paczkę standardową traktuje każdą przesyłkę, która zapakowana jest w kopertę lub karton o kształcie prostopadłościanu, który nie ma odstających elementów. Pakunek może być też owinięty folią, która nie powoduje jego deformacji.  Warto zaznaczyć, że folia typu stretch ma dwie strony – klejącą i nieklejącą. Należy pamiętać, aby zawijać paczkę klejącą stroną do wewnątrz, w przeciwnym razie utrudni to pracę na sortowni i nie tylko.

Za przesyłki niestandardowe firmy kurierskie uznają m.in.

  • paczki o nieregularnych kształtach, z ostrymi lub wystającymi elementami;
  • pakunki zapakowane jedynie w folię stretch;
  • paczki o kształcie cylindrycznym, w drewnianych lub metalowych kontenerach wysyłkowych;
  • wszelkie inne przesyłki zapakowane niezgodnie z zasadami określonymi przez przewoźnika.

W jednym i drugim przypadku obowiązują różne ceny nadania i wysyłki przesyłek, które można sprawdzić i porównać np. na stronie brokera kurierskiego SendIt.pl.

Paczka z ograniczoną wielkością

Każda firma kurierska ma także określone maksymalne wymiary i wagę przesyłek, które można nadać za jej pośrednictwem. W przypadku przesyłek standardowych dla najczęściej wybieranych przewoźników jest to:

  • DPD – maksymalna długość paczki wynosi 250 cm, a suma wymiarów (wysokość, długość, szerokość) 300 cm. Waga do 50 kg.
  • FedEx – maksymalna długość paczki wynosi 200 cm, a suma wymiarów (wysokość, długość, szerokość) 300 cm. Waga do 70 kg.
  • InPost – maksymalne dopuszczalne wymiary paczki do paczkomatu wynoszą 41x38x64 cm. Waga do 25 kg. W przypadku kuriera wymiar najdłuższego boku standardowej paczki nie może być dłuższy niż 120 cm, a suma wszystkich wymiarów musi wynosić maksymalnie 220 cm.
  • UPS – maksymalna dopuszczalna długość paczki wynosi 270 cm, a dopuszczalna suma długości i obwodu: 330 cm. Waga do 70 kg.

Więcej szczegółów na temat ograniczeń wymiarowych przesyłek kurierskich znajdziesz na stronie https://www.sendit.pl/blog.

Pamiętaj, aby je sprawdzić zawsze, zanim ostatecznie wybierzesz przewoźnika!

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments