Sylwestrową imprezę często kończy kac. Odtruwanie alkoholowe pomoże znaleźć odpowiedź na pytanie jak wyleczyć kaca

Jak wyleczyć kaca? Odtruwanie alkoholowe w praktyce

Artykuł Miesiąca

Sylwestrowe szaleństwo już za kilka dni. Kolorowe fajerwerki i strzelające korki od szampana obwieszczą koniec roku i początek roku 2022. Niestety dla wielu osób nowy rok zacznie się od poimprezowego bólu głowy. Podpowiadamy jak wyleczyć kaca, czym jest odtruwanie alkoholowe i jakimi naturalnymi sposobami ograniczyć dolegliwości po nadmiernym spożyciu alkoholu. A zatem czym jest kac i jak wyleczyć kaca?

Czym jest kac?

Zespół dnia następnego, czyli popularny kac, to osłabienie organizmu i złe samopoczucie wywołane wcześniejszym wypiciem nadmiernej ilości alkoholu. Charakteryzuje go uczucie pragnienia, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, bóle głowy i bole mięśniowe, apatia, uczucie rozbicia, rozdrażnienie, chandra, problemy z koncentracją, czasami także biegunki i problemy z równowagą.

Powyższe objawy wynikają z kilku podstawowych dolegliwości, z którymi mierzy się organizm. Są to:

  • Odwodnienie
  • Hipoglikemia, czyli obniżenie stężenia glukozy we krwi
  • Niedobór glutaminy
  • Niedobór witamin i minerałów, w szczególności witaminy B12
  • Zatrucie organizmu aldehydem octowym

Aby zwalczyć kaca należy towarzyszącemu sylwestrowemu pijaństwu należy zatem skupić się na podstawowych jego przyczynach. Leczenie objawowe, np. przyjmowanie środków przeciwbólowych, daje wprawdzie efekty, ale proces dochodzenia do siebie jest wtedy dłuższy.

Naturalne sposoby na leczenie kaca

Jak wyleczyć kaca? Znając przyczyny dolegliwości możemy spróbować je wyeliminować. Oto kilka sprawdzonych pomysłów na przetrwanie kolejnego dnia.

Zapobiegaj odwodnieniu organizmu

Wiele osób chcąc uśmierzyć kaca próbuje przed snem wypić jak najwięcej wody. To bardzo popularna metoda, ale czy skuteczna? Okazuje się, że niekoniecznie.

Przede wszystkim picie dużej ilości wody tuż przed snem często powoduje konieczność wstawania i udania się do toalety. To znacząco obniża jakość wypoczynku. Z uwagi na rozwodnienie soków żołądkowych utrudnione jest także trawienie spożytych wcześniej pokarmów. Istnieją także lepsze niż woda płyny, które mogą zapobiec odwodnieniu. Co zatem zamiast powyższej metody?

Po pierwsze pij… w trakcie picia. Podczas zakrapianej imprezy przyjmuj dużo płynów innych niż alkohol. I nie chodzi tu o popitkę po kieliszku wódki, lecz np. o szklankę wody pomiędzy kolejnymi porcjami alkoholu. Pijąc tylko tuż przed snem walczysz z odwodnieniem, które już trwa. Możesz mu zapobiec!

Wypij niewielką porcję płynów przed snem tak, żeby nie obciążać nadmiernie pęcherza moczowego. Może to być woda, ale świetnie sprawdzi się np. gorzka herbata czy mięta, która złagodzi podrażnienia przewodu pokarmowego.

Rano sięgnij po niegazowane izotoniki, które dobrze nawodnią i wzmocnią organizm. Świetnią opcją są napoje dla sportowców, które zapewniają także zastrzyk minerałów i cukrów, niezbędnych do naładowania akumulatorów.

Uzupełnij niedobory witamin i minerałów

Sama woda to za mało. Nawet najlepsza woda mineralna nie pozwoli na uzupełnienie poważnych niedoborów pierwiastków i związków niezbędnych organizmowi. Od czego są jednak suplementy diety?

Świetnym sposobem by złagodzić kaca jest połknięcie przed snem tabletki multiwitaminy lub dowolnego suplementu, pokrywającego 100% dziennego zapotrzebowania na witaminy i minerały. Drugą taką tabletkę warto połknąć rano, zaraz po przebudzeniu. Jeśli wystąpią wymioty warto zażyć kolejną dawkę suplementu.

Oczywiście nie samymi tabletkami człowiek żyje, dlatego po przebudzeniu warto zjeść pełnowartościowy, lekkostrawny posiłek, np. owsiankę. Świetnie sprawdzą się także banany.

Zadbaj o odpowiedni poziom cukru we krwi

Cukry zapewniają organizmowi łatwo dostępne źródło energii. Ich prawidłowy poziom pozwoli uporać się z bezsilnością, apatią i uczuciem wszechogarniającego zmęczenia podczas kaca. Jak zapewnić organizmowi odpowiednie dostawy cukru?

Okazuje się, że w dzisiejszych czasach jest to bardzo proste. Cukier jest bowiem praktycznie wszędzie i zazwyczaj borykamy się z jego nadmiarem, lub niedoborem. Postaw jednak na zdrowe i lekkostrawne posiłki. Świetnie sprawdza się naturalny miód, który możesz dodać do porannej herbaty lub posmarować nim pieczywo. Doskonałym śniadaniem będą także wafle ryżowe z dżemem lub masłem orzechowym, jogurt z owocami sezonowymi (np. maliny) albo serek wiejski z pomidorem bez skórki. Wspomniane wyżej napoje izotoniczne także zapewnią solidną dawkę energii.

Zatrucie aldehydem octowym podczas kaca

Aldehyd octowy jest jednym z metabolitów, czyli produktów rozkładu etanolu. Nadmierne stężenie aldehydu powoduje przykre dolegliwości, które nieodzownie łączą się z kacem. Niestety kac nie ustąpi dopóki wątroba nie poradzi sobie z aldehydem octowym. Co zatem można zrobić?

Po pierwsze nie obciążaj nadmiernie swojej wątroby. Po imprezie unikaj zatem ciężkostrawnych posiłków (kurczak zamiast wołowiny, wystrzegaj się grzybów), jeśli możesz staraj się także powstrzymać od przyjmowania środków przeciwbólowych. Dobrym dodatkiem do posiłków, na przykład do porannej owsianki będzie ostropest plamisty, zawierający sylimarynę. Wykazuje ona silne właściwości odtruwające, przeciwzapalne i antyoksydacyjne, dzięki czemu organizm łatwiej poradzi sobie z alkoholem i produktami jego rozkładu.

Zadbaj także o ruch. Pół godziny energicznego spaceru sprawi, że poczujesz zastrzyk energii a Twój metabolizm przyspieszy. Co więcej, niskie temperatury w noworoczny poranek z pewnością podziałają orzeźwiająco.

Odtruwanie alkoholowe jako profesjonalny sposób na kaca

Powyższe sposoby możesz z powodzeniem zastosować samodzielnie. Na rynku jest jednak dostępna usługa odtruwania alkoholowego – o co w niej chodzi i na czym to polega?

Odtruwanie alkoholowe jest zabiegiem wykonywanym przez ratowników medycznych lub lekarzy, zazwyczaj z dojazdem do klienta. Usługa polega na dożylnym, a czasem także domięśniowym podaniu substancji mających uśmierzyć dolegliwości związane z piciem alkoholu. Taki szybki detoks (od momentu przyjazdu ratownika całość trwa około godziny do dwóch) stosowany jest dla bezpiecznego przerwania ciągu alkoholowego. Jest on jednak bardzo skuteczny dla przyspieszenia trzeźwienia (czyli dla szybszego niż standardowe usunięcia alkoholu z organizmu) oraz świetnie zwalcza kaca. Na czym dokładnie polega odtrucie alkoholowe?

Odtruwanie alkoholowe przeprowadza lekarz lub ratownik medyczny

Zabieg poprzedza badanie alkomatem i pulsoksymetrem oraz wywiad medyczny. Następnie podawane są kroplówki, zawierające między innymi płyn wieloelektrolitowy, sole fizjologiczne i roztwór glukozy. Dodatkowo suplementowane są witaminy i zależnie od stanu pacjenta niezbędne leki, jeśli trzeba także środki uspokajające. W efekcie bardzo szybko spada poziom alkoholu we krwi a dolegliwości bólowe w znacznym stopniu ustępują.

Powyższy opis w dużym stopniu odpowiada poradom z pierwszej części artykułu, czy zatem warto wydać kilkaset złotych na takie odtruwanie alkoholowe? W czym tkwi różnica i czy warto za nią płacić?

Ile kosztuje odtruwanie alkoholowe i za co tak naprawdę się płaci?

Dzięki dożylnemu podaniu środków farmakologicznych stają się one natychmiast dostępne do wykorzystania (pomijany jest układ pokarmowy). W efekcie osoba odtruwana odczuwa pozytywne skutki już w kilka minut od rozpoczęcia zabiegu. Używane są skoncentrowane preparaty, często takie same jak te podawane przez załogi karetek osobom, które zasłabły. Wszelkie niedobory można zatem błyskawicznie uzupełnić.

Warto wiedzieć, że proces trzeźwienia także może być niebezpieczny. Ciężki epizod alkoholowy, o który nietrudno w Sylwestra sprawia, że w organizmie kumuluje się dużo aldehydu octowego i jeszcze nierozłożonego etanolu. Opieka ratownika medycznego pozwala wytrzeźwieć bezpiecznie i indywidualnie dobrać leki, dzięki czemu unika się np. ryzyka obrzęku mózgu.

Detoks alkoholowy polecany jest także wtedy, gdy liczy się czas, na przykład wkrótce trzeba się stawić w pracy lub wsiąść za kierownicę. Oczywiście w takich sytuacjach najlepiej w ogóle nie pić lub znacząco ograniczyć konsumpcję alkoholu, ale gdy sytuacja wymknie się spod kontroli warto mieć świadomość istnienia takiej usługi.

Odtruwanie alkoholowe z dojazdem do pacjenta kosztuje, zależnie od miasta i świadczącej go firmy, od około 600 do tysiąca złotych. Skrócenie kaca o kilka godzin i bezpieczne trzeźwienie często jest jednak bezcenne.

Usługę profesjonalnego odtruwania alkoholowego świadczy NZOZ Sono MED: https://leczenieuzaleznienia.pl/detoks-alkoholowy

Jak jeszcze walczyć z kacem?

Oprócz wszystkich powyższych porad warto jeszcze rozważyć kilka innych sposobów na walkę ze skutkami nadmiernego wypicia.

Wiele osób poleca zioła, zwłaszcza rumianek i miętę, które działają łagodząco i uspokajająco. Ciekawym pomysłem jest także drink Krwawa Mery, bazującym na soku pomidorowym. Trzeba się upewnić, że dodano do niego syropu cukrowego, oczywiście warto też wyeliminować z jego składu wódkę. Niektórzy próbują także wyleczyć kaca kiszonkami, zwłaszcza kiszoną kapustą lub burakami. Są one z pewnością bardzo zdrowe, ale czy skuteczne?

Wszystkim czytelnikom serfin.pl życzymy niezapomnianych wrażeń z nocy sylwestrowo-noworocznej, a także wszystkiego najlepszego w 2022 roku. Niech będzie to rok pełen sukcesów biznesowych, trafnych decyzji inwestycyjnych i okazji do samorozwoju. Życzymy także, by omijał Was kac, a jeśli macie własne pomysły na uśmierzenie kaca napiszcie nam o tym w komentarzu.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments