Notowania giełdowe z wykresem

ETF-y – jak i dlaczego warto w nie inwestować?

Giełda Oszczędności i inwestycje

ETF-y to fundusze inwestycyjne, których popularność systematycznie rośnie. W jaki sposób działają? Dlaczego warto w nie inwestować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

W jaki sposób działają ETF-y?

ETF-y (z ang. Exchange Traded Fund) to specjalny rodzaj funduszy inwestycyjnych, które są notowane na giełdzie. W efekcie wyróżnia je nie tylko wysoka płynność, ale również bieżąca wycena. Warto jednak mieć świadomość tego, że nie są to jedyne aspekty odróżniające ETF-y od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, ponieważ odmienny w tym przypadku jest również cel ich działania. Należy bowiem wiedzieć, że ETF-y nie działają w celu uzyskania możliwie najwyższej stopy zwrotu, czyli pokonania rynku, ale starają się wiernie naśladować instrument bazowy, na którym się opierają. Co może nim być? Otóż, w przypadku ETF-ów z reguły są to indeksy giełdowe lub koszyki akcji, jednak warto widzieć, że również dobrze mogą to być także surowce, czy nawet kryptowaluty. W praktyce ETF składa się z akcji dokładnie tych samych spółek, które znajdują się w danym indeksie. W efekcie wzrost lub spadek wartości indeksu skutkuje takim samym wzrostem lub spadkiem notowań ETF-u.

Jak inwestować w ETF-y?

Popularność ETF-ów w dużej mierze wynika z dostępności tego typu funduszy, ponieważ inwestować w nie może praktycznie każdy. Warunkiem koniecznym jest w tym przypadku posiadanie rachunku maklerskiego, który należy otworzyć u brokera będącego pośrednikiem pomiędzy giełdą, a inwestorem. Istotne jednak jest to, by wybór brokera był świadomy, ponieważ uzależnione są od niego możliwości inwestycyjne. Rachunek maklerski może bowiem umożliwiać inwestowanie nie tylko w ETF na WIG20, ale również inne fundusze tego typu notowane na wielu światowych giełdach. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy wyborze konta maklerskiego? Ważnych kwestii jest w tym przypadku naprawdę sporo, a informacje na ten temat zostały przedstawione w artykule opisującym czynniki wyboru konta maklerskiego.

Dlaczego warto inwestować w ETF-y?

Co przemawia za tym, by zacząć inwestować w ETF-y? Przede wszystkim fakt, że fundusze tego typu pozwalają osiągać stabilne zyski w długoterminowej perspektywie. Jest to efektem tego, że większość indeksów giełdowych długoterminowo rośnie, a co za tym idzie ich naśladowanie może być znacznie bardziej opłacalne niż próby pokonania rynku. Za inwestowaniem w ETF-y przemawia także fakt, że nie jest ono zbyt wymagające z punktu widzenia inwestora, którego rola ogranicza się jedynie do wyboru odpowiedniego funduszu. Co ważne, nie musi on na bieżąco śledzić notowań giełdowych, czy podejmować decyzji inwestycyjnych w warunkach stresowych. Atutem są również niskie opłaty za zarządzanie funduszami, co wynika z faktu, że jest to zarządzanie pasywne.

Podsumowując należy stwierdzić, że inwestowanie w ETF-y nie jest specjalnie trudne, a co za tym idzie może to robić praktycznie każdy. Niewątpliwą zaletą jest w tym przypadku brak konieczności śledzenia bieżących notowań giełdowych, co zajmowałoby dużo czasu.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments