Urząd skarbowy

Fiskus coraz bardziej informatyczny

Podatki

Urzędy Skarbowe wdrażają do swojej działalności coraz więcej innowacji technicznych. Skutkiem tego fiskus staje się zinformatyzowany. Podejmowane przez skarbówkę inwestycje w informatykę już niedługo mają zaowocować stworzeniem spójnej, mocno rozbudowanej infrastruktury informatycznej.

Skutki informatyzacji

Fiskus stara się przekonać podatników, że jego działania inwestycyjne dotyczące informatyzacji, podejmowane są dla wygody samych obywateli. Tymczasem, wydaje się, że daleko idąca informatyzacja doprowadzi do ułatwienia działań inwigilacyjnych fiskusa. Nowa infrastruktura ma umożliwić:

  • Technologiczną konsolidację,
  • Centralizację rozproszonych systemów resortowych.

Jakie korzyści dla podatników?

Nowoczesne technologie, z których od niedawna korzystają Urzędy Skarbowe, mają przyczynić się w konsekwencji do sprawnego przyjmowania od obywateli zeznań elektronicznych. Fiskus buduje solidne fundamenty dla usług elektronicznych, takich jak:

  • E-deklaracje,
  • E-podatki,
  • E-rejestracja,
  • E-cło.

Projekt ten jest współrealizowany przez Ministerstwo Finansów. Jeśli zostanie on doprowadzony do końca, to obywatele i przedsiębiorcy dostaną do dyspozycji zupełnie nowe kanały pozyskiwania i wymiany informacji w sieci elektronicznej.

Jakie korzyści dla urzędników?

Nowy system informatyczny ułatwi pracę także urzędnikom skarbowym i celnym, bowiem uzyskają oni pełniejszy dostęp do wszystkich, niezbędnych danych dotyczących podatników. Usprawnione będzie typowanie podatników, którzy podejrzewani są o oszustwa podatkowe.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments