Marża kredytowa to jeden z najbardziej istotnych parametrów przy porównywaniu kredytów, zwłaszcza długoterminowych kredytów hipotecznych. Marża ustalana jest przez każdy bank w sposób indywidualny, dlatego też jej poziom może się znacznie różnić w poszczególnych instytucjach kredytowych. Marża, obok stałej stawki opartej na stopach procentowych danego kraju, wpływa na oprocentowanie kredytu.
Różnice w stawkach marż
Przy kredytach walutowych w euro stawka marży w polskich bankach może się zdecydowanie różnić względem siebie. Przymierzając się więc do zaciągnięcia hipotecznego kredytu w euro należy przejrzeć co najmniej kilka ofert bankowych. Są bowiem banki, w których marża dla kredytu walutowego wyniesie zaledwie 1,42%, a w innym banku zapłacimy aż 4,70% marży.
Ograniczenie akcji kredytowej
Powodem ustalania tak wysokiej marży dla kredytów hipotecznych w euro jest to, że dany bank nie chce udzielać zobowiązań finansowych w takiej walucie. Nie zależy mu po prostu na udzielaniu kredytów w euro. Wiele banków w Polsce sukcesywnie wycofuje się z rynku kredytów walutowych. Powodem takiej sytuacji są na przykład trudności, z jakimi zmagają się banki w zakresie pozyskiwania walut na udzielane kredyty hipoteczne.
Podnoszenie marż kredytowych jest skutecznym zniechęceniem klientów do ubiegania się o kredyty hipoteczne w walutach obcych.
Gdzie najniższa marża?
Na niską marżę kredytową wynoszącą mniej niż 2% w przypadku kredytów w euro można dziś liczyć w bankach:
- BNP Paribas – 1,42%,
- Nordea Bank – 1,50%,
- Credit Agricole – 1,60%,
- Polbank EFG – 1,80%.