Seniorzy

Seniorze! Uważaj na dożywotnią rentę za mieszkanie!

Finanse osobiste Kredyty

Dla seniorów wiele spółek i funduszy przygotowało ofertę na dożywotnią rentę, w zamian za przepisanie na nie praw do nieruchomości. Starsze osoby nie do końca zdają sobie sprawę z tego, czym jest dożywotnia renta i jakie pociąga ona za sobą konsekwencje.

Renta dożywotnia to nie hipoteka odwrócona

Oba pojęcia są bardzo często ze sobą mylone. Oczywiście, mają one elementy wspólne, ale różnic pomiędzy nimi też jest co nie miara. W hipotece odwróconej spadkobiercy seniora mogą starać się o pozyskanie praw do nieruchomości, spłacając zaciągnięty kredyt hipoteczny. Z kolei, takiej możliwości nie ma w przypadku dożywotniej renty. W tym drugim przypadku od razu prawa do nieruchomości w formie aktu notarialnego przechodzą na spółkę lub fundusz. Oznacza to, że senior w rzeczywistości przepisuje mieszkanie czy dom na dany podmiot, który ma wypłacać mu rentę dożywotnią.

Wysokość renty

Dożywotnia renta za mieszkanie wypłacana jest w proporcjonalnej wysokości do wartości nieruchomości. Każda spółka i fundusz indywidualnie wylicza wysokość renty, biorąc pod uwagę:

  • Wartość nieruchomości,
  • Wiek seniora,
  • Płeć seniora.

Na przykład, kobieta może liczyć na niższą dożywotnią rentę, niż mężczyzna w tym samym wieku. Ma to związek z dłuższym statystycznie wiekiem kobiet, w stosunku do mężczyzn. Wysokość dożywotniej emerytury podlega waloryzacji o wskaźnik inflacji GUS. Tak naprawdę, tylko w nielicznych przypadkach dożywotnia renta jest opłacalna. Rzadko się zdarza, że jej łączna wysokość wyniesie tyle co wartość mieszkania czy domu, choćby była ona wypłacana przez 20 czy 30 lat.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments