Frank szwajcarski

Jak obniżyć koszt kredytu hiptecznego we frankach?

Kredyty

Kredyty hipoteczne w walutach obcych, szczególnie we frankach szwajcarskich, do niedawna były bardzo dużą pozycją ofercie wielu banków. Znaczne różnice w ratach pomiędzy kredytami hipotecznymi we frankach a w złotówkach powodowały, że kredyty mieszkaniowe stały się dostępne bardzo wielu pożyczkobiorcom.

Niestety zawirowania na rynkach finansowych i rosnący od dawna kurs szwajcarskiej waluty spowodował, że wiele osób które wzięły kredyty we frankach rozpoczyna dzień od sprawdzania tablic kursowych. Szczególnie w dniach poprzedzających spłatę kolejnej raty.

Problemy z obsługą kredytów hipotecznych w walutach obcych, przez wielu naszych obywateli spowodowały, że zaczęliśmy się interesować spreadem, czyli różnicą kursową pomiędzy ceną kupna a sprzedaży waluty przez bank. Okazało się, że różnice kursowe miały dość znaczny udział w kwocie spłacanych rat. Zaczęto poszukiwać więc sposobu ograniczenia wysokości rat. W bardzo ekspresowym tempie została uchwalona ustawa antyspreadowa, która pozwoliła pożyczkobiorcom na spłatę raty w walucie w której został zaciągnięty kredyt.

Rozpoczęło się wielkie poszukiwanie tanich franków szwajcarskich oraz euro, bo w tych walutach najczęściej brane były kredyty hipoteczne. Bardzo często waluty zaczęły być kupowane w innych bankach, niż ten w którym został wzięty kredyt. Wykorzystano fakt, że banki w których portfelach kredytowych, kredyty walutowe nie stanowią znaczącego procenta, mają znacznie niższe różnice pomiędzy kursem zakupu i sprzedaży waluty. Banki te nie są zainteresowane zarabianiem na dużych różnicach kursów wolą generować większy przychód w oparciu o wyższy obrót. Dlatego też umożliwiają zakup walut w dużo niższych cenach, porównywalnych nawet do cen w kantorach wymiany walut.

Innym wyjściem pozwalającym na obniżenie raty kredytu hiptecznego poprzez zmniejszenie kosztów zakupu waluty są działające w internecie platformy wymiany walut. Działają one na zasadzie popularnych ostatnio zakupów grupowych – duża grupa pożyczkobiorców może negocjować lepsze warunki (a więc niższe ceny) zakupu walut. Dzięki uchwalonej ustawie anty spreadowej, mogą oni od razu spłacić ratę kredytu nie ponosząc dodatkowych kosztów w banku obsługującym ich kredyt hipoteczny.

Tak więc można postarać się o zaoszczędzenie na obsłudze kredytu hipotecznego. A to jest przecież kredyt na długie lata.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments